Skocz do zawartości

Projekt IoT Home - wybór najlepszych komponentów


haryb

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Wczoraj dotarła paczka z RFlink i zacząłem pierwsze testy.

Bramka znalazła bez większego problemu moje stare gniazda 433Mhz oraz te dwa sensory zew. z temperaturą z którymi układ najprostszy zbudowałem wcześniej nie znajdował.

Mam pewne problemy z gniazdkami pod kątem już użytkowania ich w Domoticzu czy HA:

  • domoticz nie aktualizuje stanu na dashordzie gdy z pilota oryginalnego wcisnę np. off - pomimo że widzę przecież sygnał na bramkę idzie w tym momencie,
  • drugi problem to czas reakcji po wciśnięciu w Domoticzu czy HA gniazdko reaguje - bramka wysyła sygnał dopiero czasem po 2-4 sekundach)

Czy może coś mam źle skonfigurowane w RFlinku lub Domoticzu ?

Teraz jak już w bramkę zainwestowałem i widzę że jako tako to śmiga (nie testowałem jeszcze zasięgu a to bardzo istotna dla mnie kwestia) chciałbym dokupić kilka czujników temperatury, wilgotności itp. na 433Mhz i rozstawić po różnych miejscach w domu i na zewnątrz. I tutaj moje pytanie (może głupie ale nurtujące mnie), te czujniki które chciałbym kupić np.

czujnik 433 - 1 (ten ma w dokumentacji manual opisane możliwość ustawienia do 8 channel)  lub ten czujnik temp 433 mają np. zdefiniowane w opisie: maksymalnie obsługiwane 3 czujniki (czyli pewnie może działac na ch1, ch2, ch3) - mają na sobie przełącznik kanałów, zazwyczaj trzech i teraz mam takie dwa już czujniki temperatury w domu - jedne ustawiłem na ch1 drugi na ch2 i jak teraz dokupię np. kolejne 2-5 sensorów które maja takie ustawianie kanałów od 1-3 to maks jeden ustawie na kanał ch3 a reszta będzie "nadawać" na kanałach na których są już inne czujniki - czy to znaczy że będą one nadpisywać swoje pomiary ?

Nie będą w ogóle działać ? Czy to w ogóle nie ma znaczenia do działania i odczytów przez RFlink ?

Co to dokładnie te kanały znacza pod kątem takiej komunikacji sensorów temperatury na 433 Mhz ?

Mam stację pogodową taka fizyczną która pokazuje też na wyświetlaczu odczyty i tam również np. jest możliwość zdefiniowania 3 odczytów rożnych - każdy na osobnym kanale - czyli tutaj na tej fizycznej stacji - wyświetlaczu nie pokaże np. pomiaru z 5-10 sensorów bo każdy musi być puszczony na osobnym kanale ?

Większość takich tanich sensorów ma widzę od 1-8ch możliwych - to ja się realizuje w praktyce podłączenie np. 20-30 sensorów różnych po 433Mhz jeśli każdy musi działać na swoim osobnym kanale a sensory fizycznie można przełączyć na jeden z np. ośmiu ?

Nie kumam tego a nie chce zakupić złego sprzętu który później okaże się że nadpisuje wyniki lub nie mogę do indywidualnie odczytywać - sterować z poziomu RFlinka. Prośba o pomoc - wyjaśnienie.

 

 

Edytowano przez haryb
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.11.2018 o 09:45, haryb napisał:

domoticz nie aktualizuje stanu na dashordzie gdy z pilota oryginalnego wcisnę np. off - pomimo że widzę przecież sygnał na bramkę idzie w tym momencie,

Szczerze mówiąc to nie wiem czy będzie to możliwe, abyś miał w Domoticzu zawsze aktualne informacje na temat stanu gniazdek. Większość z nich ma przyciski na obudowach do "ręcznej" zmiany stanu gniazdka. Nawet jeśli synchronizowałbyś informacje wysyłane z pilota to takie ręczne przełączenie gniazdka sprawiłoby, że w Domoticzu będą niepoprawne dane. Analogicznie problem może wystąpić, gdy przez jakieś zakłócenia gniazdko nie odbierze poprawnie informacji z pilota. Nie masz żadnego sygnału zwrotnego, który gwarantuje, że gniazdko jest np. włączone. Tutaj jedyne pewne rozwiązanie to chyba gniazdka WiFi, które komunikują swój aktualny stan...

