KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

OpenScope – wielofunkcyjny oscyloskop dla każdego

OpenScope – wielofunkcyjny oscyloskop dla każdego

Oscyloskop, generator funkcyjny, czy analizator stanów logicznych, który przyrząd wybrać? Teraz wszystkie te narzędzia można znaleźć na jednej, stosunkowo taniej i małej płytce!

OpenScope, to projekt uniwersalnego przyrządu warsztatowego dla początkujących, którzy nie mają dostępu do zaawansowanego sprzętu.

OpenScope służy do wykonywania pomiarów oraz wizualizacji wyników. Układ może pełnić rolę:

  • 2-kanałowego oscyloskopu o paśmie do 2 MHz,
  • generatora funkcyjny do 1 MHz,
  • analizatora stanów logicznych,
  • źródła zasilania 50 mA +/- 4 V.

Sercem niewielkiego modułu jest 32-bitowy mikrokontroler PIC, który posiada m.in. 512 KB RAM, 6 kanałów DMA, 12-bitowe precyzyjne przetworniki ADC. Mikrokontroler pracuje z częstotliwością 200 MHz, co przekłada się na częstotliwość próbkowania wynoszącą: 18000 KSPS.

Komunikacja z OpenScope przebiega dzięki USB oraz WiFi. Łączność bezprzewodowa sprawdza się szczególnie dobrze, gdy chcemy wykonać pomiary mając pod ręką np.: telefon.

Budowa modułu OpenScope.

Budowa modułu OpenScope.

Układ można wykorzystać do budowy niezależnego przyrządu pomiarowego lecz jego największą zaletą jest aplikacja do wizualizacji danych WaveForms Live. Dzięki komunikacji przez WiFi można łatwo przesłać dane do sieci. Pozwala to na wizualizację wyników na dowolnym urządzeniu, na którym otwarta jest strona WaveForms Live.

Widok WaveForms Live w roli oscyloskopu IoT.

Widok WaveForms Live w roli oscyloskopu IoT.

Projekt ma być w pełni otwarty! Producent planuje udostępnić na platformie GitHub kod oraz zestaw narzędzi WaveForms Live SDK ułatwiający tworzenie własnych aplikacji dla OpenScope.

Za urządzeniem stoi firma Digilent znana z produkcji zestawów uruchomieniowych oraz narzędzi pomiarowych. Tym razem zdecydowano się jednak uruchomić zbiórkę na Kickstarterze, która zakończyła się sukcesem. Ponad tysiąc osób wsparło projekt kwotą ponad 107 tys. dolarów.

digilent, IoT, kickstarter, oscyloskop

Trwa ładowanie komentarzy...