Skocz do zawartości

Napięcie na pinach STM32 F103RB


loromax

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam problem, ponieważ napięcie na pinach ma tylko około 1V. Tak samo nie da się zaświecić diody wbudowanej LD2. Zmierzyłem napięcie i np. na pinach GPIOC napięcie ma około 1V. Dodam, że wcześniej było normalnie i mogłem z nich zasilić zwykłego LEDa. Czy coś się usmażyło?

Link do komentarza
Share on other sites

Bez schematu i programu nikt Ci raczej nie odpowie. No bo skąd mam wiedzieć jak podłączasz tego LEDa do GPIO? "LD2" nic mi nie mówi, zapewne chodzi Ci o jakąś gotową płytkę - sam robiłeś, czy gotowy zestaw? Soft - ustawiasz stan wysoki na porcie, czy może odbierasz na tym pinie radio Maryja, bo pin jest w stanie wysokiej impedancji? Itp., itd.

Link do komentarza
Share on other sites

LD2 jest to mała dioda wbudowana w płytkę Nucleo.Jest pokazana na początku tego kursu: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-4-sterowanie-portami-gpio-w-praktyce-id5538 .
Port GPIO ustawiam w stan wysoki, a napięcie sprawdzam pomiędzy tym portem a pinem GND. 
Kod:
 

#include "stm32f10x.h"

int main(void)
{

	 GPIO_InitTypeDef gpio;

	 RCC_APB2PeriphClockCmd(RCC_APB2Periph_GPIOC | RCC_APB2Periph_GPIOA , ENABLE);

	 GPIO_StructInit(&gpio);
	 gpio.GPIO_Pin = GPIO_Pin_0|GPIO_Pin_1|GPIO_Pin_2|GPIO_Pin_3;
	 gpio.GPIO_Mode = GPIO_Mode_Out_PP;
	 GPIO_Init(GPIOC, &gpio);

	    while (1) {
	        GPIO_SetBits(GPIOC, GPIO_Pin_0); // zapalenie diody
	        GPIO_SetBits(GPIOC, GPIO_Pin_1); // zapalenie diody
	        GPIO_SetBits(GPIOC, GPIO_Pin_2); // zapalenie diody
	        GPIO_SetBits(GPIOC, GPIO_Pin_3); // zapalenie diody


	    }
}

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, zgadza się, ale ten kod jest akurat do zapalania portów 0,1,2,3 w GPIOC. Na nich zmierzyłem, że napięcie między nimi a GND wynosi około 1V. Wnisokuję, że takie samo napięcie będzie na tej diodzie LD2 i dlatego ona się nie zapala bo napięcie jest za małe. Tylko nie mam pojęcia dlaczego na tych pinach jest tak małe napięcie. Wcześniej było normalnie coś koło 3V i diody świeciły bez problemu. 

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
23 godziny temu, loromax napisał:

Tylko nie mam pojęcia dlaczego na tych pinach jest tak małe napięcie. Wcześniej było normalnie coś koło 3V i diody świeciły bez problemu. 

Port A działa poprawnie?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na porcie A nie ma w ogóle napięcia. Na B mam 2.2V
Na porcie D  np. PD0 również brak napięcia, na PD1 jest 0.8V.

PC13 mam normalnie napięcie takie jak powinno być. 

Coś musiało się przypalić chyba?

Edytowano przez loromax
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.09.2018 o 17:03, loromax napisał:

Dodam, że wcześniej było normalnie i mogłem z nich zasilić zwykłego LEDa. Czy coś się usmażyło?

A coś w tym czasie "mieszałeś" w sprzęcie? Zawsze jest jakaś szansa na upalenie układu - wszystko zależy od tego co robiłeś. Podaj więcej szczegółów.

Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, loromax napisał:

Na porcie A nie ma w ogóle napięcia. Na B mam 2.2V
Na porcie D  np. PD0 również brak napięcia, na PD1 jest 0.8V.

PC13 mam normalnie napięcie takie jak powinno być. 

Zbyt rozległe te uszkodzenia. Jak nie poda się na wyprowadzenie zbyt dużego napięcia o dużej wydajności prądowej to port nie uszkodzi się. Zwarciami też ciężko uszkodzić układ. Sprawdź na innej płytce. Nie pisz, że masz jedną, ja kupuję zawsze min 2.

Można jeszcze brać pod uwagę program. Sprawdź debugerem czy ustawienia portu są poprawne.

Istnieje też możliwość, że źle wykonujesz pomiary.

 

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, loromax napisał:

ale testując to na diodzie - nie zapala się ona na pinach, gdzie pokazuje mi napięcie poniżej jednego volta

A jak podłączasz ta diodę? Narysuj schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 1.10.2018 o 09:07, es2 napisał:

Nie pisz, że masz jedną, ja kupuję zawsze min 2.

A ja trzy... Świetna rada...

22 godziny temu, es2 napisał:

A jak podłączasz ta diodę? Narysuj schemat.

Polecam lekturę wcześniejszych postów w tym temacie - jest tam powiedziane, że głównie chodzi o diodę, która jest częścią zestawu Nucleo, więc schemat jest ogólnie dostępny.

Link do komentarza
Share on other sites

Czytałem wcześniejsze posty i była mowa o jednej diodzie, później ona się rozmnożyła "Wcześniej było normalnie coś koło 3V i diody świeciły bez problemu." w kodach źródłowych są 4 GPIO. Kolejna wypowiedź "ale testując to na diodzie - nie zapala się ona na pinach, gdzie pokazuje mi napięcie poniżej jednego volta" świadczy o tym, zże były dołączane kolejne diody,do kolejnych GPIO, tak więc adminie, proszę czytać ze zrozumieniem, zanim komuś się wytknie, że wcale nie czytał!

Co do kupowania "na styk" to już nie mój problem.

 

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.