KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wygodny podajnik elementów SMD z drukarki 3D

Wygodny podajnik elementów SMD z drukarki 3D

Ręczne lutowanie małych elementów SMD może sprawiać w niektórych przypadkach problemy, bo są one fabrycznie pakowane w specjalne taśmy.

Oto projekt prostych organizerów, dzięki którym wyciąganie elementów z taśm oraz ich późniejsze przechowywanie będzie znacznie łatwiejsze.

Autor projektu, czyli Robin Reiter, znalazł proste rozwiązanie problemu doświadczanego przez wiele osób lutujących elementy powierzchniowe. Gotowe organizery na tego typu elementy nie należą do najtańszych, dlatego też zaprojektowanie trójwymiarowego modelu, a następnie wydrukowanie go na drukarce 3D jest godną uwagi alternatywą.

Opisywany podajnik elementów SMD jest bardzo prosty w budowie – do jego stworzenia wystarczy drukarka 3D oraz mała śruba i sprężyna. Projekt jest modularny, więc można go łatwo dostosować do własnych potrzeb. DIY składa się z dwóch głównych elementów: samego podajnika oraz podstawki, na której umieszczone są kolejne podajniki.

Pojedynczy podajnik składa się z korpusu pełniącego funkcję pojemnika na zwiniętą taśmę SMD, dźwigni umożliwiającej zamontowanie go na podstawce oraz części odpowiedzialnej za ściąganie folii z taśmy. Dzięki temu można w łatwy sposób otworzyć „komórkę” z komponentem SMD, pociągając wyłącznie za taśmę lub folię.

Podstawki zostały dodatkowo wyposażone w podkładki antypoślizgowe, co zapobiega przemieszczaniu się podajnika podczas jego używania, oraz dociążone metalowymi płytkami. Autor pokusił się również o naklejenie etykiet, na których znajdują się informacje o rodzaju i właściwościach komponentów SMD w celu ich łatwego rozpoznania.

Dla osób zainteresowanych odtworzeniem takiego podajnika elementów SMD autor przygotował też szczegółową instrukcję, w której opisał każdą czynność krok po kroku, a wszystkie modele 3D zostały udostępnione na Thingiverse. A jak Wy radzicie sobie z przechowywaniem elementów SMD?

Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google
Zautomatyzowany magazyn elementów z Asystentem Google

Nie mogliście kiedyś odszukać potrzebnej części, którą na 100% mieliście już w swoim warsztacie? Może już pora, aby zatrudnić... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

druk 3d, inspiracja, lutowanie, projekt, smd

Trwa ładowanie komentarzy...