Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Najmniejszy czteronożny robot na świecie

Wiadomości 06.06.2016 Monika Mordzińska

tinyquadruped01Owady są inspiracją dla wielu twórców robotów. Niestety jedna cecha insektów jest zazwyczaj pomijana – ich miniaturowe rozmiary.

Naukowcy z Uniwersytetu w Maryland stworzyli roboty kroczące ważące mniej niż 2 g. Następnie posłużyły one do sprawdzenia, który styl chodu będzie najefektywniejszy dla takich konstrukcji.

Kilkugramowe roboty, np. RoACH i HAMR, istnieją od lat. Do tej pory jednak nie były one przeznaczone do przeprowadzania eksperymentów dotyczących dynamiki robotów.

Ryan St. Pierre i Sarah Bergbreiter oparli swój pomysł na sześcionożnym robocie RHex. Jego zaletą jest fakt, że każdą z nóg można sterować niezależnie. Z początku miał być on po prostu pomniejszony w skali, ale szybko okazało się, że cztery nogi są lepszym rozwiązaniem w przypadku tak małego urządzenia.

tinyquadruped02

Mały robot kroczący na torze przeszkód.

Cały robot może być wydrukowany w 3D za jednym razem. Ma 20 mm długości i 5,6 mm wysokości, waży jedynie 1,6 g.

Taka wielkość nie pozwala na zastosowanie silników ani baterii, więc urządzenie jest uruchamiane przy użyciu zewnętrznie generowanego pola magnetycznego. Każda kończyna robota posiada 2-milimetrowy magnes. Rotacja dużego magnesu, który znajduje się w pobliżu, powoduje obrót nogi.

Zmiana orientacji biegunów w magnesach powoduje zmianę rodzaju chodu. Najciekawszym z nich jest pronking – wybicie się w taki sposób, że wszystkie nogi równocześnie odrywają się od podłoża. Ten rodzaj chodu jest najlepszy do poruszania się po umiarkowanie wyboistym terenie, a jego prędkość z częstotliwością 10 Hz na równym podłożu dochodzi do 78 mm/s.

tinyquadruped03

Mały robot kroczący bez obudowy.

Budowa robota pozwala na jego ciągłe ulepszanie, ponieważ wszystkie części mogą być wymienione na nowsze. Nie ma też ograniczeń jeśli chodzi o rozmiar urządzenia, o ile można w nim umieścić magnes. W tej chwili jego twórcy pracują nad 2,5-milimetrową wersją.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

deshipu

9:26, 06.06.2016

#1

Zastanawiam się ile tego ruchu jest wynikiem ruszania nogami, a ile po prostu przesuwającego się pod spodem magnesu. Podejrzewam, że magnes bez nóg sprawowałby się tylko trochę gorzej.

majsterV2

23:57, 06.06.2016

#2

Mój znajomy w latach 90tych zbudował podobną zabawkę, tylko była 3x większa, a konstrukcja była wykonana ze zurzytych zapałek ;-)

Dla jaj wpadł na pomysł przymocowania do tego sztucznej tarantuli, która poruszala się bardzo naturalnie, po czym postawił ją na biurku i od spodu była sterowana magnesem

Nauzycielka (tzw. ruda małpa) się tak wystraszyła że poszła na L4 aż do emerytury

Ponoć nawet dobrze, ponieważ były z nią dość spore problemy (biła dzieci linijką za byle co) 8-)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.