KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Topnik - co warto wiedzieć?

Topnik to substancja ułatwiająca lutowanie. Posiada właściwości oczyszczające metal między innymi z utlenionych warstw, dzięki czemu możliwe jest łatwejsze i pewne połączenie lutowanych powierzchni za pomocą spoiwa lutowniczego (potocznie: cyny).

W elektronice stosuje się kilka rodzajów topników. Najprostszą formą topnika jest kalafonia, czyli specjalna żywica, którą można nabierać z pudełeczka grotem lutownicy lub rozpuszczać w alkoholu i rozsmarowywać po polach lutowniczych przy pomocy pędzla (ma konsystencję rzadkiego miodu).

Charakterystyczny pojemnik z kalafonią (spotykany coraz rzadziej)

Charakterystyczny pojemnik z kalafonią (spotykany coraz rzadziej)

Oprócz tego spotyka się topniki w płynie, w postaci past, żeli, a nawet z dozownikiem w formie pisaka. Do lutowania elementów SMD, zwłaszcza układów BGA, stosuje się specjalną mieszankę topnika i sproszkowanego spoiwa lutowniczego – po podgrzaniu kropla takiej pasty zmienia się w gotowy lut.

Obecnie niemal każde spoiwo lutownicze w postaci zwojów (często nazywane po prostu cyną), zawiera w środku rdzeń topnika, dzięki czemu lutowanie jest znacznie prostsze i szybsze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w kursie lutowania:

Kurs lutowania dla początkujących
Kurs lutowania dla początkujących

Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z... Czytaj dalej »

Warto wiedzieć, że niektóre topniki wymagają po skończonym lutowaniu płukania płytki w specjalnych płynach, ponieważ mogą powodować korozję lub inne niepożądane zjawiska na obszarze lutów, coraz częściej spotyka się jednak topniki typu no-clean, które nie zagrażają lutom nawet po kilku latach pozostawania na płytce.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 3.6 / 5. Głosów łącznie: 5

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!