Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Łączność bezprzewodowa
Po pierwsze, Raspberry Pi 3 model B wyposażono w dwa moduły łączności bezprzewodowej. Od teraz na pokładzie malinki znajdziemy: WiFi 802.11 b/g/n (2.4 GHz) oraz Bluetooth (Low Energy).
Wbudowane moduły będą odczuwalną korzyścią praktycznie dla wszystkich maniaków RPI, w końcu nie będzie trzeba podłączać zewnętrznych peryferiów, które zajmowały cenne porty USB.
Komunikacja z wykorzystaniem nowych modułów nie będzie miała wpływu na przepustowości magistrali USB. Do tego zadania wykorzystano osobny, dość popularny układ BCM43143.
Wbudowanie nowych modułów miało oczywiście za zadanie przybliżyć nową malinę do modnego ostatnio świata IoT - stąd przy reklamach płytki widnieje już wymowne IoT Ready.
Czas na 64 bitowy, nowy procesor (?)
Tutaj niestety panuje chaos informacyjny. Wszystkie źródła podają dwie, sprzeczne informacje. Po pierwsze nowe Raspberry ma charakteryzować się czterordzeniowym procesorem pracującym z częstotliwością 1.2 GHz. Co więcej, ma to być układ 64-bitowy. Tutaj właśnie pojawia się problem.
Oficjalne źródła podają, że zastosowano układ Broadcom BCM2837 ARMv7, a jak pewnie część z czytelników doskonale wie - rdzenie ARMv7 występują tylko w wersjach 32-bitowych.
Aktualizacja: przewidywania się sprawdziły, zastosowano jednak ARMv8!
Z bardzo dużą dawką prawdopodobieństwa, jest to więc "literówka" i zastosowano jednak układ z rdzeniem ARMv8 Cortex-A53. Potwierdzają to również zrzuty ekranu od szczęściarzy, którzy wykorzystując błąd w działaniu dystrybutora - Farnell element14 - zamówili swoje RPIv3 w sobotę.
Pozostałe zmiany
Niestety, ale pozostałe zmiany nie są spektakularne. Wyróżnić można jedynie zmodyfikowany układ zasilania, który w nowej wersji będzie charakteryzował się wydajnością do 2,4A. Na swoich miejscach pozostały wszystkie złącza - jedynie diody świecące zmieniły miejsce.
W kilku miejscach w sieci znaleźć można informacje o fizycznym włączniku. Moim zdaniem jest to jednak błąd i fantazja redaktorów tłumaczących błędnie zwrot switched power source, który oczywiście mówi o wbudowanej przetwornicy DC.
Parametry nowego Raspberry Pi 3 model B
Podsumowując, nowe RPI charakteryzuje się następującymi parametrami:
- Procesor: Broadcom BCM2837 64bit ARMv
78, 4 rdzenie, 1.2GHz, - RAM: 1GB,
- Łączność bezprzewodowa: BCM43143 WiFi oraz Bluetooth Low Energy (BLE),
- LAN: Ethernet 10/100 Mb
- Gniazdo GPIO: 40pin,
- USB: 4 gniazda,
- Wyjście obrazu i dźwięku: 4-polowe gniazdo jack 3,5 mm oraz HDMI,
- Złącza dodatkowe: CSI (kamera), DSI (ekran dotykowy),
- Pamięć dodatkowa: gniazdo na karty microSD,
- Zasilanie: wbudowana mocniejsza przetwornica o wydajności do 2.4A.
Oficjalna cena Raspberry Pi, to 26.38£. W Polsce produkt w chwili obecnej dostępny jest jedynie w przedsprzedaży uruchomionej przez Botland.
Aktualna polska cena to 219zł. Dużo, ale pamiętajmy, że jest to nowość, po drugie kupując Raspberry Pi 3 oszczędzamy na zakupie adaptera WiFi oraz Bluetooth.
Czego zabrakło?
Oczywiście do ideału jeszcze daleko. Fani Raspberry Pi z całego świata na pewno czekają na wersję, która będzie wyposażona w SATA, złącza USB 3.0, większą ilość pamięci RAM oraz szybszy Ethernet. Może kolejna (czwarta wersja) spełni te oczekiwania?
Jak widać, Raspberry Pi Foundation zdecydowanie przyspieszyło: RPI model A, wyświetlacz dotykowy, RPI Zero, a teraz RPI 3 model B. Co, Waszym zdaniem, będzie kolejne?
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
BLE, IoT, Pi, raspberry, rpi, WiFi
Trwa ładowanie komentarzy...