KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Automatycznie uruchamiany wyciąg do pyłów dzięki Arduino

Automatycznie uruchamiany wyciąg do pyłów dzięki Arduino

Automatyzacja prostych czynności w warsztacie może zwiększyć wygodę pracy, zwłaszcza jeśli urządzenia dbają o nasze bezpieczeństwo.

Ten kontroler automatycznie aktywuje wyciąg do pyłów, gdy tylko wykryje dźwięk pracującego narzędzia.

Autor ukrywający się pod pseudonimem Atomic Dairy zaprezentował projekt o nazwie Fanboy, którego zadaniem jest uruchomienie wyciągu do pyłów, gdy wykryje on dźwięk działającego narzędzia. Oprócz aktywacji dźwiękowej kontroler został wyposażony również w przyciski umożliwiające ręczną kontrolę oraz odbiornik radiowy, aby sterowanie mogło odbywać się zdalnie za pomocą pilota.

Do stworzenia takiego kontrolera autor użył m.in. Arduino UNO, przekaźnika półprzewodnikowego, zasilacza 9 V, wyświetlacza LCD, modułu mikrofonu oraz modułu odbiornika częstotliwości radiowych. Obudowę Fanboya wykonano głównie z drewna oraz kawałka plexiglasu, przez który można zobaczyć cały układ oraz odczytać informacje wyświetlane na LCD.

Kontroler został wyposażony w trzy tryby pracy: automatyczny, zdalny oraz manualny. Pierwszy z nich wykorzystuje do swojego działania mikrofon, który po wykryciu hałasu w pomieszczeniu aktywuje przekaźnik na dwie godziny.

Drugi tryb do działania wykorzystuje odbiornik RF, który odczytuje sygnały wysyłane przez pilota. Za jego pomocą można aktywować przekaźnik oraz wydłużać czas jego aktywności w każdej chwili o dodatkową godzinę. Trzeci tryb umożliwia natychmiastowe włączenie lub wyłączenie kontrolera za pomocą dwóch przycisków umieszczonych na jego obudowie. Informacja o pozostałym czasie działania jest prezentowana na wyświetlaczu LCD.

Możliwości kontrolera pokazano na filmie przygotowanym przez autora:

Dzięki zastosowaniu przekaźnika sterownik jest dość uniwersalny i można go użyć w innym celu niż sterowanie wyciągiem do pyłów. Niestety, autor oprócz powyższego filmu nie przygotował instrukcji ani nie udostępnił programu dla Arduino, ale na szczęście konstrukcja nie jest bardzo skomplikowana. Używacie podobnych sterowników ułatwiających pracę w swoich warsztatach?

Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki
Okulary ochronne z Arduino aktywują się na dźwięk wiertarki

Jeśli w warsztacie zapominacie o ochronie oczu albo po prostu jesteście leniwi i nie chce Wam się za każdym razem…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, automatyzacja, diy, inspiracja, kontrola, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...