KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Krańcówka (wyłącznik krańcowy) - co warto wiedzieć?

Wyłącznik krańcowy lub krańcówka to rodzaj przycisku, w którym zwarcie lub rozwarcie sygnałów następuje po przyciśnięciu specjalnej dźwigi. Elementy te mogą mieć różną długość i kształt, a na ich końcu znaleźć się mogą również małe rolki.

Elementy te działają tak, jak zwykłe przyciski, które naciska się palcem. W tym przypadku, elementy te są przystosowane do tego, aby zwarcie styków następowało po naciśnięciu dźwigni. Najczęściej nie są one naciskane ręcznie, tylko aktywują się w wyniku dotknięcia jakiejś przeszkody. Krańcówki mogą pełnić rolę czujników np. przy automatycznych roletach, dzięki którym możliwe jest wykrycie otwarcia i zamknięcia rolety. Krańcówki są również używane np. w drukarkach 3D, które dzięki wyłącznikom krańcowym mogą wyzerować pozycje wszystkich 3 osi.

Prosta, podstawowa wersja wyłącznika krańcowego z rolką na końcu dźwigni

Prosta, podstawowa wersja wyłącznika krańcowego z rolką na końcu dźwigni

Ze względu na nieskomplikowaną budowę, są one używane jako jedne z najtańszych czujników stosowanych do wykrywania interakcji robota lub urządzenia automatycznego z innym obiektem. Nazwa wzięła się od sposobu montażu – takie czujnik najczęściej mocuje się na krańcu jakiegoś elementu tak, żeby dźwignia wystawała poza jego obrys. W momencie kontaktu z przeszkodą, zostaje ona przesunięta i pozwala urządzeniu odpowiednio zareagować.

Różne odmiany przemysłowych wyłącznik krańcowych

Różne odmiany przemysłowych wyłącznik krańcowych

Proste krańcówki można spotkać w robotach Minisumo (czujniki wykrywające moment kontaktu dwóch konstrukcji) oraz wszelkiego rodzaju prostych robotach, które poruszają się próbując uniknąć ścian i innych obiektów. Więcej zastosowań dla takich elementów w robotyce amatorskiej opisano tutaj:

Microswitche jako proste czujniki przeszkód
Microswitche jako proste czujniki przeszkód

Artykuł ten omawia użycie krańcówek oraz microswitchy w robotyce. Jest to stosunkowo tania i prosta metoda na zapewnienie konstrukcji... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 2

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Krańcówka (wyłącznik krańcowy) - artykuły powiązane tematycznie