KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bąbelkowy zegar DIY na bazie ESP8266

Bąbelkowy zegar DIY na bazie ESP8266

Chyba prawie każdy elektronik amator zbudował elektroniczny zegar. Są osoby, które podchodzą do tego typu DIY w niestandardowy sposób – oto jedna z takich realizacji.

W przypadku tego projektu godzina wyświetlana jest za pomocą bąbelków, które przepływają przez mały zbiornik z gliceryną.

Autorem projektu jest Yukio Shinoda. Od dawna planował on stworzenie wyświetlacza, w którym rolę pikseli przejmą odpowiednio podświetlane pęcherzyki powietrza. Głównym elementem urządzenia jest zbiornik z gliceryną, w którym powoli unoszą się małe bąbelki powietrza.

Za wypuszczanie bąbelków odpowiedzialnych jest osiem elektrozaworów, które regulują przepływ powietrza. Elementy te zostały podłączone do ESP8266 za pomocą ekspandera. Dzięki temu całość była na tyle prosta, że autorowi udało się zmieścić elektronikę na płytce uniwersalnej.

Urządzenie pobiera aktualny czas z modułu RTC. Odczytane informacje pokazywane są na wyświetlaczu OLED oraz na jego bąbelkowym odpowiedniku. Wszystkie elementy tej układanki komunikują się ze sobą za pomocą interfejsu I2C.

Uzyskany efekt jest potęgowany dzięki zastosowaniu diod RGB w podstawie zegara. Podświetlają one osiem umieszczonych w zbiorniku kanałów, w których poruszają się pęcherzyki powietrza. Działanie zegara przedstawia poniższy film:

Zegar z bąbelków jest wyjątkowym i inspirującym projektem. Oczywiście urządzenie to nie musi pełnić funkcji zegara – równie dobrze może być ono niezwykłą ozdobą, która wyświetla oryginalne wzorki. Osoby zainteresowane zbudowaniem swojej wersji tego wyświetlacza znajdą wskazówek w instrukcji, którą przygotował autor. Warto pamiętać o tym DIY, bo jest stosunkowo łatwy w odtworzeniu, a finalny efekt jest zaskakujący. Macie pomysł na inne zastosowanie dla takiego niezwykłego wyświetlacza?

Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino
Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino

Studenci z Uniwersytetu w Oslo przedstawili efekt pracy nad niezwykłym ekranem, który bazuje na wykorzystaniu cieczy ferromagnetycznej. Tworzenie... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

ESP8266, inspiracja, powietrze, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...