KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Niewidzialne roboty z przezroczystego hydrożelu

Niewidzialne roboty z przezroczystego hydrożelu

Badacze z MIT stworzyli miękkie, przezroczyste roboty, które pracują pod wodą i potrafią wykonać zadania wymagające siły i szybkości.

Urządzenia zrobione są z hydrożelu – materiału składającego się głównie z wody, będącego alternatywą dla silikonu.

Jeden z robotów przypomina rękę, inny – płetwę, a jeszcze inny wykonuje "ruchy kopania". Każdy z nich to konstrukcja złożona z pustych w środku struktur hydrożelowych wydrukowanych w 3D i wyciętych laserowo, do których podłączone są rurki.

Hydrożel jest jednocześnie wytrzymały i elastyczny, a dodatkowo może być przyklejony do różnego rodzaju powierzchni. Nawet 1000-krotne użycie nie powoduje naderwań ani pęknięć.

Przezroczystość, siła i szybkość to inne ważne cechy, które udało się osiągnąć. Inspiracją były tu leptocefale, czyli larwy niektórych gatunków ryb. Urządzenie wytwarza kilka N siły w ciągu sekundy i może wykonać czynności takie jak złapanie żywej ryby, czy też kopnięcie piłki.

Przewagą tego materiału nad silikonem jest większa biokompatybilność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo stosowania w medycynie. Dzięki temu wykonane z niego roboty będą mogły w przyszłości m.in. asystować przy operacjach.

Źródło: [1]

hydrożel, MIT, robot, woda

Trwa ładowanie komentarzy...