Skocz do zawartości

Pomiary klimatu w domu i wokół.


SOYER

Pomocna odpowiedź

A po kiego grzyba 485? Masz jednokierunkową transmisję (arduino->wyświetlacz) i drugą (klawiatura->arduino).

Wystarczy prosta pętla prądowa, czyli dwa moduły uart/rs przy dychu za sztukę.

Moduły UART-RS485 kosztują 11 PLN za sztukę, działa to dokładnie tak samo jak UART-RS (tylko gwarantowany zasięg masz większy).

RS-485 także wykorzystuje pętlę prądową - naprawdę nie widzę różnicy.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

O zasilaniu nic nie pisałem bo podswietla bardzo dobrze tylko nie wyświetla tekstu na długich przewodach. A chciałem na i2c bo do małego panelu sterowniczego posyłam jeszcze kable do 10 diod RGB i do enkodera z przyciskiem. Chciałem zaoszczędzić na przewodach do LCD.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W sumie niby racja...

Pytanie czy kolega sobie poradzi z oprogramowaniem czegoś takiego. Mam nadzieję, że mu zapału nie zabraknie 🙂

Bo o ile wiem, to gotowca na lcd/kbd/serial nie ma...

Cześć,

oprogramowanie jest dużo prostsze niż dla I2C - nie ma tu adresów i konieczności użycia skanerów magistrali I2C w celu ustalenia adresu konkretnego urządzenia na magistrali I2C. Bardzo prosto jest np, połączyć układ FPGA z Arduino za pomocą RS-485 (sam miałem potrzebę w przypadku mojego projektu FPGA sterownika rolet na drzwiach balkonowych musiałem zapewnić komunikację jednokierunkową od układu FPGA do Arduino z wyświetlaczem, długość kablii ponad 10 m - zrobiłem to na konwerterach UART-RS485 i działa bez zarzutu).

Jeśli chodzi o programy to są trywialne (nawet dla FPGA). Uproszczoną wersję takiego projektu (komunikacja FPGA - Arduino) opisałem w linku:

https://www.forbot.pl/forum/topics51/fpga-wlasne-programy-4-komunikacja-fpga-arduino-uart-rs485-vt14997.htm

Patrz też podpięcie LCD (Arduino UNO) do FPGA po UART, właśnie dzisiaj napisałem szkielet programu dla Arduino UNO:

https://www.forbot.pl/forum/topics51/fpga-wlasne-programy-6-wyswietlacz-lcd-do-fpga-na-arduino-uno-uart-vt15057.htm

Ogólnie komunikacja po UART jest najprostsza z możliwych (jest dużo przykładów w sieci stanowiących punkt wyjścia).

Pozdrawiam

[ Dodano: 04-01-2018, 18:41 ]

O zasilaniu nic nie pisałem bo podswietla bardzo dobrze tylko nie wyświetla tekstu na długich przewodach. A chciałem na i2c bo do małego panelu sterowniczego posyłam jeszcze kable do 10 diod RGB i do enkodera z przyciskiem. Chciałem zaoszczędzić na przewodach do LCD.

Cześć,

a pomyślałeś o tym ,że żeby zmniejszyć potrzebną liczbę linii sygnałowych - kabli (np. do tych 10-ciu diód LED) użyć transmisji z multipleksowaniem (np. na jednej parze skrętki wysyłasz, w kolejnych krokach czasowych informacje o stanie kolejnych diód - ramka danych ). Układ odbiorczy wie, jak jest zrobiona ramka informacji i dokonuje jej rozdzielenia na sygnały dla poszczególnych diód LED (demultiplekser). Inaczej zakopiesz się w kablach 😉

Całość potrzebnych informacji możesz wysłać po jednej parze skrętki (np. jedna para przewodów z kabla sieciowego kategorii 5+) + konwerter UART_RS485.

Patrz np. ten shield firmy Sparkfun (jest to 16-to kanałowy multiplekser/demultiplekser):

https://www.sparkfun.com/products/9056

A tu masz dużo lepiej opisany mux/demux z Botlanda (z przykładem użycia w Arduino):

https://botland.com.pl/multipleksery/6644-modul-z-multiplekserem-analogowo-cyfrowym-74hc4067.html

Trzeba, by to jeszcze trochę rozbudować (układ), aby użyć do transmisji szeregowej.

Napisz jakie sygnały chcesz przesyłać skąd/dokąd i w jakim celu (typ sygnału: ile bitów np. , analogowy itp), a może będę mógł Ci coś podpowiedzieć w zakresie jak ja bym to zaprojektował.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

A po kiego grzyba 485? Masz jednokierunkową transmisję (arduino->wyświetlacz) i drugą (klawiatura->arduino).

