KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Stabilizator napięcia - co warto wiedzieć?

Stabilizator napięcia to półprzewodnikowy układ elektroniczny, którego zadaniem jest obniżenie napięcia wejściowego do niższej, ale stałej wartości. Napięcie na wyjściu takiego elementu może wahać się tylko w niewielkim zakresie i nie powinno być zależne od podłączonego obciążenia. Element tego typu nazywa się również często jako regulator napięcia.

Stabilizator napięcia pracuje najczęściej z napięciem stałym, które pochodzi np. z baterii, małego zasilacza lub prostownika z filtrem. Najprostsze stabilizatory potrafią jedynie zmniejszać napięcie, wytracając jego „naddatek” w postaci ciepła. Ilość tego ciepła jest proporcjonalna do iloczynu spadku napięcia i natężenia pobieranego prądu.

Regulatory napięcia - przykłady stabilizatorów w różnych obudowach

Regulatory napięcia - przykłady stabilizatorów w różnych obudowach

Mianem stabilizatora napięcia można nazwać zarówno pojedynczy układ scalony, który pełni tę funkcję (np. popularny LM7805), jak i bardziej złożony układ elektroniczny, zmontowany na osobnej płytce.

Regulator napięcia schemat podłączenia

Jak sprawdzić stabilizator napięcia? Sprawa jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć układ zgodnie z poniższym schematem i sprawdzić czy wartość napięcia na wyjściu jest stabilna niezależnie od wartości pobieranego prądu (tutaj dla przykładu w roli obciążenia podłączone zostały 2 diody świecące).

Schemat podłączenia stabilizatora napięcia

Schemat podłączenia stabilizatora napięcia

Więcej praktycznych informacji na temat stabilizatorów napięcia, sposobu ich podłączenia oraz metod na ich testowanie znaleźć można w naszym darmowym kursie elektroniki, a konkretnie w części, która została poświęcona temu jak podłączyć stabilizator napięcia i co warto o nim wiedzieć:

Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia
Kurs elektroniki – #8 – stabilizatory napięcia

Po raz pierwszy w kursie elektroniki odchodzimy od podstawowych elementów elektronicznych, by zająć się bardziej złożonymi układami. Istnieje... Czytaj dalej »

Stabilizator napięcia - parametry

Wśród stabilizatorów można wyróżnić szczególną grupę, zwaną LDO (ang. Low Dropout), która cechuje się niskim minimalnym spadkiem napięcia, jaki musi istnieć między wejściem, a wyjściem stabilizatora. Typowy stabilizator napięcia ma ten parametr (tzw. dropout) na poziomie ok. 2 V, co oznacza, że napięcie wejściowe musi być o min. 2 V wyższe od ustalonego napięcia na wyjściu.

Przykładowo dropout na poziomie 2 V oznacza, że popularny stabilizator 7805, który na wyjściu może dostarczyć 5 V, do poprawnego działania potrzebuje minimum 2 + 5 = 7 V. Analogicznie dla przykładu stabilizator napięcia 12V (np. LM7812) będzie wymagał 2 + 12 = 14 V napięcia wejściowego.

Stabilizatory scalone mogą mieć ustalone napięcie wyjściowe (np. 5 V dla LM7805) lub regulowane (np. w zakresie 1,25 - 37 V dla LM317). Regulacja odbywa się poprzez włączenie dodatkowych rezystorów lub za pomocą potencjometru.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 17

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!