Skocz do zawartości

Podłączenie czujników KTIR0711S do Line followera


kamdz

Pomocna odpowiedź

Zamieść proszę schemat w formie pliku graficznego i umieść go bezpośrednio w wiadomości - pamiętaj tylko, aby grafikę wgrać na nasz serwer, a nie linkować ją z zewnętrznego źródła. Na pewno więcej osób zerknie wtedy na Twój projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

@kamdz, w taki sposób nie możesz absolutnie zasilać diod. Każda powinna mieć oddzielny rezystor, a najlepiej będzie połączyć je szeregowo po kilka sztuk i do każdej gałęzi dodać rezystor. Twój wariant to praktycznie najgorsze możliwe rozwiązanie. Sprawdź dokładnie ten artykuł: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!, dowiesz się z niego dlaczego nie można zasilać kilku LEDów połączonych równolegle przez jeden rezystor. Potencjometr do regulacji jasności diod jest zbędny - nie ma potrzeby regulować tego prądu. Ustawiasz go raz i będzie dobrze, ewentualne zmiany czułości czujników znacznie lepiej wykonać programowo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie. Ale przynajmniej nic nie wybuchnie 🙂 Popatrz jeszcze jak masz fototranzystor podłączony w transoptorze. Porównaj z tym, co można znaleźć u dystrybutora (a jeszcze lepiej: w nocie katalogowej). Np. tutaj. Już prawie dobrze, ale jest jeden mały szczegół 🙂 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli to jest chyba błąd elementu w eaglu, a nie mój... no bo jeżeli bym teraz podmienił te nóżki miejscami, to przecież schemat nie będzie poprawny, bo prawdziwe czujniki mają nóżki inaczej niż na schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Symbol na schemacie nie musi się "fizycznie" pokrywać z nóżkami czujnika, schemat można narysować do góry nogami albo zamienić elementy miejscami, to Ty musisz zwrócić uwagę na to, gdzie i do czego podłączasz swoje sygnały.

Zakładam, że nie robiłeś sam biblioteki i użyłeś gotowca. Możesz łatwo sprawdzić w edytorze biblioteki, czy wyprowadzenia ze schematu są poprawnie podpięte do "fizycznych" padów czujnika na PCB.

Dawno, dawno temu naskrobałem krótki tutorial pomagający zrozumieć tworzenie (i edytowanie) bibliotek. Ciekawym trafem, użyłem tych właśnie czujników 🙂 Stara wersja EAGLE, ale podstawy te same:
https://forbot.pl/blog/cadsoft-eagle-czesc-3-tworzenie-biblioteki-id1605

Edytowano przez Nawyk
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz wygląda ok. Jedyne co bym zmienił, to wykorzystanie symboli z bibliotek supply1 i supply2 - są to takie znaczki, które pomogą Ci wyeliminować to spaghetti sygnałów na schemacie - w obecnej postaci bardzo łatwo o pomyłkę. Stosuje się to tak, że wstawiasz na schemacie "strzałkę" np. "+5V" przy sygnale, który ma być podpięty do +5 V. Wstawiasz kolejne takie same "strzałeczki" przy kolejnych sygnałach, które chcesz podpiąć do +5V i kolejne przy źródle tych +5 V. To samo z masą, czyli symbolem GND. To, co ten symbol robi, to tak naprawdę połączenie wszystkich tych samych "strzałeczek" ze sobą na PCB 🙂 

Tutaj zamiast strzałek użyłem "plusów", ale idea ta sama 😉 
image.thumb.png.6fec601d1ed851df04d755b69e0ec2c9.png

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.