Do tej pory użytkownicy modelu CM (Compute Module) mogli czuć się trochę zaniedbani, ponieważ już dawno nie było aktualizacji płytek dedykowanych do zastosowań przemysłowych, a tym właśnie jest seria CM. Na szczęście nareszcie coś drgnęło w tym zakresie - oto nowy Compute Module:
Najnowszy model Raspberry Pi Compute Module 3+
Moduł oznaczony jako Raspberry Pi CM3+ to głównie procesor znany z RaspberryPi 3B+ oraz nowy projekt płytki (lepszy pod względami termicznymi). Do sprzedaży trafiły aż 4 wersje RPi CM3+:
wersja Lite bez wbudowanej pamięci eMMC,
wersja z 8GB pamięci eMMC,
wersja z 16GB pamięci eMMC,
wersja z 32GB pamięci eMMC.
Raspberry Pi CM3+ (przód)
Raspberry Pi CM3+ (tył)
Specyfikacja Raspberry Pi CM3+
Oprócz tego, wszystkie płytki CM3+ charakteryzują się następującymi parametrami:
Pamięć FLASH: zależnie od wersji od 0 do 32GB. W płytce pozbawionej pamięci flash na złączach wyprowadzony został interfejs do podłączenia karty microSD.
Multimedia: H.264, MPEG-4 (1080p30), H.264 (1080p30), OpenGL ES 1.1, 2.0
Przystosowany do pracy w temperaturach: od -20 do +70°C.
Wymiary: 67,6x 31,1x 3.7 mm.
Masa: 9g.
W związku z limitami zasilania wersji CM, prędkość procesora została obniżona do 1,2GHz w porównaniu do 1,4GHz z Raspberry Pi 3B+!
Jak widać nie ma tu wielkich zmian, a moduł nadal wyposażony jest w stosunkowo małą pamięć RAM. Być może jednak właśnie tego oczekują użytkownicy wersji przemysłowych? Ciężko nam to oceniać, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne.
Nowa wersja Raspberry Pi Compute Module współpracuje z aktualną wersją płytki deweloperskiej dla tego typu układów. Niedługo w sprzedaży powinien pojawić się nowy KIT dla twórców, który zbierze w jednym zestawie płytkę bazową, nowe Raspberry Pi CM3+ (prawdopodobnie w wersji 32GB), adapter CMIO dla kamery, adapter CMIO dla wyświetlacza oraz niezbędne przewody.
Nowe Raspberry Pi Compute Module w starej wersji modułu developerskiego.
Gdzie kupić Raspberry Pi CM3+?
Jeszcze nigdzie. Nowe Raspberry Pi CM3+ dopiero niedłgu pojawi się u krajowych dystrybutorów, w tym między innymi w sklepie Botland (ceny od 129 zł za wersję Lite do 215 zł za 32GB eMMC):
Moduły CM3+ będą dostępne w sprzedaży minimum do stycznia 2026 roku!
Jak widać jest to raczej kosmetyczna aktualizacja, której można było się spodziewać. Nie ma tutaj nic przełomowego, a już na pewno dla użytkownika hobbystycznego. Pozostaje mieć nadzieję, że za jakiś czas zobaczymy Raspberry Pi model 4. No właśnie, a przy okazji: jak Waszym zdaniem powinien wyglądać kolejny flagowiec malinki? Co chcielibyście zobaczyć na pokładzie Raspberry Pi 4?
Czy poniższy projekt jest bliski waszemu ideałowi?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...