KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi CM3+ (4 wersje pamięci eMMC) – PREMIERA

Raspberry Pi CM3+ (4 wersje pamięci eMMC) – PREMIERA

Końcówka roku obfitowała w premiery fundacji Raspberry Pi. Najpierw zaprezentowano nowego HATa do DVB TV, a później odświeżony model A.

Dziś światowa premiera kolejnej płytki dla fanów wszystkich malinek. Zgodnie z przewidywaniami, nadszedł moment na nową wersję z serii CM.

Raspberry Pi CM3+ co nowego?

Do tej pory użytkownicy modelu CM (Compute Module) mogli czuć się trochę zaniedbani, ponieważ już dawno nie było aktualizacji płytek dedykowanych do zastosowań przemysłowych, a tym właśnie jest seria CM. Na szczęście nareszcie coś drgnęło w tym zakresie - oto nowy Compute Module:

Najnowszy model Raspberry Pi Compute Module 3+

Najnowszy model Raspberry Pi Compute Module 3+

Moduł oznaczony jako Raspberry Pi CM3+ to głównie procesor znany z RaspberryPi 3B+ oraz nowy projekt płytki (lepszy pod względami termicznymi). Do sprzedaży trafiły aż 4 wersje RPi CM3+:

 • wersja Lite bez wbudowanej pamięci eMMC,
 • wersja z 8GB pamięci eMMC,
 • wersja z 16GB pamięci eMMC,
 • wersja z 32GB pamięci eMMC.

Specyfikacja Raspberry Pi CM3+

Oprócz tego, wszystkie płytki CM3+ charakteryzują się następującymi parametrami:

 • Procesor: Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 64-bit Soc @ 1.2GHz.
 • Pamięć RAM: 1GB LPDDR2 SDRAM.
 • Pamięć FLASH: zależnie od wersji od 0 do 32GB. W płytce pozbawionej pamięci flash na złączach wyprowadzony został interfejs do podłączenia karty microSD.
 • Multimedia: H.264, MPEG-4 (1080p30), H.264 (1080p30), OpenGL ES 1.1, 2.0
 • Przystosowany do pracy w temperaturach: od -20 do +70°C.
 • Wymiary: 67,6x 31,1x 3.7 mm.
 • Masa: 9g.

Jak widać nie ma tu wielkich zmian, a moduł nadal wyposażony jest w stosunkowo małą pamięć RAM. Być może jednak właśnie tego oczekują użytkownicy wersji przemysłowych? Ciężko nam to oceniać, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne.

Nowe Raspberry Pi CM3+ trafiło do sprzedaży

Nowe Raspberry Pi CM3+ trafiło do sprzedaży

Nowa wersja Raspberry Pi Compute Module współpracuje z aktualną wersją płytki deweloperskiej dla tego typu układów. Niedługo w sprzedaży powinien pojawić się nowy KIT dla twórców, który zbierze w jednym zestawie płytkę bazową, nowe Raspberry Pi CM3+ (prawdopodobnie w wersji 32GB), adapter CMIO dla kamery, adapter CMIO dla wyświetlacza oraz niezbędne przewody.

Nowe Raspberry Pi Compute Module w starej wersji modułu developerskiego.

Nowe Raspberry Pi Compute Module w starej wersji modułu developerskiego.

Gdzie kupić Raspberry Pi CM3+?

Jeszcze nigdzie. Nowe Raspberry Pi CM3+ dopiero niedłgu pojawi się u krajowych dystrybutorów, w tym między innymi w sklepie Botland (ceny od 129 zł za wersję Lite do 215 zł za 32GB eMMC):

Jak widać jest to raczej kosmetyczna aktualizacja, której można było się spodziewać. Nie ma tutaj nic przełomowego, a już na pewno dla użytkownika hobbystycznego. Pozostaje mieć nadzieję, że za jakiś czas zobaczymy Raspberry Pi model 4. No właśnie, a przy okazji: jak Waszym zdaniem powinien wyglądać kolejny flagowiec malinki? Co chcielibyście zobaczyć na pokładzie Raspberry Pi 4?

Czy poniższy projekt jest bliski waszemu ideałowi?

Rock Pi, czy takie powinno być Raspberry Pi 4?
Rock Pi, czy takie powinno być Raspberry Pi 4?

Niedługo do sprzedaży trafi Rock Pi, czyli moduł, którego specyfikacja z pewnością zadowoli osoby czekające na Raspberry Pi 4. Rock... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

forbot, malinka, raspberrypi, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...