Skocz do zawartości

Projekt nadruku na gadżety, szukanie dziury w całym


Treker

Pomocna odpowiedź

Cześć,
tym razem nietypowy temat. Pracujemy nad nowymi gadżetami, które będzie można zdobyć np. na zawodach robotów i innych wydarzeniach. Będziemy na nich nadrukowywać drobne ściągi z elektroniki. Jednak im coś jest prostsze i dłużej się na to patrzy to łatwiej przeoczyć błędy 😉

Stąd moja prośba, aby chętni z Was w wolnej chwili zerknęli na poniższe kawałki projektów. Mam nadzieję, że mamy tutaj specjalistów od "szukania dziury w całym", którzy znajdą jakiś błąd merytoryczny. Zaznaczam, że chodzi o wytknięcie błędów merytorycznych. Forma i treść nie może być już zmieniona z różnych przyczyn. Chodzi więc o wyłapanie jakiś ewidentnych "głupotek" typu błąd w prawie Ohma. Sam wyłapałem tylko kilka kosmetycznych drobiazgów do zmiany, jednak tak jak pisałem we wstępie - za długo już się na to patrzę 😉

Wstawiam same wycinki, aby nie zdradzać co to będą za gadżety. Jeśli znajdziecie błąd to dajcie proszę znać w komentarzu. Jeśli poświęcicie chwilę na sprawdzenie treści i nie znajdziecie błędu to też dajcie znać w komentarzu 😉

Nadruk 1:

1.png

Nadruk 2:

2.png

Nadruk 3:

3.png

Nadruk 4:

4.png

Nadruk 5:

5.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To skoro nikt się nie przyczepia, to ja się odezwę. Nie jest to błąd, ale jak już kiedyś pisałem, jestem przeczulony na mylenie pojęcia rezystancji z prawem Ohma. Na nadruku 2 jest piękny wzór na moc, ale wcześniejszy wzór na rezystancję jest opisany jako prawo Ohma.. Nie chcę się, czepiać ale tzw. Prawo Ohma odnosi się tylko do przewodników w określonych warunkach - stałej temperaturze, ciśnieniu itd. Ma więc bardzo ograniczony zakres zastosowania. Natomiast rezystancję można sobie zawsze policzyć, np. dla diody, czy akumulatora - może lepiej jednak zmienić podpis, żeby nikt się nie czepiał...

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, tylko pytanie czy opis tego wzoru jako "Wzór na rezystancję" nie będzie dziwny z punktu widzenia początkujących? Czy może lepiej przedstawić go jako I = U/R?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem co jest we wzorze dziwnego:

MOC: P = U * I

REZYSTANCJA: R = U / I

Wzór jak każdy inny, bywają gorsze...

Ale jeśli zapiszemy I = U / R to nie będzie to wzór na rezystancję, tylko prąd - wartość obliczana jest po lewej stronie. 

Przy okazji - mając pojęcie rezystancji i wzór R=U/I możemy go przekształcić i obliczyć prąd: I=U/R oraz napięcie U=I*R - ale do tego nie jest potrzebne prawo Ohma, to prosta arytmetyka.

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Elvis napisał:

Nie bardzo rozumiem co jest we wzorze dziwnego:

Oczywiście w samym wzorze nic dziwnego  - chodziło mi tylko o nazewnictwo. Mam wrażenie, że w większości materiałów, a nawet w szkole przy haśle Prawo Ohma pojawia się ten wzór w formie I = U / R  i zamiast "wzór na prąd", opisuję się go jako Prawo Ohma, ale szkoła była dawno i może już mi się myli... To może zostać przy tej wersji I = U / R (bo jest jednak popularniejsza) i opisać to jako "Wzór na prąd wynikający z prawa Ohma" (albo coś w ten deseń)?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo samo prawo Ohma mówi, że rezystancja jest stała - czyli R=const, z tego wynika że prąd i napięcie są proporcjonalne.

Oczywiście rezystancja jest stała tylko jeśli założymy że jest stała, albo małe zmiany nam nie przeszkadzają.

