KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty w domu, czyli testy Roomba 880 oraz Scooba 450

Roboty w domu, czyli testy Roomba 880 oraz Scooba 450

Ostatnio miałem okazję przetestować dla Was jednego robota z oferty iRoobt. Konkretnie był to model Roomba 880.

W mojej recenzji opisałem jak robot sprawdza się na co dzień. Nie przeprowadziłem jednak wtedy szczegółowych testów sprzątania zabrudzeń z dużych powierzchni.

Na szczęście z okazji ostatnich matur producent robotów, firma iRobot, postanowiła przygotować prawdziwy egzamin dla swoich konstrukcji. Testom poddano konstrukcje odkurzacza Roomba 880, robota mopującego Braava 380T oraz robota myjącego podłogi Scooba 450 .

Oczywiście materiałami przygotowanymi przez producenta należy zachwycać się z ostrożnością. Jednak najciekawsze w tych testach są przygotowane filmy obejmujące całe pomieszczenia. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo dokładnie jak przebiega proces sprzątania.

Robot do salonu - iRobot Roomba 880

iRobot Roomba 880 to najbardziej zaawansowany technologicznie model w gamie robotów odkurzających od iRobot. Jego system AeroForce charakteryzuje się 5 razy większą mocą ssąca w porównaniu do poprzednich modeli.

iRobot Roomba 880

iRobot Roomba 880

Niewielka wysokość sprawia, że jest w stanie bez problemu czyścić podłogę pod większością mebli (o prześwicie powyżej 9,2 cm.).  Roomba swoją pracę opiera na informacjach na bieżąco dostarczanych z kilkudziesięciu czujników. Dzięki nim m.in. nie spada ze schodów, zwalnia przed przeszkodami oraz wykrywa obszary silniej zabrudzone, aby zintensyfikować na nich swoją pracę.

Zadanie opierało się na odkurzeniu z podłogi:

  • 26 gramów zmielonej kawy
  • 77 gramów mąki
  • 4 gramów włosia pędzla (który imitował sierść zwierząt domowych)
  • 43 gramów cukru

Zabrudzenia zostały umieszczone na różnych rodzajach podłóg – dywanie, parkiecie i terakocie.

Robot do kuchni - Scooba 450

iRobot Scooba 450 jest robotem myjącym podłogi. Jego praca odbywa się w trzech etapach. Najpierw przygotowuje podłogę do mycia zwilżając niewielką ilością wody, aby namoczyć zaschnięte plamy. Następnie intensywnie szoruje podłoże, aby w końcowym etapie zebrać nadmiar wody. Przy zastosowaniu dedykowanego płynu Scooba jest w stanie wyeliminować z podłogi nawet 99,3% pospolitych bakterii.

iRobot Scooba 450

iRobot Scooba 450

W codziennym użytkowaniu jej zadania opierają się na wyczyszczeniu na bieżąco powstających zabrudzeń, jak plamy z napojów czy brudnej wody. Postawiono jednak przed nią bardziej ambitne zadania – takie, z którym nie często spotka się w codziennym użytkowaniu. Na podłogę wylaliśmy:

  • Ketchup
  • Musztardę
  • Kawę
  • Herbatę

Wszystkie ciecze zostały umieszczone na podłodze z gresu.

Współpraca Braava 380T oraz Roomba 880

Gama domowych iRobotów została stworzona z myślą o komplementarności. Zadaniem iRobota Roomba jest odkurzanie, po którym do akcji powinien wkroczyć robot od „mokrej roboty”.

iRobot Braava 380T

iRobot Braava 380T

Robot mopujący działa w dwóch trybach, jednym z nich jest czyszczenie na mokro. Wówczas zamontowana w nim głowica ProClean równomiernie dozuje niewielką ilość wody (ok. 250 ml.), tak aby wystarczyła na mopowanie około 32 m² powierzchni.

W grupowym egzaminie zadaniem iRobota Roomba 880 było posprzątanie z powierzchni luźno leżących zabrudzeń w postaci mąki. Na podłodze pozostały plamy powstałe w wyniku wysypania mąki na krople wody, z którymi uporać miał się iRobot Braava. Podłoże testu stanowiła wzorowana na deski terakota.

Jak oceniacie pracę robotów? Czy zastosowane algorytmy nawigacji są rzeczywiście skuteczne?

Materiały dostarczone przez:
autoryzowanego importera i dystrybutor urządzeń iRobot w Polsce. DLF sp. z o.o. z Gdyni 

czyszczenie, dokurzacz, dom, irobot, mop, robot, sprzątanie

Trwa ładowanie komentarzy...