Skocz do zawartości

Pomiary klimatu w domu i wokół.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Jeszcze jedno, jak zapisujecie wysokie liczby milisekund, np. chcę by program zrobił coś po godzinie, to muszę wpisać 3600000, da sie to w np. sekundach, czy jakoś prościej?

Możesz zapisywać na przykład tak: "X*60000" i wtedy jak będziesz chciał 5 minut to wpiszesz "5*60000". Chodzi mi tylko o zapis ze znakiem mnożenia, dzięki czemu od razu widzisz ile masz wpisane minut. Inna opcja to zrobienie własnej zmiennej licznikowej, która jest zwiększana co minutę, ale to czasami może bardziej komplikować program 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze jedno, jak zapisujecie wysokie liczby milisekund, np. chcę by program zrobił coś po godzinie, to muszę wpisać 3600000, da sie to w np. sekundach, czy jakoś prościej?

Jak masz takie przedziały czasowe to przydałby Ci się zegar z alarmem (alarmami). Nie musi być to od razu sprzętowy RTC. Możesz się oprzeć o zegar programowy, a to już tylko kilka linijek kodu.

Podglądając bibliotekę Timers, o której już wspominałem znajduję coś takiego:

#define SECS(t) (unsigned long) (t * 1000)

#define MINS(t) SECS(t) * 60

#define HOURS(t) MINS(t) * 60

Może się przyda.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki Belferek.

Spotkał sie ktoś z takim problemem: enkoder z przyciskiem, "rejestracja" naciśnięcia poprzez zwykłe pojawienie się stanu LOW na pinie od przycisku.

Ale za każdym nacisnieciem przycisku zrywa mi połączenie z siecią poprzez ethernet shield.

WHY?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przychodzi mi do głowy kilka możliwości:

1. zbyt mała wartość rezystora podciągającego, przez co wciśnięcie przycisku powodu przepływ przez niego dużego prądu, spadek napięcia w całym układzie i cuda,
2. przycisk nieświadomie podłączony do jednego z pinów także używanego przez SPI do komunikacji z shieldem,
3. błąd w programie.

Niestety bez schematu i/lub kodu ciężko cokolwiek powiedzieć.

Link do komentarza
Share on other sites

Deshipu, nie mam rezystora podciagającego, gdzie powinien być? Między pinem enkodera odpowiedzialnym za przycisk, a wejsciem arduino? Rezystor do "+"? Jakiej wartości?

Mam ten enkoder:

https://elty.pl/pl/p/Modul-z-enkoderem%2C-impulsatorem-/1215

Pin przycisku to 53 w MEGA, wiec raczej ethernet shield z niego nie korzysta.

Link do komentarza
Share on other sites

Wstępnie działa, jeszcze bez podłączonej kabelkologii i kompletu czujników, jeszcze nie na swoim miejscu, ale już działa. Wyświetlacz lcd stracił swoją pozycję z lidera na pomocniczy, głównym wyświetlaczem będzie tablet z Olx za 100zł. Kilka rzeczy wymaga dopracowania, ale działa 😅

Hehe:

Edit, diody i widgety w aplikacji zapalają sie dopiero w momencie potwierdzenia wyjscia sygnału z bramki OR, czyli będą sygnalizować włączenie przekaźnika nawet jeśli nastąpi to poza arduino z przełącznika ściennego. Jednak wtedy arduino zmienia stany zmiennych i steruje diodami, oczywiście informując o wszystkim apkę na telefonie która steruje stanem widgetów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No to gratulacje - 30% pracy masz już za sobą, a przed sobą pozostałe 70% czyli zebranie tego wszystkiego w estetyczną, profesjonalną i działająca całość. Sam się łapię na tym, że łatwo o pomysł i oprogramowanie, a "prace wykończeniowe" są najtrudniejsze.

Powodzenia,

Link do komentarza
Share on other sites

No, lutownicę muszę kupić jakąś lepszą 😅 , ogarnąć kabelki, zrobić to na czysto, widoczny będzie tylko tablet na ścianie, ale oczywiście elektronika będzie cieszyć moje oko w tajemnym, "moim" miejscu, choć samo arduino po uporządkowaniu i polutowaniu przewodów, dla chcącego zobaczyć, też będzie cieszyć oko;-)

Link do komentarza
Share on other sites

No, lutownicę muszę kupić jakąś lepszą

Ja "zainwestowałem" w Yihua 937D i jestem zadowolony - teraz ćwiczę praktycznie 🙂. Zastanawiam się tylko czy pracując np. przez godzinę (dwie) mogę ją pozostawić włączoną (po zmniejszeniu temperatury do 200).

Link do komentarza
Share on other sites

Ktoś mi podpowie jakiś sposób, arduino 2 piętra niżej, trza wgrać jakąś poprawkę, inne pierdółki, jak to rozwiązać żeby nie latać z kompem? Odległość po kablu jakieś 12m, USB tej długości odpada, chyba? Drugie arduino i połączenie kablem, nie wiem, zgaduje, doradźcie coś...

dziękuję 😉

P.S. arduino podpięte do neta, jeśli to coś zmienia....

Link do komentarza
Share on other sites

Chłopaki, mam take pytanie, z racji tego, że głównym wyświetlaczem został tablet, został mi LCD20x4 i kod do niego napisany. Szkoda zostawiać nieużywane, więc moje pytanie:

jak podłączyć ten lcd do arduino(podłaczone do neta) oddalonego o 15m (licząc po kablu).

Zastanawiałem się czy nie użyć ESP8266 sterującego LCD i pobierającego dane do wyświetlania z arduino(odczyty z czujników). Tylko jak to połączyć?

Czy może lepiej użyć drugie arduino(nano?) i połączyć to jakimś kablem...

Jak to widzicie?

LCD wyświetlał by tylko odczyty z czujników i aktualną datę i godzinę.

EDIT: https://botland.com.pl/moduly-wifi/4450-modul-wifi-esp8266-nodemcu-v2-4mb.html?search_query=nodemcu&results=22

???

https://elty.pl/pl/p/Arduino-pro-mini-compatible-board/1453

???

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.