Skocz do zawartości

Pomiary klimatu w domu i wokół.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Maksymalny prąd jaki będą pobierać u mnie dodatkowe moduły, poza arduino, to jakieś 0,5-0,6A.

To za dużo. Policz jaka moc będzie się wydzielać na stabilizatorze (przy przyjętym napięciu wejściowym) i sprawdź w nocie katalogowej (albo znajdź jakieś inne zalecenie) jaka powinna być maksymalna moc.

Link do komentarza
Share on other sites

Toś mnie zaskoczył, przecież ma w opisie do 1,5A. Co go tak strasznie ograniczy? Kupiłbym mu jakiś zasilacz 9V i myślałem, że będzie śmigał.

W takim razie co polecacie?

Jak to zrobić. Nie umiem na Forbocie znaleźć takich przykładów. Czy należy wtedy stosować oddzielne zasilanie dla arduino i pozostałych elementów? Czy na jednym zasilaczu? Jakiś schemat? Czy ten schemat z kursu arduino z serwami jest ok?( https://forbot.pl/blog/wp-content/uploads/2015/06/serwo_1.png).

Ale piszecie, że 7805 nie wydoli....

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

SOYER, wszystko zależy od wersji "7805" - są małe i duże. Każda obudowa charakteryzuje się innym prądem maksymalnym na wyjściu. Masz tutaj przykładowe, które wytrzymają 1,5A: https://www.tme.eu/pl/katalog/stabilizatory-napiecia-nieregulowane/7ae226d254621a2b6cb696969577c0ba.html

Na Arduino jest mały stabilizator i on nie uciągnie więcej niż te 500 mA (co i tak będzie dla niego dobrym wyczynem).

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, to nie do końca tak - producenci trochę oszukują, albo mówiąc inaczej bardzo naginają prawdę. To trochę jak z samochodami - prądkość maksymalna 200km/h, ale to nie znaczy że do pracy dojedziesz w 3min.

To co najważniejsze to policzenie traconej mocy. A przypadku prądu 1.5A i zasilania powiedzmy 9V masz do rozproszenia (9V - 5V) * 1.5A, czyli 6W.

To całkiem sporo i nawet ten układ z tme tego nie zrobi bez solidnego radiatora. W dokumentacji jest taki śmieszny parametr jak rezystancja termiczna. Podaje on o ile stopni wzrośnie temperatura układu na każdy rozpraszany wat mocy. W obudowie DPAK to jakieś 60 stopni na wat... Więc można byłoby go używać jako lutownicy 😉

Parametr 1.5A jest dla minimalnego spadku napiecia - czyli koło 7V zasilania oraz super chłodzenia.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dobra chłopaki, mała aktualizacja, bo:

zrobiłem parę pomiarów i tak: listwa programowalnych led 8 szt, przy "poziomie sygnału" ustawionym na 80 (0-255), tak żeby nie raziło w oczy, pobiera tylko 25mA(wszystkie diody zapalone na czerwono), LCD 20x4 też pobiera tylko ok 25mA, moduły typu DHT, czy termometry DS18 to mają chyba "pomijalny" pobór (2xDHT i 5xDS18). Zostaje jeszcze moduł 8 przekaźników

https://botland.com.pl/przekazniki/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html?search_query=modul+przekaznikow&results=49

jeśli dobrze czytam datasheeta przekaźnika to każdy pobiera przy 5V 70-90mA, proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

No a podstawa to: arduino MEGA + ethernet shield.

Co do zasilania, to co radzicie?

Jakiś link gdzie mogę się czegoś dowiedzieć.

Jakaś konkretna propozycja stabilizatora lub przetwornicy?. Co lepiej zastosować?

Ma być stabilnie i bez kłopotów 😉

Jak to wszystko podłączyć?

EDIT:

https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/7273-przetwornica-step-down-lm2596s-5v-3-a-z-dwoma-gniazdami-usb.html

Fajna, przez jedno USB zasilanie do arduino, a przez drugie, ładnie, do gniazda na płytce uniwersalnej.

Może: https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-15v-35v-3a.html

Cena świetna, przylutować goldpiny i wysłać do arduino i na płytkę uniw. do reszty sprzętu...

Kurczę nie znam się na tym... wiem do czego to ale jak to zastosować to ni huhu

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście ta druga - po co dodatkowe przewody i wtyczni wewnątrz urządzenia?