Dnia 9.11.2018 o 09:45, haryb napisał:

czujnik 433 - 1 (ten ma w dokumentacji manual opisane możliwość ustawienia do 8 channel)  lub ten czujnik temp 433 mają np. zdefiniowane w opisie: maksymalnie obsługiwane 3 czujniki (czyli pewnie może działac na ch1, ch2, ch3) - mają na sobie przełącznik kanałów, zazwyczaj trzech i teraz mam takie dwa już czujniki temperatury w domu - jedne ustawiłem na ch1 drugi na ch2 i jak teraz dokupię np. kolejne 2-5 sensorów które maja takie ustawianie kanałów od 1-3 to maks jeden ustawie na kanał ch3 a reszta będzie "nadawać" na kanałach na których są już inne czujniki - czy to znaczy że będą one nadpisywać swoje pomiary ?

Nazwy i numeracja kanałów to raczej tylko "wymysł" producenta. Nie jest powiedziane, że kanały między urządzeniami od innych producentów będą się pokrywać. Musiałbyś znaleźć szczegółową dokumentację, w której dokładnie opisano sposób komunikacji. Ewentualnie dobrze jest przeszukać dokładnie oficjalne forum Domoticza tam możesz znaleźć wyniki testów od innych osób dla konkretnych urządzeń 😉

Dnia 9.11.2018 o 09:45, haryb napisał:

Teraz jak już w bramkę zainwestowałem i widzę że jako tako to śmiga (nie testowałem jeszcze zasięgu a to bardzo istotna dla mnie kwestia)

To może jednak warto zacząć od testu zasięgu, aby przypadkiem to nie okazało się główną barierą?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.11.2018 o 23:14, Treker napisał:

To może jednak warto zacząć od testu zasięgu, aby przypadkiem to nie okazało się główną barierą?

Faktycznie tutaj raczej jest problem. Zasięg nie jest zbyt duży jeśli mówimy o realnym zastosowaniu w blokowisku i wielu pokojach przez które musi sygnał przejść. Część ścian żelbeton inne cegła. Dodatkowo jeśli mi zależy by np. czujniki jakieś odczytywać czy sterować w piwnicy czy garażu czyli dwa poziomy podemną to widzę jest z tym problem. Na pewno po części jest to wina umiejscowienia RFlinka w szafie na jednym z końców mieszkania - gdzie część czujników jest po drugiej podobnie jak garaż (jeszcze z drzwiami blacha trapezowa ocynk) ale w tej szafie mam taką mini rozdzielnię i wpiętego tam Pi do LAN - zostawiam jeszcze na ostatnie testy wypięcie się RFlinkiem z USB i dodanie ESP i obsługa po Wifi i MQTT do Pi - dzięki temu mógłbym przenieść tylko sam RFlink na środek mieszkania.

Na pewno też jest kwestia anteny - ta którą kupiłem oryginalnie z zestawem - widać nie jest najmocniejsza i teraz będę sam kombinował by zrobić z żyły miedzianek koncentryka na 1/4 fali, podobno taki zestaw daje najlepsze korzyści w zabudowanej przestrzeni, i z tego co się dowiedziałem polaryzacja anteny jest ważna i rozchodzi sie ona np. na boki przy pionowej a jeśli bym umieścił tą robioną antenę poziomo to jest szansa że będzie lepszy sygnał do rozchodzenia się między piętrami.

Co jeszcze wczoraj testowałem na szybko to ekranowanie całej obudowy RFlinka - nie wiem czy powinno się ekranować takie niskie częstotliwości 433 Mhz - ale jak po pierwsze odsunąłem RFlinka do Pi oraz obłożyłem go zwykłą folia aluminiową zostawiając tylko wystającą na razie oryginalna antenę - to widać zasięg  w mieszkaniu sie znacznie poprawił (chodź na razie i tak do piwnicy, garażu nie wchodzi). Więc widać że może zakłócenia w mojej szafie gdzie mam kilka różnych urządzeń radiowych na różnych częstotliwościach czy tez samo Pi nie służy RFlinkowi i jednak tak czy siak dobrze jest tą obudowę obkleić chociaż taką folią aluminiową.

