KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

RC5 - co warto wiedzieć?

RC5 to protokół komunikacji bezprzewodowej za pomocą podczerwieni, którzy został stworzony przez firmę Philips w latach 80-tych. Kod RC5 jest szczególnie powszechny w pilotach zdalnej kontroli, jak np. piloty od TV lub radia.

RC5 składa się z 14-bitowej ramki z 2 bitami startu, jednym toggle-bit, 5 bitami adresu (wybór jednego z 32 możliwych systemów) oraz 6 lub 7 bitami komendy (istnieją tabelki opisujące funkcje kodów komend dla różnych sprzętów). Częstotliwość fali nośnej wynosi 36 kHz.

Przykład pilota RC5

Przykład pilota RC5

Standard komunikacji RC5 jest często wykorzystywany w konstrukcjach hobbystycznych - głównie do zdalnego sterowania robotów i innych urządzeń. Aby skorzystać z komunikacji za pomocą RC5, należy dołączyć do mikrokontrolera dowolny odbiornik IR, jak np. TSOP1736 (częstotliwość pracy 36 kHz) oraz zaimplementować programową obsługę kodowania RC5 bezpośrednio w mikrokontrolerze.

Przykład wykorzystania RC5 z Arduino:

Kurs budowy robotów – #8 –  zdalne sterowanie IR (RC5)
Kurs budowy robotów – #8 – zdalne sterowanie IR (RC5)

Zdalne sterowanie za pomocą latarki testowane podczas #6 części kursu budowy robotów było bardzo proste, ale miało jednak wiele... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!