Skocz do zawartości
Komentator

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Diody znajdują zastosowanie w wielu projektach. Niestety nie wszyscy potrafią dobrać rezystor do LEDa lub całkiem go pomijają. Wtedy dioda może zostać uszkodzona w ułamku sekundy!W tym poradniku przedstawiamy przepis, jak dobrać rezystor do diody. Sprawdzamy również różne sposoby zasilania LEDów.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Jak łatwo się domyślić artykuł był pisany z myślą o początkujących. Dlatego celowo pominęliśmy inne typy diod (np. diody mocy), źródła prądowe itd. Skupiliśmy się na tym, co sprawia największe problemy początkującym adeptom elektroniki. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiąże problem raz na zawsze 🙂

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Nadal nie rozumiem czym tak naprawdę jest prąd przewodzenia i napięcie przewodzenia. Ktoś może mi to wytłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

PyNone, napięcie przewodzenia to minimalne napięcie, przy którym przez diodę zaczyna płynąć prąd (prąd przewodzenia) i krótko mówiąc zaczyna ona wtedy świecić. Dla przykładu, diody czerwone mają zazwyczaj napięcie przewodzenia około 1,6V do 2,2V. Dioda ta nie zacznie świecić gdy zasilisz ją z jednej baterii 1,5V (typowego paluszka) ponieważ napięcie tej baterii jest niższe niż napięcie przewodzenia diody. To samo dioda biała mająca napięcie przewodzenia około 3V nie będzie świeciła na jednym paluszku, bo po prostu napięcie jest zbyt niskie. Ledy potrzebują pewnego minimalnego napięcia, aby w ogóle zaczął przez nie płynąć prąd. Poniżej tego napięcia (przewodzenia), nie świecą.

A prąd przewodzenia to prąd jaki płynie przez diodę gdy zacznie ona świecić, czyli przewodzić prąd 😃.

  • Lubię! 1

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

PyNone, Sabre mnie już wyręczył z odpowiedzią - od siebie dodam, że warto to wszystko sprawdzić w praktyce, pomierzyć itd. Na pewno wtedy łatwiej zrozumieć temat 🙂

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dodam jeszcze, że to napięcie przewodzenia można zmierzyć 🙂. Można również zmierzyć rzeczywiste napięcie jakie aktualnie odkłada się na diodzie przy znanym płynącym prądzie. Wystarczy woltomierzem zmierzyć napięcie na nóżkach diody. Będzie to spadek napięcia na diodzie przy przepływie danego prądu, oczywiście prądu ograniczonego rezystorem dobranym zgodnie z artykułem. Napięcie to będzie trochę wyższe niż napięcie przewodzenia, gdyż wraz ze wzrostem prądu, napięcie jakie odkłada się na ledach rośnie. Różnica ta przy prądzie zalecanym przez producenta będzie na tyle mała, że przy prądzie rzędu 10mA napięcie jakie odłoży się na diodzie będzie mniej więcej równe napięciu przewodzenia diody.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dostałem kilka pytań, które można streścić do "dlaczego nie wspomnieliście nic o mocy rezystorów?". Otóż nie chcieliśmy, aby artykuł był jeszcze dłuży. Za tydzień pojawi się kolejny tekst, który będzie "ogólnie o mocy", pojawi się tam przykład dotyczący LEDów. Do tego pokażemy również rezystory z zakresu 0,125 do 5W 🙂

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Ale wg waszych wzorów 9V i 1kOM to 7mA więc nie 9V, ale 7V, bo 0,007*1000 to 7V a nie 9V. Więc o co tu chodzi?

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

PyNone, o którym dokładnie przykładzie mówisz? Nie rozumiem Twojego pytania, jeśli dobrze się domyślam... to chyba pominąłeś napięcie przewodzenia diody.

Obliczenie rezystora dla diody czerwonej (napięcie przewodzenia diody 1,9V), przy zasilaniu z baterii 9V. Chcemy, aby przez diodę płynęło 7mA:

Uzas - Udiody = 9-1,9 = 7,1

R = (Uzas - Udiody) / Idiody = 7,1 / 0,007 = ~1014R ~1k - czyli tak jak w artykule.

Czy wykonałeś po kolei wszystkie ćwiczenia? Przelicz przykłady na kartce, na pewno wszystko się wyjaśni 🙂

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

A nawet kiedyś planowałem, aby robić takie streszczenia artykułów 😉

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

połączenie równoległe z jednym rezystorem nie jest żądnym błędem, jeśli się dobierze odpowiednio dużą rezystancję, aby nie przekroczyć prądu znamionowego na diodzie z najmniejszym napięciem, oraz nie przekroczy mocy znamionowej rezystora(rezystor się grzeje i zmniejsza rezystancję pod wpływem ciepła).

Ja najczęściej ustawiam około 15mA na leda w tym połączeniu oraz zbliżone napięcia aby nie było różnic w jasności świecenia.

A to że na diodzie w środku są dwie blaszki, wieksza oznacza minus, odwrotnie podłączony led nie zaświeci

jak komuś nie chce się liczyć http://kalkulor.pl/rezystor-do-led tylko trzeba pamiętać o jednostkach.

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

grzesiek2718, witam na forum 🙂 Oczywiście można ryzykować, tylko żadne obliczenia nie uchronią Cie przed sytuacją, w której jedna dioda się uszkodzi. Wtedy przez pozostałe popłynie cały prąd. Jeśli diody będą różnego koloru, to będzie jeszcze większy problemy. Ogólnie takie połączenie nie jest polecane i raczej nie warto go stosować.

Informacji na temat wyprowadzeń diod nie podawaliśmy w tym artykule, ponieważ znajdują się one w kursie elektroniki, do którego ten artykuł nawiązuje 🙂 Dla zainteresowanych: Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Witam. W drugim artykule dobrze też byłoby dodać część jak podpiąć diodę do zasilania zmiennego. Dla wielu osób, z którymi rozmawiam to jest kłopot. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...