Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Krańcówka (wyłącznik krańcowy) - co warto wiedzieć?
Wyłącznik krańcowy lub krańcówka to rodzaj przycisku, w którym zwarcie lub rozwarcie sygnałów następuje po przyciśnięciu specjalnej dźwigi. Elementy te mogą mieć różną długość i kształt, a na ich końcu znaleźć się mogą również małe rolki.
Elementy te działają tak, jak zwykłe przyciski, które naciska się palcem. W tym przypadku, elementy te są przystosowane do tego, aby zwarcie styków następowało po naciśnięciu dźwigni. Najczęściej nie są one naciskane ręcznie, tylko aktywują się w wyniku dotknięcia jakiejś przeszkody. Krańcówki mogą pełnić rolę czujników np. przy automatycznych roletach, dzięki którym możliwe jest wykrycie otwarcia i zamknięcia rolety. Krańcówki są również używane np. w drukarkach 3D, które dzięki wyłącznikom krańcowym mogą wyzerować pozycje wszystkich 3 osi.
Ze względu na nieskomplikowaną budowę, są one używane jako jedne z najtańszych czujników stosowanych do wykrywania interakcji robota lub urządzenia automatycznego z innym obiektem. Nazwa wzięła się od sposobu montażu – takie czujnik najczęściej mocuje się na krańcu jakiegoś elementu tak, żeby dźwignia wystawała poza jego obrys. W momencie kontaktu z przeszkodą, zostaje ona przesunięta i pozwala urządzeniu odpowiednio zareagować.
Proste krańcówki można spotkać w robotach Minisumo (czujniki wykrywające moment kontaktu dwóch konstrukcji) oraz wszelkiego rodzaju prostych robotach, które poruszają się próbując uniknąć ścian i innych obiektów. Więcej zastosowań dla takich elementów w robotyce amatorskiej opisano tutaj:
Microswitche jako proste czujniki przeszkód
Artykuł ten omawia użycie krańcówek oraz microswitchy w robotyce. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda na zapewnienie konstrukcji... Czytaj dalej »
Chcesz wiedzieć więcej? Zadaj pytanie na naszym forum o elektronice - chętnie doradzimy!