Wystarczy prosta pętla prądowa, czyli dwa moduły uart/rs przy dychu za sztukę.

Ethanak czy mógłbyś rozwinąć to co napisałeś, żebym (JA) zrozumiał i zobaczył?

FlyingDutch nie pytaj mnie o bity i transmisje szeregowe 😳 .

Taki multiplekser fajna rzecz wygląda, już tu i tam się natykałem na ten termin ale za bardzo nic mi nie mówił. Fajne, do mojego panelu bym potrzebował teoretycznie 2 kpl po 16 pinów do obsługi 10 LED RGB, ale nie rozumiem po co jeszcze ten konwerter do RS485? Do czego?

Ja mam panel z wyświetlaczem LCD 2x20 I2C, pod tym 10 LED RGB pokazujących stany przekaźników(8 LED RG, 2 RGB), i enkoder z przyciskiem to poruszania się po menu.

Panel ster. podepnę (po aktualizacji mojej wiedzy na temat ograniczeń odległościowych I2C 😤 ) do arduino MEGA odległego o 5m. Dalej od MEGI pójdzie skrętka do modułu 8 przekaźników (ok12m). Od MEGI druga skrętka do DS18 (5szt) po onewire, najdalszy na jakichś 30m(ten jeden już działa od ok 2 tyg. ) i jeden DHT i czujnik deszczu. No i jeszcze po I2C moduł DHP280, gdzieś tam jest też RTC i ...pewnie o czymś zapomniałem:-)

Nurtuje mnie pytanie, po co ktoś wymyślił multiplekser po I2C. Przecież do tej magistrali można podpiąć multum modułów korzystając tylko z SDA i SCL(pomijam + i -). Po co ją dublować?

Pzdr.

Link do komentarza
Share on other sites

A po kiego grzyba 485? Masz jednokierunkową transmisję (arduino->wyświetlacz) i drugą (klawiatura->arduino).

Wystarczy prosta pętla prądowa, czyli dwa moduły uart/rs przy dychu za sztukę.

Ethanak czy mógłbyś rozwinąć to co napisałeś, żebym (JA) zrozumiał i zobaczył?

FlyingDutch nie pytaj mnie o bity i transmisje szeregowe 😳 .

Taki multiplekser fajna rzecz wygląda, już tu i tam się natykałem na ten termin ale za bardzo nic mi nie mówił. Fajne, do mojego panelu bym potrzebował teoretycznie 2 kpl po 16 pinów do obsługi 10 LED RGB, ale nie rozumiem po co jeszcze ten konwerter do RS485? Do czego?

Ja mam panel z wyświetlaczem LCD 2x20 I2C, pod tym 10 LED RGB pokazujących stany przekaźników(8 LED RG, 2 RGB), i enkoder z przyciskiem to poruszania się po menu.

Panel ster. podepnę (po aktualizacji mojej wiedzy na temat ograniczeń odległościowych I2C 😤 ) do arduino MEGA odległego o 5m. Dalej od MEGI pójdzie skrętka do modułu 8 przekaźników (ok12m). Od MEGI druga skrętka do DS18 (5szt) po onewire, najdalszy na jakichś 30m(ten jeden już działa od ok 2 tyg. ) i jeden DHT i czujnik deszczu. No i jeszcze po I2C moduł DHP280, gdzieś tam jest też RTC i ...pewnie o czymś zapomniałem:-)

Nurtuje mnie pytanie, po co ktoś wymyślił multiplekser po I2C. Przecież do tej magistrali można podpiąć multum modułów korzystając tylko z SDA i SCL(pomijam + i -). Po co ją dublować?

Pzdr.

Jeśli chcesz zwiększyć zasięg transmisji magistalii I2C możesz użyć układów scalonych "Bus Extender" np. 82B715 lub P82B96, wtedy może uda Ci się osiągnąć te 30 m o których pisałeś. Multiplekser jest po to, aby po jednej magistaralii I2C przesyłać wiele sygnałów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zrozumieliśmy się. Te 30 metrów to najdalsza odległość po której już działa na OneWire (używam skrętki) termometr DS18B20. Inne DS będą bliżej też na onewire.

Dalej nie wiem o co chodzi z multiplekserami I2C, przecież mam do jednego wejscia I2C podłączone na 2 żyłach plus zasilanie kilka modułów: RTC, BMP, HTU. Po co więc stosuje się te multipleksery I2C?

