Nowe Raspberry Pi Zero 2 W trafiło właśnie do sprzedaży. Miniaturowy komputer ze specjalnym układem SiP i łącznością WiFi/Bluetooth pozwoli na tworzenie kolejnych ciekawych DIY.
Nowa malinka z 4-rdzeniowym procesorem jest już dostępna u dystrybutorów - tym razem (na szczęście) bez limitu 1 szt. na zamówienie.
Niedobór na rynku półprzewodników i problemy z dostępnością różnych elementów elektronicznych nie powstrzymały fundacji Raspberry Pi przed wyprodukowaniem kolejnej płytki z logiem malinki. Dziś do sprzedaży trafiło Raspberry Pi Zero 2 W, czyli kolejne Raspberry Pi z miniaturowej serii Zero.
Raspberry Pi Zero 2 W - specyfikacja
Sercem nowej malinki jest układ SiP (ang. system-in-package) stworzony przez inżynierów z fundacji Raspberry Pi. W jego wnętrzu znajduje się 4-rdzeniowy procesor BCM2710A1 (znany z Raspberry Pi 3) wraz z 512 MB pamięci RAM LPDDR2.
Nowe Raspberry Pi Zero 2W może pełnić rolę komputera PC
Oprócz procesora pracującego z częstotliwością 1 GHz, płytka została wyposażona również w moduły komunikacji bezprzewodowej: WiFi (802.11b/g/n) oraz Bluetooth (4.2 oraz BLE). Na pokładzie nowego RPi Zero znajdziemy również slot na kartę microSD oraz złącza: mini HDMI, USB 2.0 OTG, microUSB (do zasilania malinki) i gniazdo CSI, dzięki któremu można podłączyć dedykowaną kamerę.
Ze względu na ograniczony obszar płytki, kompozytowe wyjście obrazu oraz wejście resetujące zostały wprowadzone w formie punktów testowych na PCB.
Sercem Raspberry Pi Zero 2 W jest układ SiP z logiem malinki
Płytka została również wyposażona w standardowe, 40-pinowe złącze rozszerzeń, które domyślnie nie jest polutowane - jednak każdy może zrobić to samodzielnie (pomocny może być nasz kurs lutowania). Wszystkie te elementy zmieszczono na płytce o wymiarach 65 x 30 mm, co oznacza, że jest ona zgodna z poprzednim produktem z tej serii - dzięki temu możliwe jest wykorzystanie m.in. starej obudowy.
Spód Raspberry Pi Zero 2 W pozbawiony jest elementów elektronicznych
Podczas projektowania nowego RPi wykorzystano również dodatkowe warstwy miedzi na PCB do tego, aby odprowadzić ciepło od procesora - różnica (względem RPi Zero W) jest ponoć odczuwalna nawet za pomocą dłoni. Fani malinki docenią również fakt, że podczas projektowania dedykowanego SiP udało się ułożyć punkty lutownicze w taki sposób, aby tworzyły małe logo Raspberry Pi.
Miniaturowe logo RPi na dedykowanym SiP
Nowa malinka jest już dostępna u dystrybutorów. Przykładowo w Botlandzie, Raspberry Pi Zero 2 W można już zamówić za 79,9 zł (towar jest aktualnie dostępny w magazynie). Co ważne, w przypadku tego modelu, nie ma limitów co do liczby zamówionych płytek w jednym zamówieniu (jak miało to miejsce przy wcześniejszych produktach z serii Zero). Wraz z premierą Raspberry Pi Zero 2 W do sprzedaży trafił również nowy zasilacz microUSB. Macie pomysł jak wykorzystać nowe RPi Zero?
Dużym zainteresowaniem cieszyła się niedawno opublikowana lista popularnych projektów, które powstały na Arduino. Pora na kontynuację tego... Czytaj dalej »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...