Rozważałem jeszcze dwie możliwości podpięcia się zdalnie do piwnicy/garażu (na czym mi najbardziej zależy) czyli nRF 2.4Ghz dodany na RFlinka lub zrobiony jako osobna bramka - tutaj ta opcja z wzmacniaczem podobno 1 km zasięgu w otwartym terenie więc może by dało radę lepiej, ale z drugiej strony tez by trzeba było pomyśleć o jakieś dobrej antenie zew do tego no i na pewno o ekranowaniu - bo na tej częstotliwości to u mnie w blokowisku przez WIfi głownie jest tłok. I nie jestem w tym momencie stwierdzić czy miało by to lepszą skuteczność niz 433 (jedynie to że mógłbym uzyskać potwierdzenie zwrotne np. z przełącznika czy czujnika na RF niestety nie mam pewności że coś się zadziało po drugiej stronie) Inna opcja to Wifi do garażu i piwnicy poprzez zastosowania na końcu mieszkania Extandera sygnału na 2.4 Ghz i może by złapało co nieco sygnału dwa piętra niżej w garażu - wówczas droga otwarta na obsługę i odczyty co by się chciało po zwykłym ESP ale myślę że tutaj ta blaszana brama garażowa może działać jak duży ekran i dobijać sygnał - nie przepuszczać go do zamkniętego garażu.

Szkoda że fizycznie nie mam możliwości pociągnięcia tam skrętki bo by nie było tego tematu.

Na razie powalczę z swoją anteną i umiejscowieniem RFlinka w chacie a później zobaczymy inne warianty.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Marooned napisał:

Na 433MHz (między innymi) działa też LoRa, może rzuć okiem na te rozwiązania. Stworzone z myślą o długich zasięgach.

O tym co nieco czytałem - ale sprzęt troszkę drogi przy większej ilości no i transmisja bardzo bardzo wolna.

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Zainteresuj się produktami f-my Proxima, znajdziesz coś odpowiedniego. Nie jestem z nimi nijak powiązany, używam w domu sporo ich sprzętu..

A tą firmę zobaczę co ma do zaoferowania no i po jakiej transmisji/częstotliwości/protokole. Ogólnie gdybym mieszkał piętro niżej czyli odrazu na podziemnym garaże(indywidualny) to bym się przewiercił skrętką i gitara, a na powierzchnie domu styka mi spokojnie 433 i wifi do sterowania sensorami itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą skończyłem robić dwie swoje anteny 433 Mhz - jedną zrobiłem poziomą by bardziej łapała piony a drugą tradycyjną czyli pionową czyli bardziej boki będzie łapać.

Kilka fotek wrzucam - jutro/pojutrze testy na ile to dało.

Dodatkowo kupiłem kabel USB 1,8m by oddalić Pi od Rflinka i czekam jeszcze na taśmę taka profesjonalna do wyekranowania całej obudowy.

 

IMG_20181115_224434.jpg

IMG_20181115_224500.jpg

IMG_20181115_224519.jpg

IMG_20181115_224531.jpg

IMG_20181115_224600.jpg

IMG_20181115_224720.jpg

IMG_20181115_225128.jpg

IMG_20181115_225143.jpg

IMG_20181115_225230.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na 100 % nie wiem jeszcze ile tego będzie - wszystko zależy do tego czy ten sygnał będzie stabilny, silny i jeszcze spróbuje repeter WIFI wrzucić może cos wifi przejdzie tam bo wówczas droga na różne rzecz się otwiera. Na pewno termometr, wilgotność, czujnik otwarcia drzwi, jak będzie wifi to kamerę, pewnie sie jeszcze kilka rzeczy znajdzie związanego z oświetleniem itp. Ale na początku muszę mieć tam jakom kolwiek komunikacje - i najlepiej by było dwukierunkową - i tutaj ubolewam troszkę nad tym 433Mhz, chodź mógłbym wrzucić to na jakieś arduino odbiornik i nadajnik i po odebraniu sygnału wykonać co trzeba i po 433 wysłać do rflinka info - ale to troszkę kombinacją i jakoś na ta chwile i tak nie ufam do końca tej komunikacji bo widzę że nawet na bliskie odległości czasem jest tam że z pilota przełączę i lampka sie zapali przez sterowane gniazdko a innym razem próbuje z Domoticza wysłać do RFlinka i włączyć to na 10 z 3 razy potrafi dłuuugo trwać lub po prostu sie nie wykonać więc tutaj wolał bym jednak inną formę komunikacji dwukierunkowej dla ważniejszych systemów (np. alarmy, otwieranie bramy garażowej itd.)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam w garażu: automatykę oświetlenia, jeśli otworzy się brama na całego, a przed wjazdem jest zapalona lampa (z czujnikiem zmierzchu i ruchu) to automatycznie zapala mi się główne oświetlenie w garażu. Po zamknięciu bramy gaśnie. Mam założony monitoring. Jest krańcówka która sygnalizuje mi na bieżąco diodą w mieszkaniu stan bramy, dodatkowo każde jej otwarcie i zamknięcie powoduje wysłanie notyfikacji na telefon osobisty wraz z godziną zdarzenia. Bramę mogę otwierać przyciskiem w garażu, telefonem, z poziomu mojego tabletu w kuchni(mój projekt na tym forum:arduino-mega-i-blynk-lcd-odchodzi-do-lamusa), oraz poprzez google assistanta, no i oczywiście pilotami radiowymi sterujacymi również innymi rzeczami.

