KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Projektanci i artyści tworzą za pomocą kodowania

Projektanci i artyści tworzą za pomocą kodowania

Kod. Przy jego użyciu mogą powstać interaktywne produkty, usługi, nowe formy komunikacji i sztuki.

Twórcy studiów z kreatywnego kodowania nauczą projektantów oraz artystów, jak wykorzystywać programowanie w sztuce i designie. Partnerem technologicznym studiów jest Intel.

Czym jest Creative Coding?

Tak jak dla programistów kod jest narzędziem pracy, tak dla współczesnych twórców sztuki, designu, przedmiotów codziennego użytku i usług staje się odpowiednikiem pędzla i dłuta.

Obserwuję, jak programowanie zaczyna być umiejętnością, poszukiwaną przez projektantów, a ci którzy ją posiadają, mają ogromną przewagę na rynku pracy.

Wiesław Bartkowski, kierownik studiów oraz współautor programu Creative Coding, projektant interakcji i badacz systemów złożonych School of Form.

Programowanie z powodzeniem służy projektantom w kreowaniu nowych produktów, które trafiają do komercyjnej sprzedaży i odpowiadają na współczesne potrzeby człowieka. Z kolei artystom pozwala wkroczyć w nowy wymiar interaktywnej sztuki i realizacji poruszających instalacji.

Do przykładowych należą takie projekty jak członków grupy Pan Generator, w której znajdziemy też współautorów i wykładowców Creative Coding. Instalacja Miara pokoju (Quantum of Peace) w Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrodzona Złotym Lwem na festiwalu reklamy Cannes Lions, czy rzeźba MickeyPhone zrealizowana na zlecenie Disneya, która obracając się zbiera dźwięki z otoczenia w interakcji z publicznością i przekształca je w rytmiczne melodie.

Instalacja "Miara pokoju" (Quantum of Peace).

Instalacja "Miara pokoju" (Quantum of Peace).

Realizacja projektów przez studentów i budowanie portfolio w trakcie nauki to kluczowe założenie programu Creative Coding. Wcześniejsze doświadczenie w zakresie kodowania czy cyfrowej produkcji nie jest wymagane. Po wprowadzeniu w zagadnienia kodowania w projektowaniu i sztuce, studenci pod kierunkiem doświadczonych wykładowców będą realizować własne projekty.

Rzeźba MickeyPhone.

Rzeźba MickeyPhone.

W ramach FabLab, stworzonego wspólnie z partnerem technologicznym studiów firmą Intel, opanują metody tworzenia elementów konstrukcji i formy obiektów za pomocą kodu oraz cyfrowych metod modelowania i produkcji (digital fabrication).

Na Creative Coding studenci „ubrudzą sobie ręce kodem". Dzięki rozwiązaniom Intela ubiorą ten kod w technologie, zamieniając koncept w projekt. Intel od lat wspiera niesamowite projekty powstające na styku technologii i sztuki. Jest to pierwszy tego typu kierunek studiów w Polsce, dlatego nie mogło nas zabraknąć.

Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Celem studiów Creative Coding jest nauczenie programowania absolwentów kierunków artystycznych i projektowych, którzy chcą rozszerzyć swój warsztat o umiejętność kreatywnego kodowania i wykorzystania technologii w projektowaniu, a także artystów, projektantów czy pracowników agencji interaktywnych, którzy chcą poszerzyć swój warsztat.

Creative Coding

Creative Coding

Absolwenci będą umieli tworzyć autorską technologię i wykorzystywać ją np. do konstruowania interaktywnych przekazów reklamowych, instalacji czy eksperymentalnych produktów.

Więcej informacji na stronie http://creativecoding.pl/

Intel, programowanie, studia

Trwa ładowanie komentarzy...