Po starcie naszego kursu budowy robotów wiele osób pytało o moduł, którego używamy podczas budowy robotów. Za pomocą jednej płytki można podłączyć do Arduino m.in. silniki, serwo, czujniki, zdalne sterowanie oraz znacznie więcej!
FORBOT Robot Shield, to płytka rozszerzająca możliwości Arduino o to, co niezbędne do budowy robota. Na pokładzie modułu znaleźć można m.in. sterownik silników, złącze dla serwomechnizmu, ekspander I/O, odbiornik IR, buzzer oraz przycisk. Pozostałe sygnały zostały wyprowadzone na standardowe złącza typu goldpin. Sprawdź »FORBOT Robot Shield w ofercie BOTLAND.com.pl
Na płytce znajduje się sterownik silników DRV8835, który pozwala na podłączenie dwóch napędów DC (do 1,2A na kanał). Silniki zasilane są przez kondensatory filtrujące, które zabezpieczają elektronikę przed zakłóceniami generowanymi przez napędy. Moduł wyposażony jest również w osobne złącze dla serwomechanizmu.
Zasilanie
Shield należy zasilać napięciem z przedziału 7-11V (zalecane 8-10V) za pomocą dedykowanego złącza (umieszczonego na lewej krawędzi). Płytka wyposażona jest w zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania, bezpiecznik polimerowy oraz włącznik suwakowy.
Napięcie podane na złącze zasilania wykorzystywane jest do zasilania dwóch silników DC oraz do serwomechanizmu (przez osobny stabilizator). Za pomocą wbudowanej zworki można w łatwy sposób odłączyć napięcie dopływające do napędów!
Kurs budowy robotów
Producentem płytki, która jest częścią zestawu do budowy robotów, jest polska firma MSX. Programy testowe wykorzystujące wszystkie peryferia oraz dokładny opis modułu znaleźć można w serii artykułów opublikowanej w kursie: http://kurs.forbot.pl/robot
Przykładowy robot zbudowany z wykorzystaniem shieldu.
Specyfikacja płytki
Peryferia:
Mostek-h (sterownik silników DC):
dwukanałowy sterownik DRV8835,
zasilanie silników 7-11V,
wbudowane kondensatory filtrujące zakłócenia,
możliwość regulacji kierunku oraz prędkości obrotów,
napędy podłączane przez złącza śrubowe.
Złącze dla serwomechanizmu:
zasilanie serwa: 5V (przez osobny stabilizator),
serwo podłączane przez złącze typu goldpin (GND, VCC, PWM).
8-kanałowy ekspander portów (MCP23008),
odbiornik podczerwieni (TSOP2236),
przycisk (podłączony przez filtr RC),
buzzer z generatorem,
dioda świecąca podłączona do Arduino,
dwie diody świecące sygnalizujące zasilanie (elektroniki oraz napędów)
dodatkowe złącza goldpin:
UART,
I2C,
wyprowadzenia wolnych pinów I/O Arduino.
Zasilanie:
napięcie wejściowe 7-11V (zalecane 8-10V),
bezpiecznik polimerowy,
zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania,
suwakowy włącznik zasilania,
zworka umożliwiająca odłączenie zasilania dla napędów.
Zawartość zestawu:
moduł FORBOT RobotShield,
zworka zasilania napędów,
3 wtyczki pasujące do gniazd śrubowych (zasilanie, silniki).
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...