KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Premiera: Raspberry Pi Zero 2 W (i zasilacz) – już dostępne!

Premiera: Raspberry Pi Zero 2 W (i zasilacz) – już dostępne!

Nowe Raspberry Pi Zero 2 W trafiło właśnie do sprzedaży. Miniaturowy komputer ze specjalnym układem SiP i łącznością WiFi/Bluetooth pozwoli na tworzenie kolejnych ciekawych DIY.

Nowa malinka z 4-rdzeniowym procesorem jest już dostępna u dystrybutorów - tym razem (na szczęście) bez limitu 1 szt. na zamówienie.

Niedobór na rynku półprzewodników i problemy z dostępnością różnych elementów elektronicznych nie powstrzymały fundacji Raspberry Pi przed wyprodukowaniem kolejnej płytki z logiem malinki. Dziś do sprzedaży trafiło Raspberry Pi Zero 2 W, czyli kolejne Raspberry Pi z miniaturowej serii Zero.

Raspberry Pi Zero 2 W - specyfikacja

Sercem nowej malinki jest układ SiP (ang. system-in-package) stworzony przez inżynierów z fundacji Raspberry Pi. W jego wnętrzu znajduje się 4-rdzeniowy procesor BCM2710A1 (znany z Raspberry Pi 3) wraz z 512 MB pamięci RAM LPDDR2.

Nowe Raspberry Pi Zero 2W może pełnić rolę komputera PC

Nowe Raspberry Pi Zero 2W może pełnić rolę komputera PC

Oprócz procesora pracującego z częstotliwością 1 GHz, płytka została wyposażona również w moduły komunikacji bezprzewodowej: WiFi (802.11b/g/n) oraz Bluetooth (4.2 oraz BLE). Na pokładzie nowego RPi Zero znajdziemy również slot na kartę microSD oraz złącza: mini HDMI, USB 2.0 OTG, microUSB (do zasilania malinki) i gniazdo CSI, dzięki któremu można podłączyć dedykowaną kamerę.

Sercem Raspberry Pi Zero 2 W jest układ SiP z logiem malinki

Sercem Raspberry Pi Zero 2 W jest układ SiP z logiem malinki

Płytka została również wyposażona w standardowe, 40-pinowe złącze rozszerzeń, które domyślnie nie jest polutowane - jednak każdy może zrobić to samodzielnie (pomocny może być nasz kurs lutowania). Wszystkie te elementy zmieszczono na płytce o wymiarach 65 x 30 mm, co oznacza, że jest ona zgodna z poprzednim produktem z tej serii - dzięki temu możliwe jest wykorzystanie m.in. starej obudowy.

Spód Raspberry Pi Zero 2 W pozbawiony jest elementów elektronicznych

Spód Raspberry Pi Zero 2 W pozbawiony jest elementów elektronicznych

Podczas projektowania nowego RPi wykorzystano również dodatkowe warstwy miedzi na PCB do tego, aby odprowadzić ciepło od procesora - różnica (względem RPi Zero W) jest ponoć odczuwalna nawet za pomocą dłoni. Fani malinki docenią również fakt, że podczas projektowania dedykowanego SiP udało się ułożyć punkty lutownicze w taki sposób, aby tworzyły małe logo Raspberry Pi.

Miniaturowe logo RPi na dedykowanym SiP

Miniaturowe logo RPi na dedykowanym SiP

Nowa malinka jest już dostępna u dystrybutorów. Przykładowo w Botlandzie, Raspberry Pi Zero 2 W można już zamówić za 79,9 zł (towar jest aktualnie dostępny w magazynie). Co ważne, w przypadku tego modelu, nie ma limitów co do liczby zamówionych płytek w jednym zamówieniu (jak miało to miejsce przy wcześniejszych produktach z serii Zero). Wraz z premierą Raspberry Pi Zero 2 W do sprzedaży trafił również nowy zasilacz microUSB. Macie pomysł jak wykorzystać nowe RPi Zero?

Źródło: [1]

Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY
Co można zbudować z Raspberry Pi? Lista inspirujących DIY

Dużym zainteresowaniem cieszyła się niedawno opublikowana lista popularnych projektów, które powstały na Arduino. Pora na kontynuację tego... Czytaj dalej »

premiera, raspberrypi, Zero

Trwa ładowanie komentarzy...