Skocz do zawartości

Wątek zbiorczy: powitania użytkowników


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam,

Przeglądam właśnie poradnik Szczywronka o STM32 i zastanawiam się dlaczego w ISR używa __attribite__((interrupt)), szukam w goglach i wysłało mnie tutaj. Forbota znałem już wcześniej, widziałem wartościowe rzeczy tu jak kursy... Mam ponad pół wieku (54l) i jestem miłośnikiem assemblera. Rozwaliły mnie przykłady plazmy i rottozoomera do kursu o STM32L4.

Moja przygoda z mikrokontrolerami sięga czasów, gdy zwykły AT90S2313 kosztował majątek. Jeszcze bardziej zamierzchłych czasów (1992) sięga moja przygoda z C64 i assemblerem 6502, od czego wszystko się zaczęło. Język C i C++ w przypadku mikrokontrolerów uważam za niezbyt udaną protezę, która aby była sensowna i wydajna wymaga ogromnego wysiłku i wiedzy, zapoznania się i stosowaniu wszystkich kruczków ukrytych w tysiącach stron dokumentacji GCC, AS, LD, wraz z ich wszystkimi niebywale skomplikowanymi zależnościami pomiędzy kompilatorem, natywną promocją typecastingu,  gdzie 1000 razy prościej i szybciej jest nauczyć się i używać gołego assemblera 🙂

Doceniam C jako możliwość pseudokodu do ustawienia warunków porównań, czy innych rzeczy które w assemblerze robiło by się o wiele bardziej zawile, niemniej generalnie widać że używanie C na pierwszy rzut oka niby natychmiastowo dostępny, wydajny i przenośny od ręki, tak naprawdę wcale taki nie jest. Wówczas problemy wysokopoziomowców rozwiązuje nie kto inny jak niskopoziomowcy. Zmierzam do tego, że gro programujących w C ma znikomą znajomość samego C i kompilatora, z czego wynikają wielkie problemy i C jest dla nich dobre żeby zamrugać diodą, natomiast dla bardziej skomplikowanych rzeczy jest wysiadka i zwalanie winy na kompilator, którego nawet się nie zna. Dla przykładu odczytanie (dereferencja) wartości jakiegoś wskaźnika i dopasowanie do tego typecastingu jest tak skomplikowana, podczas gdy w assemblerze są to 2 rozkazy:

ldr r0 =address

ldr r1, [r0]

 

i nieważne czy ta dana jest typu bool, void, uint8_t itd... mam ją natychmiast, dopiero później mogę się zastanawiać jaką wartość przyjmuje bool dla true czy false, czy rozszerzać daną o najbardziej znaczący bit itd. - MAM TO OD RAZU zamiast zastanawiać się jak działa przykładowo takie cuś:

 

    if (OS_curr != (OSThread *)0) 

bo gdyby nie disassemblacja wygenerowanego kodu, nigdy bym nie zgadł jak prostą operację to wykonuje:

      LDR           r0,=OS_curr
      LDR           r1,[r0]
      CBZ           r1,PendSV_restore

       ...

 

Obecnie zabawiam się ARM'ami, głównie STM32 z uwagi na to że po 20 latach prób udało mi się zapoznać wstępnie z językiem C, którego na pewno nie znam bardzo dobrze, a napotkanie gwiazdki w tym C pseudokodzie przyprawia mnie o zawrót głowy. Udało mi się zapoznać z C dzięki kursom z Udemy Huw Coulingbourn'ea i Kirana Nayaka.

 

No więc witajcie 🙂

Edytowano przez virtualny
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Hej, Mariusz z tej strony. Mam 45 lat. Większość życia przepracowałem przy produkcji piwa, ale kręgosłup już nie pozwala. Elektronika jest moim małym hobby, ale tylko od strony czysto praktycznej (naprawy). Wiem jak zdiagnozować i naprawić powiedzmy laptopa, ale absolutnie nie mam pojęcia jak się je konstruuje. Tydzień temu znalazłem ten kurs i myślę, że wyjaśni mi dużo rzeczy. Niestety, nie mogę zamówić zestawów do nauki praktycznej, bo (od niedawna) mieszkam 2500km od Polski. Na szczęście zestawy są opisane i skompletowałem prawie wszystko na poziom 1 i 2. I pewnie na tym się nie skończy 😄 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć wszystkim.

Założyłem konto bo miałem problem z kodem programu.

Jak zacząłem pisać prośbę o pomoc i wkleiłem kod to mnie olśniło gdzie byka strzeliłem. Tak że forum pomogło mi bezobsługowo 😀.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Besul witam na forum i zachęcam do stałej aktywności. Mam nadzieję, że Arduino będzie ciekawą pomocą dydaktyczną!

@theManieq elektronika to ciekawe hobby, na pewno szybko się ciągniesz - powodzenia!

@Mamba witam na Forbocie! Tak to często właśnie bywa, najważniejsze, że problem rozwiązany 🙂

@virtualny witam na forum! Oj tak, sam dobrze pamiętam AT90S2313, ale zaczynałem, gdy był już dostępny w rozsądnych pieniądzach :)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć, FlorekJG z tej strony 🙂

Ostatnio zmieniłem pracę, gdzie mam styczność z mikrokontrolerami, dlatego by podnieść swoje kompetencję zainteresowałem się kursem na stronie.

Z programowaniem miałem ostatnio kontakt na studiach ponad 10 lat temu dlatego muszę "rozpocząć" naukę praktycznie od zera.

Jestem po drugiej lekcji i kurs bardzo mi się podoba😅 mam nadzieję że wystarczy chęci i zapału 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć na forum trafiłem przez przypadek zaciekawił mnie temat z diodami, pogłębiam swoją wiedzę i liczę na konkretne odpowiedzi (podpowiedzi, nakierowanie w danym temacie) na nurtujące mnie pytania.

pozdrawiam!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Serdecznie witam wszystkich użytkowników.
Z tej strony Łukasz, całkiem niedawno obchodziłem swoją drugą w życiu 18-stkę😀
W prezencie otrzymałem kurs podstaw elektroniki, mam nadzieję złapać bakcyla
Pozdrawiam!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, nazywam się Wojtek i mam teraz 12 lat. Zacząłem moją wspaniałą podróż z elektroniką w dzień dziecka. Bardzo mnie wszystko zaciekawiło, spodobało mi się to czym zacząłem się zajmować. Wszystko wygląda super od sprzętu do wyglądu. Mam zamiar kontynuować swoją niezwykłą  podróż z elektroniką. Wszystkim nowym i tym którzy są tu od jakiegoś czasu życzę powodzenia i miłej zabawy😃.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam serdecznie. Mam na imię Sławek i mam 31 lat.

Skończyłem niedawno pierwszą część kursu elektroniki. Planuje zbudować robo samochodzik w oparciu o Raspberry. Pewnie w trakcie pojawi się trochę pytań i wątpliwości, ale myślę, że z pomocą tego forum pójdzie gładko.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.