KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elektroniczny nos DIY na ESP32, który wskaże źródło PM2,5

Elektroniczny nos DIY na ESP32, który wskaże źródło PM2,5

Pył zawieszony PM2,5 jest jednym z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń w naszej atmosferze. Niestety zlokalizowanie jego źródła może być nie lada wyzwaniem.

Ten DIY miernik umożliwia łatwe wykrycie źródła pyłu PM2,5 oraz pomiar jego intensywności.

Autor ukrywający się pod pseudonimem rabbitcreek zaprezentował miernik PM2,5 w wersji DIY, który w łatwy sposób pozwala na zlokalizowanie i sprawdzenie intensywności zapylenia zanieczyszczeniami o średnicy nie większej niż 2,5 μm. Wyniki pomiarów są na bieżąco wyświetlane na małym, lecz bardzo czytelnym ekranie OLED.

Do stworzenia tego miernika konstruktor wykorzystał m.in. ESP32 D1 Mini wraz z shieldem modułu ładowania ogniw, laserowy miernik jakości powietrza (HONEYWELL HPMA115S0-TIR), pierścień złożony z diod NeoPixel, przełącznik, krańcówki oraz ogniwa li-ion 18650. Obudowa miernika została w całości wykonana na drukarce 3D.

Po zaprojektowaniu obudowy oraz jej wydrukowaniu autor przystąpił do montowania w niej całej elektroniki. Dzięki zastosowaniu modułu ładowania urządzenie może być wygodnie ładowane poprzez port microUSB. Pierścień z diodami NeoPixel został użyty tutaj wyłącznie jako element dodający efektów wizualnych.

Miernik jest wyposażony również w dwa przełączniki. Pierwszy z nich (pod ekranem) służy do jego włączania oraz wyłączania. Drugi pełni funkcję wyzwalacza – jego naciśnięcie rozpoczyna proces mierzenia ilości PM2,5, który trwa aż do zwolnienia przełącznika. Dokładne działanie oraz rezultat pomiarów przedstawiono na poniższym filmie przygotowanym przez autora:

Trzeba przyznać, że to DIY jest ciekawą i tańszą alternatywą dla gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, ale oczywiście należy pamiętać, że jest to produkt amatorski. Osoby zainteresowane tym projektem mogą dowiedzieć się o nim więcej z instrukcji przygotowanej przez autora, w której oprócz programu dla mikrokontrolera umieszczono również wszystkie pliki STL obudowy.

Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!
Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!

Kradzieże paczek kurierskich to coraz częstszy problem. Szczególnie w USA, gdzie kurierzy zostawiają przesyłki przed domem, a złodzieje coraz... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

diy, druk 3d, esp32, inspiracja, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...