Prezentowany dziś projekt to bardziej ciekawostka i pokazanie interesującego sposobu wykorzystania ESP8266 niż rozwiązanie rzeczywistego problemu (chyba że w ogródku macie spory basen). Autor tego DIY, kryjący się pod pseudonimem 3KU_Delta, zademonstrował ciekawy sposób pomiaru temperatury wody w basenie oraz przesyłania tej informacji przez sieć Wi-Fi.
Sercem urządzenia jest wspomniany już ESP8266, który bada (za pomocą wodoodpornego czujnika) temperaturę wody w basenie. Sprawdzany jest również stan akumulatora, który zasila cały układ.
Cały projekt jest dość prosty i składa się jedynie z kilku elementów
Urządzenie zasilane jest z akumulatora LiPo, którego ładowanie odbywa się poprzez ogniwo słoneczne umieszczone na głowie krokodyla. Jako kontroler ładowania został wykorzystany moduł TP4056.
Panel słoneczny, antena Wi-Fi i port programatora
Elektronika w oryginalnej obudowie
Aby nadać projektowi wyjątkowy wygląd, elementy elektroniczne zostały schowane w pływającej piankowej głowie krokodyla. Na zewnątrz wystają jedynie niezbędne elementy – panel słoneczny, antena Wi-Fi oraz czujnik temperatury.
Gotowy pływający po basenie projekt
Urządzenie zostało dokładnie uszczelnione za pomocą piany montażowej, ewentualna zmiana kodu programu musi odbywać się przez wyprowadzony na zewnątrz interfejs USB, który jednocześnie może być używany do ładowania akumulatora. Osoby zainteresowane odtworzeniem tego niezwykłego DIY znajdą wszystkie niezbędne informacje w instrukcji przygotowanej przez autora projektu. Macie jakiś pomysł na inne, równie oryginalne zastosowanie ESP, które sprawdzi się w polskich warunkach?
Automat do kawy niewątpliwie potrafi ułatwić codzienne poranki. W miejscach, gdzie korzysta z niego dużo osób, można zamontować takie... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...