KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robotic Arena powraca – zawody robotów już w czerwcu!

Robotic Arena powraca – zawody robotów już w czerwcu!

Już 18 czerwca 2022 odbędzie się kolejna edycja jednych z najpopularniejszych zawodów robotów w Polsce. Robotic Arena powraca do Wrocławia po 2 latach przerwy.

Podczas XIII edycji zawodów konstruktorzy będą mogli wziąć udział w aż 15 kategoriach. Ruszyła rejestracja dla zawodników.

XIII edycja zawodów odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej w budynku C-13. W tym roku roboty z całego świata będą mierzyły się ze sobą w aż 15 dyscyplinach. Wstęp na widowisko jest całkowicie bezpłatny, a rejestracja zawodników już trwa. Tak wyglądała poprzednia edycja zawodów:

Czego można spodziewać się podczas tegorocznej edycji RA? Członkowie Koła Naukowego Robotyków KoNaR stają na głowie, aby zapewnić uczestnikom niezapomniane emocje. Oprócz wielu odmian robotów typu Sumo i LineFollowerów, będzie można zobaczyć zmagania robotów m.in. w kategoriach Micromouse, RoboSprint a także walki na śmierć i życie robotów w kategorii Combat.

Zawody robotów Sumo

Nieodłączna konkurencja każdych zawodów - japońskie zapasy przeniesione w świat robotów. Dwie maszyny ustawia się na dohyō. Cel: wypchnąć oponenta poza obszar walki. Podobnie jak ludzie, roboty rywalizują w różnych kategoriach wagowych:

  • MegaSumo
  • Sumo
  • MiniSumo Enhanced
  • MicroSumo Enhanced
  • NanoSumo

Zawody robotów LineFollower

Zadaniem robotów jest jak najszybsze pokonanie trasy wyznaczonej czarną linią na białym podłożu. Podobnie jak w Formule 1 prędkość jest wszystkim, rozróżnia się tu 4 podkategorie:

  • LineFollower Light - standardowa wersja konkurencji (płaski tor z zakrętami)
  • LineFollower Turbo - wariant z dozwolonymi turbinami
  • LineFollower Enhanc3D (Light/Turbo) - wyścigi robotów z turbinami na torze, który może zawierać pętle, pochylnie i różnego typu przeszkody
  • LineFollower Drag - robotyczny sprint na idealnie prostym torze

Zawody robotów MicroMouse

Zamysłem konkurencji jest symulacja zachowania myszy szukającej kawałka sera zlokalizowanego w labiryncie. Robot eksplorując planszę tworzy wszystkie możliwe połączenia między miejscem startu, a metą (środkiem labiryntu).

Robot przeszukujący labirynt

Robot przeszukujący labirynt

W kolejnych przejazdach, na podstawie autonomicznie wyznaczonej trajektorii, robot ma za zadanie, w jak najkrótszym czasie przejechać labirynt. W tym roku konstrukcje będą rywalizowały w labiryncie o wymiarach 16x16.

Roboty MicroMouse – 5 metod przeszukiwania labiryntu
Roboty MicroMouse – 5 metod przeszukiwania labiryntu

MicroMouse to rodzaj zawodów, w których nasz robot (mysz) ma za zadanie w jak najkrótszym czasie rozwiązać labirynt. Rozwiązanie labiryntu,... Czytaj dalej »

Zawody Combat

Nowość, która poprzednio wzbudziła ogromne zainteresowanie, skierowana do wszystkich fanów destrukcji. Robotyczni gladiatorzy toczą walki w klatce. Piły, młoty, wirujące ostrza - to tylko niektóre możliwości. Konstruktora ogranicza jedynie jego wyobraźnia i limit masy oraz rozmiarów, podobny do tego z kategorii MiniSumo. Roboty mogą być sterowane zdalnie lub w pełni autonomiczne.

Zawody PuckCollect

W tej kategorii roboty zbierają z planszy losowo rozmieszczone kolorowe krążki (pucks). Ogromną rolę odgrywa dobór algorytmu wykrywania obiektów i taktyki - jednocześnie na planszy znajdują się dwa roboty, więc od konstruktora zależy czy jego maszyna skupi się w pełni na swoim zadaniu, czy spróbuje przeszkodzić oponentowi.

Robot startujący w konkurencji PuckCollect

Robot startujący w konkurencji PuckCollect

Zawody robotów RoboSprint

Bieg inspirowany konkurencją starożytnych igrzysk olimpijskich - „dromos”. Zamiast konwencjonalnych i oklepanych kół konstrukcje wyposażone są w kończyny. Długość trasy - 3 metry - nie robi wrażenia, jednak dla mniejszych robotów to całkiem spory dystans!

Robot startujący w kategorii RoboSprint

Robot startujący w kategorii RoboSprint

Kategoria Freestyle

Ostatnia z przygotowanych konkurencji, ale jedna z najważniejszych. Wszystkie konstrukcje, które nie wpisują się w pozostałe kategorie są tutaj mile widziane. Poza wykonaniem, ważny jest tutaj też pomysł, innowacyjność, możliwości rozwoju. Zwycięzcę wybierze Jury złożone z naukowców i pasjonatów.

Jeden z robotów kategorii Freestyle

Jeden z robotów kategorii Freestyle

Trwa rejestracja zawodników!

Organizatorzy mają nadzieję, że nadchodząca edycja okaże się ciekawym wydarzeniem, wywierając pozytywny wydźwięk w świecie robotyki i technologii. Udział w zawodach jest darmowy, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja - więcej informacji znaleźć można na stronie Robotic Areny. Wstęp dla widzów jest darmowy i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

roboty, wrocław, zawody

Trwa ładowanie komentarzy...