Jeśli masz w piwnicy wi-fi, lub chociaż zasięg GSM to co za problem wysyłać wszystko przez neta. Tani telefon udostępniający internet, karta sim, arduino lub ESP i wszystko śmiga.

Edytowano przez SOYER
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No to czas na mały update stanu aktualnego - co udało mi się zrobić i jakie plany są dalsze.

Z RFlinkiem się troszkę pobawiłem i różne warianty podłączania go testowałem, oraz z różnymi antenami (tymi które sam zrobiłem oraz dwoma kupnymi w tym dilopa). Zacząłem od podłączenia na USB do Pi ale miałem problemy z zintegrowaniem go z MQTT - niby podany jest kod na GitHubie który powinien to obsługiwać - ale mi się to nie udało (nic nie pokazywał - nie wysyłał na MQTT i w ogóle jak nieżywy ten skrypt u mnie był).

Więc postanowiłem wrzucić do niego ESP8266 (12-E) i  wysyłanie przez niego wiadomości na MQTT. I tak to aktualnie mam zrobione i śmiga (zobaczę czy nie będzie zwiechy po dłuższym czasie chodzenia ) . ESP zamknąłem w obudowie z RFlinkiem (troszkę tutaj o grzanie ESP się martwię ale na razie ten temat zostawiam na testy długiego działania i wielu odczytów które będzie robił).

Dodatkowo cała obudowę od wewnątrz RFlinka wykleiłem ekranowaną taśmą tak by nic nie siało co obok stoi. Testy anteny wyszły tak że po wrzuceniu moich samoróbek zasięg faktycznie się zwiększył - pojawił się w garażu ale był mocno kierunkowy, dlatego zdecydowałem się na zastosowanie DIpola i to był strzał w 10 - bardzo dobry zasięg i do okola całego mieszkania.

Aktualnie mam wpięte w RFlinka kilka gniazdek (ale tutaj ogólnie słabo bo nie ma tego kodu zwrotnego - statusu i często się rozjeżdża tym bardziej jak się jeszcze steruje pilotem ), cztery sensory temperatury i wilgotności, czujniki otwarcia drzwi w garażu, czujnik zalania. Wszystko na razie obsługuje przez Mosquitto na Pi i HA i część na Domoticzu (ale jednak więcej walczę z HA bo Domoticz poległ na integracji elastycznej z MQTT, HA ma tutaj dużo większe możliwości).

Z RFlinkiem myślę że na tą chwilę to sprawa którą mogę odchaczyć jako zrobiona i działająca. Kolejna kwestia którą chciałem zrobić i mam już to ogarnięte to sterowanie zdalne wiatrakami które są w dwóch pokojach i są sterowane na IR.

Tutaj wykonałem sterowanie kolejny raz na ESP8266 (tym razem nodeMCU) z wpiętym transmiterem IR + EasyEsp wersja Mega z IR - po zczytaniu kodów dodałem parę reguł i też to wszystko ogarniam przez MQTT - czyli z HA wysyłam i odbieram topiki odpowiednie z wartościami i mini jest sterowanie finalne wiatrakiem i LED lampą na wiatraku. Czekam na obudowy do esp + IR by to jakoś upakować, zasilacze kupione więc zostało mi tylko to upakowanie obudowy i sprawa będzie również odhaczona. IP kamere Foscama mam wpiętą w HA - na razie w fazie snaphostów co jakiś interwał - druga kamera szpiegowska jeszcze czeka do wpięcia - ale myśle że tez nie będzie z nią problemu.

Na święta pod choinkę przyjdzie Google Home Mini - więc tutaj zacznie się kolejny etap zabawy, a w między czasie testuje możliwości sonoffa Basic - hackowanie i wykorzystanie jako tanie sterowanie lampkami które teraz mam wpięte na tych nieszczęstnych gniazdkach 433 które nie dają statusu zwrotnego. Ale z tym to jeszcze zobaczymy.