EDIT chyba, że już w arduino przy I2C jest wbudowany multiplekser tak?

Ale po co kolejne?

Link do komentarza
Share on other sites

"aby po jednej magistaralii I2C przesyłać wiele sygnałów"

I2C to dwa sygnały: SDA i SCL. Mógłbyś w tym kontekście wytłumaczyć co rozumiesz przez "wiele"? Bo w moich systemach multipleksery I2C służą do rozgałęziania szyny po to, by np. podłączyć kilka układów z tym samym adresem do wspólnego "korzenia" lub (najczęściej) spełniających protokół I2C "inaczej". Przy okazji wiele multiplekserów I2C umie robić za konwertery poziomów więc służą mi przy okazji do separacji bloków pracujących z różnymi napięciami.

Wybierz sobie któryś i obejrzyj dokładniej:

http://www.ti.com/interface/i2c/switches-and-multiplexers/products.html

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707 napisał/a:

"aby po jednej magistaralii I2C przesyłać wiele sygnałów"

I2C to dwa sygnały: SDA i SCL. Mógłbyś w tym kontekście wytłumaczyć co rozumiesz przez "wiele"? Bo w moich systemach multipleksery I2C służą do rozgałęziania szyny po to, by np. podłączyć kilka układów z tym samym adresem do wspólnego "korzenia" lub (najczęściej) spełniających protokół I2C "inaczej". Przy okazji wiele multiplekserów I2C umie robić za konwertery poziomów więc służą mi przy okazji do separacji bloków pracujących z różnymi napięciami.

Wybierz sobie któryś i obejrzyj dokładniej:

http://www.ti.com/interface/i2c/switches-and-multiplexers/products.html

Źle się wyraziłem, chodziło mi o sygnały z wielu modułów, urządzeń...

aaa, że rozwiązują problem gdy kilka modułów ma ten sam adres, to ma sens....,albo różne zasialnie.... teraz kapuję po co są.

Dzięki.

Mam pytanie: 😅

Zasilanie Arduino,
mam(będę miał) zasilacz powiedzmy telefoniczny 5V 1,5A. Podpinam go do płytki uniwersalnej np. przez dolutowane gniazdo USB. To zasilanie wysyłam do np. wyświetlacza LCD, dwóch linijek programowalnych LED, modułu z 8 przekaźnikami i kilka modułów po I2C. Rozumiem, że tak mogę zrobić(??). I dodatkowy kabelek z zasilaniem do arduino podpinam, no właśnie gdzie? do Vin??.

Czy muszę mieć osobny zasilacz do Arduino? Chyba nie...

Czy może taki zasilacz się nie nadaje?

Pomóżcie... dzięki

Pozdrawiam 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dzięki. Czyli zasilacz 7-12V do płytki, z płytki do arduino do Vin i z płytki przez stabilizator 7805 do LCD, LED itd.

Albo dwa zasilacze 5V, jeden bezpośrednio prze USB do arduino i drugi na płytkę uniwersalną i dalej do odbiorników.

Dobrze?

Czym się różni z punktu widzenia arduino podpięcie do Vin albo do złącza zasilania DC (to okrągłe z bolcem). To to samo wejście to stabilizatora?

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli zasilacz 7-12V do płytki, z płytki do arduino do Vin i z płytki przez stabilizator 7805 do LCD, LED itd.

Zależy. Policzyłeś ile prądu potrzebujesz dla zewnętrznych urządzeń?

Albo dwa zasilacze 5V, jeden bezpośrednio prze USB do arduino i drugi na płytkę uniwersalną i dalej do odbiorników.

Ma pewien sens, zależy co konkretnie chcesz zasilać i jakie zakłócenia będą się pojawiać. Ewentualnie zasilacz 7-12V, zasilanie Arduino na wbudowanym regulatorze napięcia + dodatkowy układ (prawdopodobnie przetwornica impulsowa) do zasilania reszty urządzeń (zależy jaki pobór prądu).

Czym się różni z punktu widzenia arduino podpięcie do Vin albo do złącza zasilania DC (to okrągłe z bolcem). To to samo wejście to stabilizatora?

Analizowałeś schemat?

Link do komentarza
Share on other sites

Na tyle na ile umiem przeczytać schemat po kursach elektroniki na Forbocie to oba wejścia idą do stabilizatora, więc dla arduino jest obojętne które jest podpięte...

Jeśli się mylę bardzo proszę mnie poprawić i Uświadomić.

Maksymalny prąd jaki będą pobierać u mnie dodatkowe moduły, poza arduino, to jakieś 0,5-0,6A.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.