Wyświetlacze NIXIE premierę miały w 1955 roku. Od tego czasu pojawiło się dużo wygodniejszych technologii, a lampy NIXIE stały się ciekawostką, która dodaje uroku oryginalnym projektom.
Opisywane DIY to próba samodzielnej budowy wyświetlacza działającego na podobnej zasadzie z użyciem Arduino i świecących przewodów.
Konstruktor Gosse Adema podzielił się swoim pomysłem na stworzenie ciekawego zegara imitującego lampy NIXIE. W tym celu wykorzystał popularne przewody elektroluminescencyjne, które sterowane są przez Arduino. Przewody EL nie są przeźroczyste, więc konieczne było wcześniejsze zaprojektowanie dokładnego ich ułożenia, aby cyfry zbyt mocno się nie zasłaniały. Po wstępnych testach wydrukowane zostały elementy mocujące, dzięki którym możliwe było precyzyjne rozmieszczenie przewodów.
Przygotowany szablon
Proces układania przewodów
Takie ułożenie przewodów może wyglądać chaotycznie, ale zapewniło ono każdej cyfrze odpowiednią widoczność. Dzięki temu udało się uzyskać bardzo ważną cechę takiego wyświetlacza - każdy znak składa się z jednego, osobnego przewodu, żadne fragmenty cyfr nie są dzielone z innymi.
Pozorna plątanina przewodów
Podświetlone cyfry
Elementy elektroluminescencyjne wymagają wysokiego napięcia zasilania, autor musiał więc dobrać odpowiednią metodę sterowania. Pierwotny plan zakładał wykorzystanie Arduino UNO, do którego podłączone było 5 rejestrów przesuwnych. Dzięki temu możliwe było kontrolowanie 40 dodatkowych wyjść cyfrowych, do których podłączone zostały triaki. Powstała również druga wersja układu, na większym Arduino, które sterowało przewodami za pomocą przekaźników.
Wersja z wykorzystaniem przekaźników i Arduino Mega
Samo sterowanie przewodami EL nie jest zbyto skomplikowane. Polega wyłącznie na ustawieniu stanu wysokiego na danym wyjściu Arduino/rejestru przesuwnego. Informacje na temat aktualnej godziny, która ma być wyświetlana, mogą być pobierane z dodatkowego modułu wyposażonego w zegar czasu rzeczywistego (RTC).
Działanie zegara widoczne jest na poniższej prezentacji:
Zegar finalnie został umieszczony na płycie pilśniowej, do której przymocowano uchwyty na przewody EL. Elektronikę zlutowano na płytce uniwersalnej, a całość zamknięto w estetycznej obudowie.
Drewniana obudowa zegara
Wersja ze sterowaniem za pomocą przekaźników jest prostsza w budowie i ogranicza się do zakupu samych przewodów EL, zasilacza, przekaźników i Arduino Mega 2560/1280 lub Due. W tym przypadku miłym, dodatkowym akcentem są jeszcze dźwięki generowane przez przełączające się przekaźniki.
Instrukcję budowy, schematy, niezbędne pliki oraz opisy wszystkich wersji tego zegara znaleźć można w poradniku przygotowanym przez autora. Przy okazji tego DIY warto również wspomnieć o innej próbie nowoczesnego odtworzenia wyświetlaczy NIXIE, o której pisaliśmy kilka miesięcy temu:
Wyświetlacze NIXIE to relikt przeszłości, w której pełniły one rolę elementów reprezentujących np. liczby. Dziś dodają uroku nielicznym... Czytaj dalej »
Źródła: [1], [2]. Autor wpisu: Darek Karpiński, Redakcja: Damian Szymański
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...