Co się dzieje i co next.

W tym tygodniu czekam na SSD do Pi bo obawiam się troszkę SD a coraz więcej tam mam rzeczy postawionych.

Aktualnie jestem w trakcie budowania szafki - takiej rozdzielni - centrum zarządzania 🙂 ogólnie wszystkie urządzenia będą tam wpięte typu routery, Pi, Hub CUbe itp - umiejscowienie w środku mieszkania a nie jak teraz jest to na jednym krańcu - co mam nadzieję że poprawi prędkośc samego WIFI oraz RFlinka oraz wszystkich innych rozsyłanych fal.

Zastanawiam się mocno również nad rozszerzeniem mojego systemu o Xiaomi Gateway - bo faktycznie nie jest droga - bardzo dużo fajnych czujników - nie drogich, ładnych i podobno z tego co czytam niezawodnych z dużym zasięgiem. Teraz tak porównuje to np. te czujniki co mam na 433 Mhz - które no nie oszukujmy się nie są jakieś bardzo pewne w działaniu - do tego sama wiadomość MQTT może gdzieś polecieć w kosmos itd to te czujniki są w takich samych cenach. A niezawodności i chyba w większości są stany zwrotne możliwe do odczytu więc myślę czy nie pójść w tą stronę by kupić bramkę, kilka urządzeń Xiaomi. Kolejny case do sprawdzenia to jest próba rozszerzenia WIfi 2,4Ghz na garaż poprzez Extander - umożliwiło by mi to wpięcie kamery IP do garażu.

W głowie mam jeszcze takie pomysły jak przerobienie zapachu Ambipur tak by był sterowany z arduino lub ESP i był troszkę bardziej inteligentny niż teraz ma zwykły timer lub czujkę ruchu, wizjer do drzwi chciałbym zakupić taki z kamera i wpiąć do systemu i jeszcze kilka pomysłów mam ale to wszystko zależy od czasu troszkę kasy.

IMG_20181127_222810.jpg

IMG_20181127_222815.jpg IMG_20181127_223801.jpg IMG_20181127_223806.jpg

IMG_20181127_223816.jpg IMG_20181127_223828.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Status prac na tą chwilę i jakie zmiany poczyniłem w mojej infrastrukturze (może komuś się przydadzą moje wskazówki - obserwacje)

