Miniaturowe, sterowane komputerowo giętarki do cienkiego drutu wykorzystywane są zwykle do produkcji biżuterii. Mogą one jednak znaleźć też zastosowanie w elektronicznym warsztacie.
Opisywana giętarka DIY jest wykorzystywana do budowy elektronicznych dzieł sztuki, które mogą pełnić rolę ciekawych ozdób.
Urządzenie zaprojektował Jiri Praus, który znany jest z tworzenia elektronicznych rzeźb z mosiężnego drutu (jego przykładowe DIY pokazywaliśmy już wcześniej na blogu). Opisywana giętarka CNC pomaga autorowi przygotowywać wiele identycznych kształtów z bardzo dużą dokładnością i powtarzalnością. Urządzenie potrafi wyginać drut w skomplikowane kształty, a nawet w idealne sprężyny!
Giętarka wraz z mechanizmem prostującym drut
Detale wykonane przez urządzenie
Giętarka kontrolowana jest przez sterownik GRBL zaimplementowany na Arduino. Silniki sterowane są za pomocą shielda dedykowanego dla urządzeń CNC, na którym znajdują się popularne sterowniki silników krokowych. Niezbędne elementy mechaniczne powstały na drukarce 3D.
Elementy giętarki wydrukowane w 3D
Aby giętarka mogła w odpowiedni sposób obrobić drut należy ją zaprogramować. Tutaj potrzebny jest skrypt w G-Code - program złożony z poleceń napisanych w tym języku zrozumiały jest m.in. dla maszyn CNC i drukarek 3D. Skrypt można napisać ręcznie lub wygenerować go za pomocą gotowych narzędzi dostępnych w sieci.
Głowica wyginające drut
Po uruchomieniu urządzenia drut jest rozwijany i prostowany. Następnie trafia do głowicy, która jest odpowiedzialna za realizację kodu G-Code. Na poniższym nagraniu widoczna jest praca giętarki oraz jedno z przykładowych zastosowań dla wykonywanych przez nią kształtów:
Autor udostępnił pliki STL i obiecał, że przygotuje dokładną instrukcję budowy tego DIY. Osoby, które są zainteresowane odtworzeniem tego projektu powinny więc śledzić profil autora na GitHubie. Macie pomysł na jeszcze inne wykorzystanie tego typu giętarki?
Wielu początkujących decyduje się na budowę zegara wyposażonego w Arduino. Oto nietypowa konstrukcja, która oprócz wyświetlania czasu jest... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...