KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino

Powrót do korzeni: pamięć ferrytowa dla Arduino

Pamięci ferrytowe były szczególnie popularne w latach 1950 - 1970, gdy złota era komputerów dopiero miała się rozpocząć. Dziś już raczej niespotykane, a dawniej pełniły bardzo ważną rolę w dziedzinie przechowywania informacji.

Dzięki temu projektowi dla Arduino, możemy się poczuć jak pionierzy informatyki!

Pamięć ferrytowa (ang. Magnetic-core Memory) była najczęściej stosowaną pamięcią RAM w latach 60. Składała się z przewodów ułożonych w kształt przypominający misterną siatkę, gdzie funkcję "węzłów" pełniły nawleczone na nie magnetyczne toroidy, zwane rdzeniami.

Rdzenie te można było namagnetyzować na dwa sposoby, co dawało odpowiednik binarnej jednostki informacji: 0 lub 1. Przykład jednej z używanych pamięci tego typu prezentuje się bardzo ciekawie:

Dawniej używana pamięć ferrytowa.

Dawniej używana pamięć ferrytowa.

Jeśli chcielibyście przetestować taką pamięć w praktyce to na pewno zainteresuje Was projekt shieldu dla popularnego Arduino. Płytkę wyposażono w małą sieć ferrytowych rdzeni oraz elektronikę, która jest niezbędne do obsługi takiej pamięci.

Pamięć ferrytowa z układem sterowania

Pamięć ferrytowa z układem sterowania

Jak łatwo sobie wyobrazić przechowywanie danych na takich nośnikach musi fizycznie zajmować ogromną przestrzeń - nieporównywalnie większą od współczesnych rozwiązań. Pamięć widoczna na opisywanym shieldzie potrafi pomieścić jedynie do 32 bitów danych.

32-bitowa pamięć ferrytowa

32-bitowa pamięć ferrytowa

Oprócz rozmiaru, pamięć ferrytowa charakteryzuje się jeszcze kilkoma ciekawymi właściwościami:

  • jest nieulotna, więc zachowuje zgromadzone informacje po zaniku zasilania,
  • proces odczytu danego bitu jednocześnie "wymazuje" jego wartość,
  • urządzenie podczas pracy pobiera bardzo dużo energii (jak na dzisiejsze standardy),
  • pamięć ferrytowa jest wrażliwa na zmiany pola magnetycznego w bezpośrednim otoczeniu, podobnie jak dyskietki, taśmy magnetofonowe, czy magnetyczne dyski twarde.
Przykładowe oprogramowanie pomaga zrozumieć, jak działa pamięć ferrytowa

Przykładowe oprogramowanie pomaga zrozumieć, jak działa pamięć ferrytowa

Moduł, będący rozszerzeniem do Arduino, nie jest najtańszy, bo kosztuje 150 zł ($40). Można go kupić na platformie Tindie. Po zakupie należy się liczyć z koniecznością własnoręcznego "utkania" pamięci z otrzymanych elementów, co nie jest zadaniem szybkim i łatwym, ale chyba właśnie o to w tym chodzi.

Zestaw do samodzielnego montażu

Zestaw do samodzielnego montażu

Dlaczego warto inwestować czas i pieniądze w przestarzałą technologię? Jeśli zwyczajnie nie jesteście sentymentalni, to dobrym argumentem może być okazja do "namacalnego" doświadczenia obsługi pamięci - okazja rzadko spotykana w czasach, gdy komputerowe podzespoły mają rozmiary nanometrów i są głęboko ukryte w epoksydowych, nierozbieralnych obudowach.

Kompendium pamięci zewnętrznych: EEPROM, FLASH, FRAM
Kompendium pamięci zewnętrznych: EEPROM, FLASH, FRAM

Wybór rodzaju używanej pamięci zewnętrznej ma wpływ na działanie całego urządzenia. Jak dobrać pamięć, która pozwoli na szybki odczyt,... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, magnesy, pamięć, retro, tindie

Trwa ładowanie komentarzy...