Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
ESP32 to układy znane ze swojej niskiej ceny i dużych możliwości. Wbudowana łączność WiFi oraz Bluetooth szczególnie mocno wpisuje się w branżę IoT i nic dziwnego, że na całym świecie powstaje coraz więcej urządzeń korzystających z tej technologii. Nie inaczej jest w przypadku Sensything.
Płytka wspiera trzy tryby komunikacji z użytkownikiem, umożliwiając podgląd danych:
- w aplikacji na Android, za pośrednictwem energooszczędnego Bluetooth BLE,
- na stronie internetowej, dzięki wbudowanemu access-pointowi WiFi,
- w dowolnym terminalu obsługującym komunikację UART.
Sensything mierzy jedynie 47x57x12 mm, a na jego powierzchni znajdziemy m.in.:
- ESP32-PICO-D4 z wbudowaną pamięcią 4 MB flash,
- bezprzewodowe interfejsy: WiFi 2.4 GHz z trybem Acces-Point i Bluetooth 4.2/BLE,
- 24-bitowym zewnętrzny przetwornik ADC (ADS1220),
- złącza krawędziowe znane z micro:bit, złącza kompatybilne z serią Qwiic od Sparkfun oraz dodatkowe piny I/O ogólnego przeznaczenia,
- wbudowany adapter USB-UART,
- diodę WS2812 RGB,
- przetwornicę i niskoszumny stabilizator LDO do zasilania części analogowej.
A - EPS32, B- złącza Qwiic, C - piny I/O, D - dioda RGB, E - zasilanie czujników, F - USB, G - piny I/O, H - przetwornik ADC, I - wejścia analogowe
Sercem układu, oprócz ESP32, jest 4-kanałowy, 24-bitowy przetwornik ADC - ADS1220 od Texas Instruments. Układ potrafi próbkować z częstotliwością od 20, aż do 2000 SPS (próbek na sekundę, ang. samples per second), posiada wbudowany czujnik temperatury o dokładności 0,5 °C i stabilne napięcie referencyjne 2,048V współgrające z pełnym zakresem wejściowym od ± 2,048 V do ± 0,016 V. Dostępne są także źródła prądowe o regulowanym prądzie od 10 μA do 1500 μA.
Kampania Sensything wystartowała niedawno na platformie CrowdSupply, pomagając jej twórcom zebrać już blisko 3000 dolarów. W pełni wyposażony zestaw kosztuje ok. 280 zł ($75), ale można również zamówić samą płytkę za 180 zł ($49). Warto również wspomnieć, że producent udostępnia projekt jako open source na swoim GitHubie, więc każdy może wykonać swoją płytkę samodzielnie.
Zmień swój telefon w uniwersalny miernik cyfrowy!
Czy miałeś kiedyś potrzebę zmierzenia napięcia, ale nieporęczny multimetr utrudniał sprawę? Czasem wielofunkcyjne urządzenie może okazać... Czytaj dalej »
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
ADC, bluetooth, crowdsupply, ESP, esp32, WiFi
Trwa ładowanie komentarzy...