KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Połączenie szeregowe - co warto wiedzieć?

Połączenie szeregowe to sposób łączenia dwóch lub więcej elementów elektronicznych z dwoma wyprowadzeniami (jak np. rezystory, kondensatory, cewki czy dławiki) w taki sposób, aby tylko jedno wyprowadzenie pierwszego elementu łączyło się jednym wyprowadzeniem drugiego elementu.

Kluczowe w takim łączniu jest to, że cały prąd wypływający z jednego elementu wpływa do kolejnego w taki sposób, że po drodze nie ma żadnych rozgałęzień. Połączenie to można przyrównać do osób trzymających się za ręce (jedna ręka do jednej osoby, a druga do kolejnej).

Połączenie szeregowe rezystorów

Na poniższym schemacie pokazane jest przykładowe połączenie szeregowe rezystorów. Zgodnie z powyższym opisem - każdy rezystor łączy się z kolejnym tylko za pomocą jednego wyprowadzenia. W przypadku łączenia szeregowego rezystorów ich opór się sumuje. Przykładowo, jeśli połączymy tak 3 rezystory o oporze 1k każdy to między skrajnymi wyprowadzeniami takiego połączenia uzyskamy opór wynoszący 3k.

Szeregowe połączenie rezystorów

Szeregowe połączenie rezystorów

Połączenie szeregowe i równoległe

W elektronice popularne jest również połączenie równoległe. Różnice między tymi dwiema metodami najlepiej widać na poniższych schematach, gdzie po lewej stronie widoczne jest połączenie szeregowe rezystorów, a po prawej widoczne jest połączenie równoległe rezystorów.

Połączenie szeregowe (po lewej) oraz połączenie równoległe (po prawej)

Połączenie szeregowe (po lewej) oraz połączenie równoległe (po prawej)

Połączenie szeregowe kondensatorów

Połączenie to ma również zastosowanie w przypadku kondensatorów - nie jest ono jednak spotykane zbyt często. Przykładowy układ tego typu mógłby wyglądać tak, jak na poniższym schemacie. 

Połączenie szeregowe kondensatorów

Połączenie szeregowe kondensatorów

Warto jednak zapamiętać, że w przypadku szeregowego łączeniach kondensatorów ich pojemność nie rośnie, tylko maleje. Więcej na ten temat znaleźć można w darmowym kursie elektroniki, a dokładnie w części na temat kondensatorów:

Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania
Kurs elektroniki – #4 – kondensatory, filtrowanie zasilania

Ta część kursu poświęcona jest następnej grupie elementów biernych, które pojawiają się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Mowa... Czytaj dalej »

Połączenie szeregowe baterii

Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby łączyć szeregowo baterie. Takie rozwiązanie jest nawet bardzo popularne. W większości pilotów TV znajdziemy miejsce na dwie połączone szeregowo baterie, dzięki czemu uzyskiwane jest napięcie wynoszące 3V. Przy takim połączeniu bardzo ważna jest jednak biegunowość ("minus" jednej baterii do "plusa" drugiej baterii).

Połączenie szeregowe dwóch baterii

Połączenie dwóch baterii

Jak zrobić połączenie szeregowe?

Łączyć szeregowo można praktycznie dowolną liczbę elementów, a natężenie prądu płynącego przez wszystkie połączone komponenty będzie zawsze takie samo. Przykładem połączenia szeregowego jest nawet popularna dioda świecąca i rezystor, który ogranicza prąd płynący w całym szeregu (dzięki temu dioda nie ulega przepaleniu) - więcej w artykule poświęconemu temu jak dobrać rezystor do diody.

Połączenie szeregowe rezystora i diody

Połączenie rezystora i diody

Dużo przykładów i więcej informacji na ten temat znaleźć można w osobnym artykule, który dokładnie tłumaczy kluczową zaletę jaką ma połączenie szeregowe, czyli fakt, że przez całe połączenie płynie prąd o tym samym natężeniu:

Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?
Czy kolejność w połączeniu szeregowym ma znaczenie?

Co powinno być pierwsze? Dioda, czy rezystor? Czy kolejność w połączeniu szeregowym jest ważna? Takie pytania zadają sobie początkujący... Czytaj dalej »

Opisywane połączenie jest jednym z pierwszych zagadnień, które należy opanować podczas nauki podstaw elektroniki. Przydaje się ono podczas konstruowania przeróżnych układów elektronicznych, ale może się również przydać, gdy zabraknie nam potrzebnych elementów - np. rezystora o oporze 3k, łącząc kilka odpowiednich elementów bez problemu uzyskamy potrzebny opornik. Podobnie możemy sobie poradzić w przypadku braku właściwego kondensatora (to jednak zdarza się znacznie rzadziej).

W przypadku trudności w zrozumieniu różnic między różnymi typami połączeń najlepiej wziąć do ręki prosty multimetr elektroniczny, płytkę stykową, garść rezystorów i zwyczajnie potrenować łączenie tych elementów w różnych konfiguracjach. Nauka przez praktykę przynosi zawsze najlepsze efekty!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.4 / 5. Głosów łącznie: 41

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!