Aha, 3A to z niej pociągniesz jak będziesz chłodził ciekłym azotem 🙂

A jak to zastosować?

Ponieważ In- i Out- są wewnątrz przetwornicy podłączone - podpinasz dokładnie tak, jak 7805.

Link do komentarza
Share on other sites

Moduły:

https://botland.com.pl/przekazniki/3285-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-12v.html

oraz

https://botland.com.pl/przekazniki/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html

Pierwszy z cewką na 12V, drugi z cewką na 5V. One nie są sterowane standardowo tzn. podajemy do cewki 5V albo 12V (sterując + lub -), ale zasilanie podłączamy "na stałe", a przekaźnikami sterujemy podając stan niski z pinu arduino, tak? Czyli kiedy jest na pinie HIGH to mamy zwarte COM i NC.

Czyli żeby sterować tymi przekaźnikami dodatkowo przez przycisk zewnętrzny, tak jak pisał Treker kilka postów wcześniej, tzn. poprzez bramki OR, to do zewnętrzngo włącznika musiał bym mieć stale podpięty stan niski z arduino. Skąd go wziąć? Z jakiegokolwiek wolnego pinu ustawionego stale na LOW? Pociągnąć do zew. włączników i w przypadku jego naciśnięcia posyłamy dalej ten stan do przekaźnika i nim sterujemy. Dobrze myślę?

Pytanie o bramki OR, wymyślił już ktoś takie coś jak bramka OR z trzema wejściami? Czy stosuje się po prostu dwie brami szeregowo (i mamy 3 wejścia)?

Link do komentarza
Share on other sites

Następnym razem kup przekaźniki sterowane jedynką a nie zerem.

Kiedyś przez pomyłkę kupiłem coś takiego - leży mi na widoku na biurku i przypomina, że się najpuerw dokładnie sprawdza co chcę mieć a potem klika "kup i płać".

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież jeszcze nic nie kupiłem, najpierw sprawdzam co chcę mieć a potem wciskam "kup i płać".

A co to za problem, że są sterowane "zerem", a nie "jedynką"? Jaka to różnica?

EDIT[16.01]

Ok, kupiłem te przetwornice:

https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-15v-35v-3a.html?search_query=lm2596&results=12

Czy żeby je podłączyć prawiadłowo muszę jeszcze dawać jakieś dodatkowe podzespoły? Jakieś dodatkowe kondensatory filtrujące itp.? Czy to niepotrzebne?

Link do komentarza
Share on other sites

A co to za problem, że są sterowane "zerem", a nie "jedynką"? Jaka to różnica?

Problem może być przy resecie elektroniki, jakie domyślne są stanu pinów sterujących. Dla mnie pewnym zaskoczeniem - bo nie doczytałem był (jest) domyślny stan LOW po resecie PCF8574, ale akurat w moim układzie nie jest to problemem.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, na tej płytce są już jakieś kondensatory (te srebrne "puszki"), więc powinno wszystko działać - możesz testować. Najwyżej jak będą problemy to dodasz kondensator 😉 Jak będziesz podłączał jakieś "gołe scalaki" to zawsze warto w ich okolicy dodać kondensator ceramiczny 100nF.

Link do komentarza
Share on other sites

Belferek, masz rację, o tym nie pomyślałem, ale ustawiłem w sketchu w setupie piny od przekaźników od razu na HIGH, a w razie potrzeby przestawiam je na LOW.

Treker dzięki za informację. Będę testował jak znajdę więcej czasu. Na razie kończę detale kodu, poprawiam błędy... Czeka mnie jeszcze BLYNK, z prostym sterowaniem przekaźnikami z fona dam sobie radę bo to banalne, gorzej będzie z aktualizacją stanu przekaźników wyświetlanych na telefonie 😐 Potem wreszcie kabelkologia i lutowanie.

Ktoś wie gdzie w pralce się podłączyć żeby znać moment zakończenia pracy? Chyba najlepiej będzie pod przekaźnik zwalniania blokady drzwi...

Jeszcze jedno, jak zapisujecie wysokie liczby milisekund, np. chcę by program zrobił coś po godzinie, to muszę wpisać 3600000, da sie to w np. sekundach, czy jakoś prościej?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.