KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalny tester reakcji na Arduino pomoże podczas treningu

Oryginalny tester reakcji na Arduino pomoże podczas treningu

Dobry czas reakcji może zapewnić sukces w wielu dyscyplinach sportowych, jak również wpływa na bezpieczeństwo, np. za kierownicą.

Oto przykład ciekawego urządzenia DIY, dzięki któremu możliwe będzie trenowanie własnego czasu reakcji. Wszystko to w atrakcyjnej formie!

Autorem projektu jest Marijo Blažević, którego celem było stworzenie taniego systemu do poprawy szybkości reakcji. Układ składa się z czterech bezprzewodowych lampek, które zapalają się w losowej kolejności. Zadaniem użytkownika jest jak najszybsze wyłączenie aktywowanego modułu.

Każdy z elementów systemu charakteryzuje się dokładnie taką samą budową. Sercem każdego układu jest ATmega328. Mikrokontroler ten steruje pracą 16 diod świecących. Dodatkowo każdy element został wyposażony w moduł radiowy nRF24L01.

Do wykrywania ruchu autor wykorzystał popularne czujniki TCRT5000. Dla zwiększenia niezawodności każdy moduł został wyposażony w dwa takie sensory. Urządzenia zasilane są z małych akumulatorów Li-Po o pojemności 1000 mAh – zapewniają one nawet 6 godzin nieprzerwanego treningu.

Pełen zestaw treningowy

Pełen zestaw treningowy

Każdy z czterech modułów systemu komunikuje się ze sobą. Po dezaktywowaniu jednego z modułów natychmiast uruchamia się kolejny – nie można przewidzieć, który to będzie. Dzięki pomysłowej obudowie elementy układu można zamontować m.in. na ścianach lub sprzęcie treningowym.

Działanie urządzenia widoczne jest na poniższej prezentacji:

Osoby zainteresowane zbudowaniem takiego DIY znajdą szczegółowe informacje oraz wszystkie niezbędne pliki w instrukcji przygotowanej przez autora. Macie pomysł na inne urządzenie treningowe, które można samodzielnie zbudować dzięki Arduino?

Wirtualny trener z Arduino przypilnuje odpowiedniej postawy
Wirtualny trener z Arduino przypilnuje odpowiedniej postawy

Jedną z podstaw dobrego treningu jest zadbanie o poprawne wykonywanie ćwiczeń. Kluczowa jest m.in. przyjmowana postawa. GymSoles to projekt... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, projekty, sport

Trwa ładowanie komentarzy...