KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

TSOP (np. TSOP1736) - co warto wiedzieć?

TSOP-y to rodzina czujników optycznych, stworzonych z myślą o aplikacjach zdalnego sterowania, z wykorzystaniem podczerwieni. Podstawowymi elementami czujnika jest fotodetektor (np. fotodioda PIN), wzmacniacz i demodulator sygnału.

Dodatkowo, ich przyciemniana obudowa jest jednocześnie filtrem IR (przepuszcza tylko światło w podczerwieni), a soczewkowy kształt nad fotodetektorem zwiększa kąty, pod jakimi czujnik wykrywa nadawany sygnał. Czujniki z rodziny TSOP mogą pracować w różnych pasmach częstotliwości, m.in:

  • 30 kHz
  • 36 kHz
  • 40 kHz
  • 56 kHz

Pasmo pracy jest określone przez drugą parę cyfr pełnej nazwy czujnika, np. TSOP1736 oznacza pracę w paśmie 36 kHz. Pierwsza para definiuje typ obudowy oraz kolejność wyprowadzeń poszczególnych sygnałów według dokumentacji technicznej.

TSOP31236 – popularny odbiornik podczerwieni

TSOP31236 – popularny odbiornik podczerwieni

Oprócz wykorzystania TSOP-ów do zdalnego sterowania robotem (np. przy pomocy pilota od telewizora), można go również użyć w parze z diodą IR do budowy prostego detektora przeszkód, ten przykład został dokładnie opisany w osobnym artykule:

Budowa detektora przeszkód
Budowa detektora przeszkód

Popularne diody świecące traktujemy najczęściej jako efektowne elementy wizualne. Warto jednak pamiętać, że za pomocą światła można... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!