Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Niewidzialne roboty z przezroczystego hydrożelu

Wiadomości 06.02.2017 Monika Mordzińska

Badacze z MIT stworzyli miękkie, przezroczyste roboty, które pracują pod wodą i potrafią wykonać zadania wymagające siły i szybkości.

Urządzenia zrobione są z hydrożelu – materiału składającego się głównie z wody, będącego alternatywą dla silikonu.

Jeden z robotów przypomina rękę, inny – płetwę, a jeszcze inny wykonuje „ruchy kopania”. Każdy z nich to konstrukcja złożona z pustych w środku struktur hydrożelowych wydrukowanych w 3D i wyciętych laserowo, do których podłączone są rurki.

Wpompowywanie wody do wnętrza i wypompowywanie jej przy użyciu pompy strzykawkowej sprawia, że urządzenie porusza się – zwija się lub rozciąga.

Hydrożel jest jednocześnie wytrzymały i elastyczny, a dodatkowo może być przyklejony do różnego rodzaju powierzchni. Nawet 1000-krotne użycie nie powoduje naderwań ani pęknięć.

Przezroczystość, siła i szybkość to inne ważne cechy, które udało się osiągnąć. Inspiracją były tu leptocefale, czyli larwy niektórych gatunków ryb. Urządzenie wytwarza kilka N siły w ciągu sekundy i może wykonać czynności takie jak złapanie żywej ryby, czy też kopnięcie piłki.

Własności wizualne i akustyczne hydrożelu są tak zbliżone do wody, że robot
znajdujący się pod wodą jest praktycznie niewidoczny i niewykrywalny.

Przewagą tego materiału nad silikonem jest większa biokompatybilność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo stosowania w medycynie. Dzięki temu wykonane z niego roboty będą mogły w przyszłości m.in. asystować przy operacjach.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.