KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą

Ekspres do kawy z ESP32, w którym zapłacisz kryptowalutą

Automat do kawy niewątpliwie potrafi ułatwić codzienne poranki. W miejscach, gdzie korzysta z niego dużo osób, można zamontować takie urządzenie, które będzie parzyło kawę odpłatnie.

Oto ciekawa modyfikacja gotowego ekspresu do kawy, który dzięki użyciu sterownika z ESP32 może przyjmować płatności w kryptowalutach.

Autor projektu, Lewis Freiberg, podzielił się swoim pomysłem na rozszerzenie funkcji automatu do kawy od Nescafé o możliwość płacenia za przygotowanie napoju kryptowalutą IOTA, czyli wirtualną walutą stworzoną z myślą o urządzeniach IoT.

Modyfikacja nie wymaga dużej liczby dodatkowych komponentów – wystarczy moduł ESP32 wraz z ekranem E-ink, przekaźnik 5 V, zasilacz oraz automat do kawy.

W celu przerobienia urządzenia konieczne było zdemontowanie obudowy gotowego ekspresu, tak aby był możliwy łatwy dostęp do jego panelu kontrolnego, obok którego umieszczono moduł i przekaźnik. Autor projektu przyznaje, że demontaż obudowy nie należał do najprostszych, ale już sam panel był łatwy w modyfikacji.

Po zaprogramowaniu modułu ESP32 należy umieścić całą elektronikę w środku urządzenia i wykonać odpowiednie połączenia. Rolą przekaźnika jest zwieranie kontaktów przycisków na panelu kontrolnym, a przetwornicy – stworzenie niezależnego obwodu zasilania dla całej modyfikacji.

Panel kontrolny zmodyfikowanego automatu do kawy

Panel kontrolny zmodyfikowanego automatu do kawy

Ekran używany jest do wyświetlania kodu QR, który należy zeskanować, by przelać 100i (100 jednostek kryptowaluty) na konto odbiorcy. Aby można było umieścić ekran na przodzie urządzenia, niezbędne było zaprojektowanie odpowiedniej obudowy, która w przypadku projektu Freiberga została wykonana na drukarce 3D.

Po zakończeniu modyfikacji ekspresu autor z powrotem złożył automat i rozpoczął testy. Rezultat był zadowalający – wszystko przebiegło zgodnie z planem. Działanie gotowego i ulepszonego urządzenia można zobaczyć na poniższym filmie:

Osoby zainteresowane taką modyfikacją własnego ekspresu do kawy mogą zapoznać się z dokładną instrukcją przygotowaną przez autora tego projektu. Przykład ten pokazuje, jak można wykorzystywać kryptowaluty w życiu codziennym oraz jak w praktyce przebiega taka transakcja. Znacie inne ciekawe zastosowania dla wirtualnych walut w świecie IoT?

Zbuduj ekspres do kawy na bazie Raspberry Pi!
Zbuduj ekspres do kawy na bazie Raspberry Pi!

Jak przygotować najlepszą kawę? Odpowiedź nie jest oczywista. Każdy ma w tej kwestii swoje upodobania oraz własną technikę parzenia kawy.... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

esp32, IoT, kryptowaluty, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...