Pamiętacie wyścigi zabawkowych bolidów, które jeździły po specjalnym torze, gdy gracze naciskali przyciski na swoich pilotach?
Oto niezwykle ciekawa wersja takiej gry, w której rolę toru i samochodów przejął pasek diod RGB. Ten oryginalny projekt, można odtworzyć w kilka minut (wystarczy garść popularnych elementów).
Prezentowany projekt to "wyścigi wirtualnych bolidów", które poruszają się po pasku diod RGB. Każdy z samochodzików reprezentowany jest przez kilka LEDów. Podczas startu, bolidy zbudowane są z dwóch diod, a po każdym okrążeniu dodawana jest kolejna - samochody stają się więc coraz dłuższe.
Sterowanie prędkością odbywa się poprzez naciskanie przycisku na kontrolerze wydrukowanym w 3D. Im szybciej gracz naciska przycisk, tym szybciej porusza się jego samochodzik. Na torze symulowane są również podjazdy i zjazdy, które zmuszają gracza do zmiany częstotliwości naciskania przycisku.
Przykładowy wyścig na torze z pętlą i wzniesieniem widoczny jest poniżej:
Pierwsza wersja projektu powstała z okazji tegorocznego Arduino Day. Autorzy projektu planują teraz dodanie kolejnych trybów gry, w których uwzględniona zostanie dodatkowo ilość paliwa oraz zużycie opon, co będzie np. wymagało zjazdu do garażu serwisowego.
Tor wyścigowy Arduino Open LED Race podczas Arduino Day
Główną częścią projektu jest 5-metrowy pasek diod WS2813, w którym na każdym metrze ułożone jest 60 LEDów sterownych cyfrowo. Oczywiście projekt zadziała również np. z diodami WS2812, których użycie opisane zostało w kursie Arduino. Oprócz tego potrzebne są jeszcze tylko 2 przyciski (piloty dla graczy) oraz głośnik, który urozmaica przebieg gry. Cały projekt wymaga więc jedynie 4 pinów I/O. W tym przypadku za sterowanie całością odpowiada popularne Arduino Nano.
Prototyp urządzenia – piloty i obudowa
Nowa wersja z taśmą LED chowaną w obudowie
Projekt powstawał tylko kilka dni, więc nie jest idealny. Trzeba jednak przyznać, że uzyskany efekt jest zaskakująco dobry! Krótką instrukcję budowy, schemat urządzenia oraz przykładowy program znaleźć można w instrukcji opublikowanej przez autora projektu. Macie pomysł jak można urozmaicić takie rozgrywki? Może jakaś inna oryginalna przeszkoda?
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...