  1. Szafka - rozdzielnia - zrobiona - zakończona - jest teraz pod sufitem w centralnym miejscu mieszkania
  2. Router wymieniony na : Asusa RT-AC87U + dodatkowy switch
  3. Zwiększona prędkośc netu w Vectrze do 300 Mbit/s
  4. jeśli chodzi o RFlinka - to jednak okazało się że zasię po tej antenie Dipola się znacznie zwiększył - i jak np. bez problemu odbiera dane z termometra : Renkforce FT007TH to już inne czujniki, np. otwarcia/zamknięcia drzwi garażowych mają za słabą antene wew. i nie mają zasięgu by wysłać pewny sygnał do RFlinka. Inną rzeczą są czujniki zalaniowe które kupiłem też na 433Mhz - czujniki - okazało się tutaj że nie był problem z zasięgiem tylko z zużyciem baterii w czuwaniu - komplet baterii na ok max tydzień - także zalaniowe też czujniki wyleciały z RF komunikacji. Reasumując Rflinka na tą chwilę mam podpiętego pod 3 czujniki temperatury i wilgotności + kilka gniazdek 433Mhz (ale to raczej przejściowo - bo brak stanu zwrotnego dla mnie dyskwalifikuje takie rozwiązanie) 
  5. Bramka Xiaomi : zakupione czujniki temperatury/wilgotności, czujniki zalaniowe i otwarcia/zamknięcia drzwi. Sama bramka jakoś mało stabilnie się zachowuję, co jakiś czas się restartuję i np. traci pewne ustawienia automatyzacji - np. najprostszej rzeczy czyli tej wbudowanej lampki. Czujnik otwarcia/zamknięcia drzwi - niestety bardzo mały zasięg komunikacji z bramką. Troszkę mnie irytowało komunikacja bramki cały czas z chińskimi serwerami więc na tą chwilę zablokowałem jej wyjście na świat i tylko w wewnętrznej sieci jest sterowana przez HA - termometr plus te zalaniowe czujniki - chodź i wszystko do HA idzie - tutaj troszkę jeszcze konfiguracji i automatyzacji mnie czeka już po stronie HA - chodź obawiam się że te resety dziwne bramki i również jej mała stabilność za skutkuję tym że zrezygnuję z niej - bo jak można opierać system alarmowania o zalaniu na takiej niestabilnej bramce - nawet po wycięciu ruchu - komunikacji na zewnątrz - ale jeszcze chwilę daje jaj szansę.
  6. Zacząłem kolejny etap prac czyli - sieć/internet w garażu - pierwsze próby z przekazaniem bezprzewodowo z mojego korytarza poprzez extandery takie zwykle na 2,4Ghz Wifi do garażu - skończyły się fiaskiem - pomiary pokazywały tłumienie przed garażem ok -70dBm a juz po zamknięciu bramy metalowej - ok -80/-85 dBm co praktycznie skutkowało brałem sieci - A gdzie tutaj pod to podłączyć np. Kamerę IP Full HD. Zatem zacząłem poznawać temat jak to powinno się zrobić profesjonalnie: Oczywiście puszczenie skrętki bezpośrednio było by najpewniejszym i najtańszym rozwiązaniem - ale niestety mieszkam w bloku na 1 piętrze garaż na podpiwniczeniu i do tego komunistyczna spółdzielnia która by o drazu się przyczepiła jakbym po elewacji budynku puścił przewód, a z sąsiadem z dołu nie chciałem wchodzić w koalicję by przez niego mieszkanie sie przewiercać do mojego garażu. Więc przeciągnałem skrętkie od mojej rozdzielni w korytarzu na balkon który jest na roku budynku - najbliżej garażu - i podłączyłem skrętkę do dwóch anten stacji bezprzewodowych AC Ubiquiti NanoStation 5AC Loco  jedna na balkonie druga zamocowałem na uchwycie bezpośrednio nad drzwiami garażowymi - przewierciłem sie do garażu i tym sposobem mam w garażu skrętkę - skutek - to w garażu net prędkości ok 280 Mbit/s  - troszkę to kosztowało pracy i pieniędzy ale jest to chyba kompromis między przewodem a wifi na zwykłych extanderach.
  7. Do garażu zakupiłem kamerę: Hikvision DS-2CD2023G0-I
  8. Dodatkowo zakupiłem dwa kolejne Rasberry Pi 3B+ - Jeden pójdzie do garażu a drugi będzie zajmował się wszystkimi rzeczami związanymi z zbieraniem i obrabianiem danych, trzeci będzie tylko do HA
  9. Zakupione Google Home Mini
  10. Zakupione Google Chromecast v3

Kolejne plany: podłączenie w garażu routera (został mi jeden Asus router to go podłącze) tak by w przyszłości móc podłaczać np. ESP8266 w garażu i komunikować się z głównym routerem w domu. Podpięcie przewodowego czujnika otwarcia/zamknięcia drzwi garażowych który będzie podpięty pod Pi a ten bezpośrednio do routera w garażu. Czujnik zbliżeniowy chce wykorzystać by zrobić takiego asystenta parkowania. Kolejne prace są związane z samym napędem bramy - Hormmana Promatic 3 besecure -podłączenie dodatkowego zew. przycisku do ręcznego zamykania i otwierania bramy, zczytywania bezpośrednio z głowicy sterującej danych odnosnie położenia bramy - oraz jak sie uda to odseparowanie tylko impulsu zamykania bramy i podpięcie go do HA - tak by zdalnie można było tylko bramę zamknąć a nie otworzyć. Dodatkowo pewne rzeczy odnośnie oświetlenia w garażu dojdą ale tego jeszcze dokładnie nie wiem. Może jakieś dodatkowe jeszcze czujki. Mam też w planach podłączenie finalnie tych esp które komunikują się z wiatrakami - obudowy już kupiłem podobnie zasilacze - teraz tylko estetycznie włożyć do obudowy i wystawić na jakieś szafce u góry. Kilka gniazdek chce jednak sterować przez Wifi i lampek więc pewnie będą jakieś Sonofy i tego typu rzeczy - ale to jeszcze za jakiś czas 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@haryb, świetna aktualizacja - dziękuję za umieszczenie opisu! Dobrze wiedzieć, że się nie poddałeś i walczysz z projektem. Rozumiem, że wkręciłeś się mocno w temat i chwalisz sobie takie "hobby"? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.