KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zaktualizuj Raspberry Pi! Co przynosi nowa wersja Raspbiana?

Zaktualizuj Raspberry Pi! Co przynosi nowa wersja Raspbiana?

Nowa wersja Raspbiana, popularnej dystrybucji Debiana dla Raspberry Pi, jest już dostępna.

Oprócz wyeliminowania błędów i wprowadzenia wielu usprawnień, system doczekał się nareszcie kilku zmian, których już od dawna domagała się społeczność malinki.

Jedną z największych zalet Raspberry Pi jest wyjątkowo aktywna społeczność, która niejako "wymusza" na producencie ciagłe wsparcie i stały rozwój tej platformy. Pomysły są zbierane i stopniowo dodawane do kolejnych wersji Raspbiana, czyli najpopularniejszego systemu dla maliny.

Wydajniejszy VLC Media Player

VLC jest jednym z tych programów, które "po prostu działają". Aplikację można było zainstalować na RPi od dawna, ale brak wsparcia dla sprzętowych dekoderów Raspberry Pi sprawiał, że większe pliki nie nadawały się do oglądania - jakość obrazu pozostawiała wiele do życzenia, a dodatkowo filmy często się zawieszały.

Odtwarzanie filmów w VLC nie powinno już sprawiać większych problemów

Odtwarzanie filmów w VLC nie powinno już sprawiać większych problemów

W nowej wersji Raspbiana otrzymamy VLC pozbawione tego problemu, ponieważ dodano do niego obsługę wbudowanego w komputer sprzętowego dekodera, który znacznie sprawniej radzi sobie z wideo w formatach H.264, MPEG-2 i VC-1.

Wygodny edytor Thonny 3

Thonny to środowisko programistyczne IDE (ang. Integrated Development Environment), stworzone z myślą o osobach programujących w Pythonie. Kolejne wersje towarzyszyły Raspberry Pi od kilku lat, a najnowsza została wzbogacona o kilka wygodnych dodatków.

Środowisko Thonny 3 wyposażono w wiele przydanych opcji ułatwiających debuggowanie

Środowisko Thonny 3 wyposażono w wiele przydanych opcji ułatwiających debuggowanie

Przede wszystkim dodano narzędzia przydatne w debugowaniu, jak np. breakpointy, umożliwiające przerwanie i wznowienie działania programu w wybranym momencie. Nowe środowisko pomoże też znaleźć potencjalne problemy związane z niewłaściwą składnią programów.

Kurs Raspberry Pi - podstawy Pythona w praktyce
Kurs Raspberry Pi - podstawy Pythona w praktyce

Dzięki znajomości Pythona można przygotować wiele ciekawych projektów na Raspberry Pi. Za pomocą skryptów łatwo wysterujemy piny GPIO... Czytaj dalej »

Łatwiejsza konfiguracja pulpitu

Osoby próbujące modyfikować kolory i czcionki systemowe w poprzednich wersjach Raspbiana mogą pamiętać bałagan, jaki wynikał z konieczności edytowania wielu plików i stosowania różnych "obejść", które potrafiły przepaść bez śladu albo zostać przypadkowo nadpisane.

Łatwa konfiguracja nakładki graficznej Raspbiana

Łatwa konfiguracja nakładki graficznej Raspbiana

W najnowszej wersji systemu ma wreszcie zapanować porządek, a kolejne dystrybucje będą zmieniać tylko globalne pliki konfiguracyjne, nie ruszając konfiguracji lokalnych. W ten sposób trudniej będzie zniszczyć efekty mozolnego dostosowywania ustawień graficznych do potrzeb użytkownika.

Od teraz dwie (a nawet trzy) wersje Raspbiana!

Znaczna liczba użytkowników Raspbiana narzekała na rozmiar pliku koniecznego do pobrania. Autorzy systemu zdecydowali się więc na stworzenie dwóch wersji - minimalnej i pełnej. Z domyślnym, mniejszym Linuksem otrzymamy tylko "pulpit", przeglądarkę Chromium, VLC, Pythona i kilka innych podstawowych programów.

Wersja pełna, nazywana od teraz "Raspbian Full" będzie dodatkowo zawierać takie programy jak m.in.: LibreOffice, Scratch, SonicPi, Thonny, Mathematica. 

Narzędzie do instalowania zalecanego oprogramowania

Narzędzie do instalowania zalecanego oprogramowania

Każdą z wersji będzie można dowolnie kształtować instalując i usuwając wybrane oprogramowanie. Będzie więc istniała możliwość np. przekształcenia podstawowej wersji w wersję pełną (i na odwrót). Niezależnie od tych dwóch opcji, nadal dostępny będzie Raspbian Lite, który jest przeznaczony dla użytkowników szukających systemu działającego tylko w trybie tekstowym.

Pełna lista zmian

Zainteresowani poniżej znajdą pełną listę poprawek z dwóch ostatnich aktualizacji systemu:

Jak zaktualizować Raspberry Pi?

Do aktualizacji wystarczą zaledwie dwie komendy i trochę wolnego czasu:

Jeśli nie chcemy aktualizować całego systemu, a zależy nam jedynie na VLC, to wystarczą komendy:

System warto zaktualizować nawet jeśli opisane nowości nie są dla Was ciekawe. Trzeba pamiętać, że nowa wersja przynosi również mniejsze zmiany i poprawki, które korzystanie wpływają na pracę z RPi oraz na bezpieczeństwo malinki.

Źródło: [1]

debian, linux, raspberrypi, Raspbian, sbc

Trwa ładowanie komentarzy...