Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Autor ukrywający się pod pseudonimem rabbitcreek zaprezentował miernik PM2,5 w wersji DIY, który w łatwy sposób pozwala na zlokalizowanie i sprawdzenie intensywności zapylenia zanieczyszczeniami o średnicy nie większej niż 2,5 μm. Wyniki pomiarów są na bieżąco wyświetlane na małym, lecz bardzo czytelnym ekranie OLED.
Do stworzenia tego miernika konstruktor wykorzystał m.in. ESP32 D1 Mini wraz z shieldem modułu ładowania ogniw, laserowy miernik jakości powietrza (HONEYWELL HPMA115S0-TIR), pierścień złożony z diod NeoPixel, przełącznik, krańcówki oraz ogniwa li-ion 18650. Obudowa miernika została w całości wykonana na drukarce 3D.
Po zaprojektowaniu obudowy oraz jej wydrukowaniu autor przystąpił do montowania w niej całej elektroniki. Dzięki zastosowaniu modułu ładowania urządzenie może być wygodnie ładowane poprzez port microUSB. Pierścień z diodami NeoPixel został użyty tutaj wyłącznie jako element dodający efektów wizualnych.
Miernik jest wyposażony również w dwa przełączniki. Pierwszy z nich (pod ekranem) służy do jego włączania oraz wyłączania. Drugi pełni funkcję wyzwalacza – jego naciśnięcie rozpoczyna proces mierzenia ilości PM2,5, który trwa aż do zwolnienia przełącznika. Dokładne działanie oraz rezultat pomiarów przedstawiono na poniższym filmie przygotowanym przez autora:
Trzeba przyznać, że to DIY jest ciekawą i tańszą alternatywą dla gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, ale oczywiście należy pamiętać, że jest to produkt amatorski. Osoby zainteresowane tym projektem mogą dowiedzieć się o nim więcej z instrukcji przygotowanej przez autora, w której oprócz programu dla mikrokontrolera umieszczono również wszystkie pliki STL obudowy.
Sposób na złodzieja? Bomba brokatowa z kamerami!
Kradzieże paczek kurierskich to coraz częstszy problem. Szczególnie w USA, gdzie kurierzy zostawiają przesyłki przed domem, a złodzieje coraz... Czytaj dalej »
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
diy, druk 3d, esp32, inspiracja, projekt
Trwa ładowanie komentarzy...