KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tanie urządzenie do obrazowania biomedycznego DIY

Tanie urządzenie do obrazowania biomedycznego DIY

Obrazowanie biomedyczne to temat, który łączy medycynę, fizykę i elektronikę. Niestety sprzęt do takich badań jest drogi i trudno dostępny.

Z pomocą przychodzi otwarty projekt Spectra, czyli małe laboratorium elektrycznej tomografii impedancyjnej w wersji DIY.

Spectra wyposażona jest w specjalny pojemnik, w którym umieszcza się przedmiot poddawany analizie. Cała elektronika mieści się na kwadratowej płytce PCB o boku 5 cm. System jest od razu gotowy do pracy, więc zarówno hobbyści, jak i zawodowcy mogą rozpocząć tworzenie rekonstrukcji obrazu badanego obiektu po prostu uruchamiając dedykowaną aplikację.

Układ pomiarowy Spectra

Układ pomiarowy Spectra

Urządzenie pozwala np. na określenie lokalizacji pestki wewnątrz brzoskwini, czy też odróżnienie kości od mięśni i tłuszczu w skanowanym kawałku kurczaka. W tym przypadku to oczywiście "sztuka dla sztuki", ale zastosowań może być zdecydowanie więcej i mogą być znacznie poważniejsze. Chodzi o swego rodzaju obycie z technologią i udostępnienie jej dla szerszego grona badaczy.

Przykładowe lokalizowanie obiektu wewnątrz urządzenia

Przykładowe lokalizowanie obiektu wewnątrz urządzenia

Oprogramowanie do tworzenia rekonstrukcji obrazu jest bardzo proste w obsłudze. Dołączone do niego algorytmy dostarczają wiele niezbędnych funkcji, jednak w celu usprawnienia pracy lub zbadania niestandardowych obiektów można je dowolnie modyfikować.

Przykładowy zrzut ekranu z aplikacji

Przykładowy zrzut ekranu z aplikacji

Za pomocą Spectry można również zmierzyć zmiany przepływu krwi w sercu, wykonując kardiografię impedancyjną, a także określić obecność różnych typów komórek w próbce krwi.

Dane z badania przepływu krwi

Dane z badania przepływu krwi

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie kampanii, która niedługo ruszy na CrowdSupply. Czy uważacie, że Spectra może zrewolucjonizować medycynę? Czy dzięki powszechnej dostępności tego rozwiązania uda się opracować profesjonalny i tani system diagnozy ludzkiego zdrowia? 

CIRTIS – tania, domowa tomografia z użyciem IR?
CIRTIS – tania, domowa tomografia z użyciem IR?

Badania tomograficzne większości z nas kojarzą się ze szpitalem i drogim sprzętem. Jonathan Whitaker udowadnia, że zalążek tej technologii... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

crowdsupply, medycyna, MRI, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...