KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wyścigi bolidów na pasku diod RGB – Arduino Open LED Race

Wyścigi bolidów na pasku diod RGB – Arduino Open LED Race

Pamiętacie wyścigi zabawkowych bolidów, które jeździły po specjalnym torze, gdy gracze naciskali przyciski na swoich pilotach?

Oto niezwykle ciekawa wersja takiej gry, w której rolę toru i samochodów przejął pasek diod RGB. Ten oryginalny projekt, można odtworzyć w kilka minut (wystarczy garść popularnych elementów).

Prezentowany projekt to "wyścigi wirtualnych bolidów", które poruszają się po pasku diod RGB. Każdy z samochodzików reprezentowany jest przez kilka LEDów. Podczas startu, bolidy zbudowane są z dwóch diod, a po każdym okrążeniu dodawana jest kolejna - samochody stają się więc coraz dłuższe.

Sterowanie prędkością odbywa się poprzez naciskanie przycisku na kontrolerze wydrukowanym w 3D. Im szybciej gracz naciska przycisk, tym szybciej porusza się jego samochodzik. Na torze symulowane są również podjazdy i zjazdy, które zmuszają gracza do zmiany częstotliwości naciskania przycisku.

Przykładowy wyścig na torze z pętlą i wzniesieniem widoczny jest poniżej:

Pierwsza wersja projektu powstała z okazji tegorocznego Arduino Day. Autorzy projektu planują teraz dodanie kolejnych trybów gry, w których uwzględniona zostanie dodatkowo ilość paliwa oraz zużycie opon, co będzie np. wymagało zjazdu do garażu serwisowego.

Tor wyścigowy Arduino Open LED Race podczas Arduino Day

Tor wyścigowy Arduino Open LED Race podczas Arduino Day

Główną częścią projektu jest 5-metrowy pasek diod WS2813, w którym na każdym metrze ułożone jest 60 LEDów sterownych cyfrowo. Oczywiście projekt zadziała również np. z diodami WS2812, których użycie opisane zostało w kursie Arduino. Oprócz tego potrzebne są jeszcze tylko 2 przyciski (piloty dla graczy) oraz głośnik, który urozmaica przebieg gry. Cały projekt wymaga więc jedynie 4 pinów I/O. W tym przypadku za sterowanie całością odpowiada popularne Arduino Nano. 

Projekt powstawał tylko kilka dni, więc nie jest idealny. Trzeba jednak przyznać, że uzyskany efekt jest zaskakująco dobry! Krótką instrukcję budowy, schemat urządzenia oraz przykładowy program znaleźć można w instrukcji opublikowanej przez autora projektu. Macie pomysł jak można urozmaicić takie rozgrywki? Może jakaś inna oryginalna przeszkoda?

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB
Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

W życiu prawie każdego elektronika przychodzi chwila, w której chce on zapanować nad czasem i decyduje się na zbudowanie własnego... Czytaj dalej »

Źródło: [1]. Autor wpisu: Rafał Szczepaniak, redakcja: Damian Szymański.

arduino, led, projekty, WS2812

Trwa ładowanie komentarzy...