Ostatnio miałem okazję przetestować dla Was jednego robota z oferty iRoobt. Konkretnie był to model Roomba 880.
W mojej recenzji opisałem jak robot sprawdza się na co dzień. Nie przeprowadziłem jednak wtedy szczegółowych testów sprzątania zabrudzeń z dużych powierzchni.
Na szczęście z okazji ostatnich matur producent robotów, firma iRobot, postanowiła przygotować prawdziwy egzamin dla swoich konstrukcji. Testom poddano konstrukcje odkurzacza Roomba 880, robota mopującego Braava 380T oraz robota myjącego podłogi Scooba 450 .
Oczywiście materiałami przygotowanymi przez producenta należy zachwycać się z ostrożnością. Jednak najciekawsze w tych testach są przygotowane filmy obejmujące całe pomieszczenia. Dzięki temu możemy zobaczyć bardzo dokładnie jak przebiega proces sprzątania.
Robot do salonu - iRobot Roomba 880
iRobot Roomba 880 to najbardziej zaawansowany technologicznie model w gamie robotów odkurzających od iRobot. Jego system AeroForce charakteryzuje się 5 razy większą mocą ssąca w porównaniu do poprzednich modeli.
iRobot Roomba 880
Niewielka wysokość sprawia, że jest w stanie bez problemu czyścić podłogę pod większością mebli (o prześwicie powyżej 9,2 cm.). Roomba swoją pracę opiera na informacjach na bieżąco dostarczanych z kilkudziesięciu czujników. Dzięki nim m.in. nie spada ze schodów, zwalnia przed przeszkodami oraz wykrywa obszary silniej zabrudzone, aby zintensyfikować na nich swoją pracę.
Zadanie opierało się na odkurzeniu z podłogi:
26 gramów zmielonej kawy
77 gramów mąki
4 gramów włosia pędzla (który imitował sierść zwierząt domowych)
43 gramów cukru
Zabrudzenia zostały umieszczone na różnych rodzajach podłóg – dywanie, parkiecie i terakocie.
Robot do kuchni - Scooba 450
iRobot Scooba 450 jest robotem myjącym podłogi. Jego praca odbywa się w trzech etapach. Najpierw przygotowuje podłogę do mycia zwilżając niewielką ilością wody, aby namoczyć zaschnięte plamy. Następnie intensywnie szoruje podłoże, aby w końcowym etapie zebrać nadmiar wody. Przy zastosowaniu dedykowanego płynu Scooba jest w stanie wyeliminować z podłogi nawet 99,3% pospolitych bakterii.
iRobot Scooba 450
W codziennym użytkowaniu jej zadania opierają się na wyczyszczeniu na bieżąco powstających zabrudzeń, jak plamy z napojów czy brudnej wody. Postawiono jednak przed nią bardziej ambitne zadania – takie, z którym nie często spotka się w codziennym użytkowaniu. Na podłogę wylaliśmy:
Ketchup
Musztardę
Kawę
Herbatę
Wszystkie ciecze zostały umieszczone na podłodze z gresu.
Współpraca Braava 380T oraz Roomba 880
Gama domowych iRobotów została stworzona z myślą o komplementarności. Zadaniem iRobota Roomba jest odkurzanie, po którym do akcji powinien wkroczyć robot od „mokrej roboty”.
iRobot Braava 380T
Robot mopujący działa w dwóch trybach, jednym z nich jest czyszczenie na mokro. Wówczas zamontowana w nim głowica ProClean równomiernie dozuje niewielką ilość wody (ok. 250 ml.), tak aby wystarczyła na mopowanie około 32 m² powierzchni.
Za nawigację iRobota Braava 380T odpowiada kostka NorthStar, która tworzy robotowi mapę pomieszczenia wraz z wszelkimi przeszkodami.
W grupowym egzaminie zadaniem iRobota Roomba 880 było posprzątanie z powierzchni luźno leżących zabrudzeń w postaci mąki. Na podłodze pozostały plamy powstałe w wyniku wysypania mąki na krople wody, z którymi uporać miał się iRobot Braava. Podłoże testu stanowiła wzorowana na deski terakota.
Jak oceniacie pracę robotów? Czy zastosowane algorytmy nawigacji są rzeczywiście skuteczne?
Materiały dostarczone przez: autoryzowanego importera i dystrybutor urządzeń iRobot w Polsce. DLF sp. z o.o. z Gdyni
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...