KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Onion Omega2 Pro – idealny komputer do IoT?

Onion Omega2 Pro – idealny komputer do IoT?

Firma Onion wypuściła na rynek kolejny produkt z serii Omega. Jest to jednopłytkowy komputer, stworzony głównie z myślą o IoT.

Omega2 Pro swoimi możliwościami przypomina trochę droższe i rozbudowane routery. Komputer pracuje nawet pod kontrolą znanego OpenWRT.

Pierwsze komputery Onion z serii Omega pojawiły się na rynku już w 2016 roku i wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród użytkowników portalu CrowdSupply. Przez dwa lata firma zbierała informacje zwrotne i opinie, aż w końcu zdecydowała się na stworzenie nowej, ulepszonej wersji płytki.

Wygodnie wyprowadzone złącza USB płytki

Wygodnie wyprowadzone złącza USB płytki

Zamiast wypuszczania na rynek samego modułu z procesorem, w tej wersji Omega, zdecydowano się na rozbudowanie go o wygodne interfejsy i złącza. Dzięki tej zmianie do korzystania z modułu nie są niezbędne płytki rozszerzające możliwości platformy. Na płytce o wymiarach 73x44mm znajdziemy:

  • procesor MediaTek MT7688 taktowany 580 MHz,
  • 128 MB pamięci DDR2 RAM,
  • moduł łączności 2,4 GHz 802.11 b/g/n WiFi,
  • wbudowaną antenę kierunkową 2 dBi oraz złącze u.FL do anteny zewnętrznej,
  • pamięć 8GB eMMC,
  • złącze USB 2.0 typu host,
  • złącze micro USB do zasilania i debugowania,
  • 30-pinowe złącze z wyprowadzonym zasilaniem, GPIO, USB, I2S, SPI, UART, Ethernet, PWM, I2C,
  • przycisk i diodę LED ogólnego przeznaczenia,
  • złącze JST-PH ze wsparciem dla baterii LiPo.
Onion Omega2 Pro widoczny z dwóch stron

Onion Omega2 Pro widoczny z dwóch stron

Komputer przypomina możliwościami elektronikę routerów z wyższej półki. Dedykowany system operacyjny OnionOS bazuje na OpenWRT w wersji 18.06, co dodatkowo może pogłębić wrażenie, że mamy do czynienia z "otwartą" wersją routera. Moduł WiFi umożliwia m.in. równoczesne połączenie z zewnętrzną siecią i udostępnienie własnej. Konfiguracji komputera można dokonać za pośrednictwem graficznego interfejsu w przeglądarce.

Przeglądarkowy interfejs graficzny systemu OnionOS

Przeglądarkowy interfejs graficzny systemu OnionOS

Więcej informacji na temat płytki znaleźć można na prezentacji wideo:

Kampania nowej płytki potrwa jeszcze miesiąc, ale już teraz udało się zebrać potrzebne fundusze i uruchomiono produkcję pierwszej serii 500 sztuk. Cena jednego komputera to 184 zł ($49), można też dokupić zestaw z rozszerzeniami i dodatkowymi akcesoriami w cenie 635 zł ($169). Więcej informacji na temat tego projektu znaleźć można na stronie trwającej zbiórki. Mieliście już okazję korzystać z płytek będących częścią serii Omega?

Jak wykorzystać sieć Tor do połączenia się z Raspberry Pi?
Jak wykorzystać sieć Tor do połączenia się z Raspberry Pi?

Sieć Tor znana jest głównie z tego, że zapewnia anonimowość. Może ona jednak przydać się też fanom RPi, którzy chcieliby…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

crowdsupply, IoT, linux, OpenWrt, sbc, SoC

Trwa ładowanie komentarzy...