KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Efektowna matryca kryształów DIY z diodami RGB

Efektowna matryca kryształów DIY z diodami RGB

Wydawałoby się, że matryce LED RGB to temat, którym nie może robić już dużego wrażenia. Są jednak projekty, które mimo prostoty, zachwycają i inspirują - tak jest z tą matrycą kryształów LED.

Wynalazek wygląda jak rekwizyt z filmu SF, ale można znaleźć dla niego też inne zastosowania.

Można chyba śmiało założyć, że diody RGB są jednymi z najefektowniejszych elementów, jakie kryją się w elektronicznym warsztacie. Różnokolorowe LEDy stały się ostatnio jeszcze popularniejsze - wszystko za sprawą diod sterowanych cyfrowo, które znacznie ułatwiają okiełznanie nawet dużej liczby LEDów.

Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB
Sztuka, fizyka kwantowa i cyfrowe diody RGB

Fizyka kwantowa nie jest tematem prostym, ale dzięki sztuce i nowoczesnym technologiom może stać się przystępna dla przeciętnego człowieka.... Czytaj dalej »

Zdolność do zapalania dowolnego piksela LED na dowolny kolor potrafi być bardzo satysfakcjonująca, a jednocześnie bardzo prosta do opanowania. Opisywany projekt kryształów RGB raczej nie zaskoczy Was stopniem skomplikowania strony elektronicznej, ale jest duża szansa, że będzie on inspiracją do budowy podobnych ozdób.

Wyświetlacz wygląda jak rekwizyt z filmu science fiction

Wyświetlacz wygląda jak rekwizyt z filmu science fiction

Matryca składa się z 64 adresowanych diod RGB rozmieszczonych w postaci macierzy 8x8. Każdy piksel może emitować barwę z 24-bitowej palety. Całość sterowana jest za pomocą Wemos D1 Mini, gdyż akurat ten moduł autor miał pod ręką. Równie dobrze można użyć praktycznie dowolne Arduino.

Projekt jest wyjątkowo nieskomplikowany w budowie

Projekt jest wyjątkowo nieskomplikowany w budowie

Proces budowy jest dość prosty. Autor zaczął oczywiście od zaprojektowania elementów w programie CAD. Obudowa została wydrukowana w 3D, natomiast stelaż oraz akrylowe światłowody wycięto laserowo. Montaż ograniczył się do złożenia oraz skręcenia wszystkiego za pomocą kilku śrub. Program został napisany w Arduino IDE z użyciem biblioteki FastLED.

Działanie układu w praktyce jest widoczne na poniższym filmie od 3:22:

Nawet jeśli czujecie, że jesteście "o kilka poziomów wyżej" od tego projektu, to na pewno przyznacie, że efekt jest bardzo satysfakcjonujący w odbiorze. Matryca tego typu to niezwykle interesująca ozdoba, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ją nieco rozbudować. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać dodając mikrofon i pisząc oprogramowanie reagujące na natężenie dźwięku otoczenia.

Autor wspomina też o zdalnym sterowaniu za pomocą WiFi, które jest bardzo popularne w dobie wszechobecnych urządzeń IoT. Do czego byście wykorzystali taką matrycę? Jeśli taka wersja gadżetu Was nie przekonuje to może pokusicie się na odtworzenie bliźniaczego projektu z kleju na gorąco?

Ozdoba z kleju na gorąco – alternatywa dla LED Cube?
Ozdoba z kleju na gorąco – alternatywa dla LED Cube?

Dla wielu majsterkowiczów populary hot-glue to podstawa prawie każdej konstrukcji. Co prawda, spoiwo to nie wygląda estetycznie, ale... Czytaj dalej »

Źródło: [1]
Więcej projektów tego autora: Unexpected Maker na YouTube

diody, projekty, rgb

Trwa ładowanie komentarzy...