KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Pływająca głowa krokodyla IoT – oryginalny termometr DIY

Pływająca głowa krokodyla IoT – oryginalny termometr DIY

Niska cena i duże możliwości sprawiły, że układy ESP8266 znalazły zastosowanie w licznych DIY. Tym razem pora na niezwykle oryginalny projekt.

Oto pływająca głowa krokodyla, która sprawdza się doskonale jako stacja monitorująca warunki panujące w basenie.

Prezentowany dziś projekt to bardziej ciekawostka i pokazanie interesującego sposobu wykorzystania ESP8266 niż rozwiązanie rzeczywistego problemu (chyba że w ogródku macie spory basen). Autor tego DIY, kryjący się pod pseudonimem 3KU_Delta, zademonstrował ciekawy sposób pomiaru temperatury wody w basenie oraz przesyłania tej informacji przez sieć Wi-Fi.

Sercem urządzenia jest wspomniany już ESP8266, który bada (za pomocą wodoodpornego czujnika) temperaturę wody w basenie. Sprawdzany jest również stan akumulatora, który zasila cały układ.

Cały projekt jest dość prosty i składa się jedynie z kilku elementów

Cały projekt jest dość prosty i składa się jedynie z kilku elementów

Urządzenie zasilane jest z akumulatora LiPo, którego ładowanie odbywa się poprzez ogniwo słoneczne umieszczone na głowie krokodyla. Jako kontroler ładowania został wykorzystany moduł TP4056.

Aby nadać projektowi wyjątkowy wygląd, elementy elektroniczne zostały schowane w pływającej piankowej głowie krokodyla. Na zewnątrz wystają jedynie niezbędne elementy – panel słoneczny, antena Wi-Fi oraz czujnik temperatury.

Gotowy pływający po basenie projekt

Gotowy pływający po basenie projekt

Urządzenie zostało dokładnie uszczelnione za pomocą piany montażowej, ewentualna zmiana kodu programu musi odbywać się przez wyprowadzony na zewnątrz interfejs USB, który jednocześnie może być używany do ładowania akumulatora. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego niezwykłego DIY znajdą wszystkie niezbędne informacje w instrukcji przygotowanej przez autora projektu. Macie jakiś pomysł na inne, równie oryginalne zastosowanie ESP, które sprawdzi się w polskich warunkach?

Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą
Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą

Automat do kawy niewątpliwie potrafi ułatwić codzienne poranki. W miejscach, gdzie korzysta z niego dużo osób, można zamontować takie... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

DS18B20, ESP8266, stacja, termometr

Trwa ładowanie komentarzy...