Po prostu dawno temu pan Ohm mierzył sobie właściwości różnych przewodników i odkrył że prąd i napięcie zależą od siebie liniowo. Obecnie wiemy o tym zjawisku dużo więcej, ale tak nieszczęśliwie się złożyło że "prawo" jest tłuczone do głów we wszystkich szkołach i wszyscy je łykają jak młode pelikany. Więc jeszcze raz - jak sobie założymy że rezystancja jest stała to jest stała. W rzeczywistości nie jest stała, ale do celów inżynierskich wygodnie jest tak zakładać i np. przyjmować że rezystor 10k ma zawsze dokładnie 10k.

Podanie wzoru na rezystancję jest bezpieczne, co więcej można tak np. Wytłumaczyć dlaczego bateria 9V nie nadaje się do zasilania silników. A powołując się na pana Ohma raczej dobrych wniosków się nie wyciągnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ohm w swoich badaniach zauważył, że w pewnym określonym odcinku obwodu natężenie prądu jest proporcjonalne do napięcia. Tylko tyle. Współczynnikiem proporcjonalności jest pewna stała charakterystyczna dla tego obwodu, nazywana oporem:

y = a * x

Jeżeli współczynnik oznaczymy przez R a napięcie i prąd odpowiednio przez U oraz I to mamy kanoniczny wzór:

U = R * I

i to jest postać wprost wyrażająca tzw. prawo Ohma. Dzisiaj opór wyrażamy w jednostkach nazwanych od imienia tego naukowca, ale wtedy dla niego  była to tylko liczba, pewien współczynnik przeliczeniowy wiążący prąd z napięciem. Obowiązuje on dla danych warunków pomiaru i może zmieniać się z wielu powodów, ale w danej chwili zawsze jest jeden, bo jedno jest napięcie i jeden prąd. Nie wiem czy jest sens wstawiać do ściągawek inne postaci podobnych, prostych równań - przecież nie piszemy ich dla przedszkolaków.Jeśli ktoś ma punkt (x,y) na prostej przechodzącej przez zero, czyli tutaj konkretne (I, U) w chwili pomiaru, to współczynnik R sobie policzy, prawda?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, bez przesady, bo zaraz @es2 się odezwie i będzie ględził o mechanice kwantowej.

Jak dla mnie wszystko jest OK. Początkujący będą mieli przed nosem to co powinni... a niepoczątkujący tego typu ściąg chyba nie potrzebują...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jestem jak najbardziej za radą @ethanak -a żeby sobie darować dalszą dyskusję. Tylko minimalne wytłumaczenie: oczywiście jak podzielimy sobie napięcie przez prąd dostaniemy jakąś wartość, ale natężenie prądu nie musi być proporcjonalne do napięcia - prąd może być stały (stabilizator prądu), albo napięcie stałe (napięcia), albo zależność może być inna niż liniowa. Oczywiście w innym punkcie pracy też możemy zmierzyć napięcie i prąd i dostaniemy rezystancję / opór, ale będzie to inna wartość.

Przepraszam za sianie zamętu, po prostu nadużywanie pojęcia prawa ohma czasem mnie irytuje, ale jeśli nikomu innemu nie przeszkadza, możecie spokojnie wydrukować ściągi w zaproponowanej postaci 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o sam fakt podawania przekształceń wzorów to podzielam zdanie @ethanak tj.:

1 minutę temu, ethanak napisał:

Początkujący będą mieli przed nosem to co powinni... a niepoczątkujący tego typu ściąg chyba nie potrzebują...

Na pewno to nikomu nie zaszkodzi 😉

Pozostaje teraz głównie kwestia jak to poprawnie nazwać i którą wersję wzoru podać. Zdaje sobie sprawę, że możemy nazwać to wzorem na prąd, wzorem na rezystancję itd. Odnoszę jednak wrażenie, że początkującym będzie brakowało informacji, że to jest związane z prawem Ohma. W końcu w szkołach ciągle o tym się mówi, a tutaj informacji o tym Ohmie brak 😉

Sprawdziłem 3 książki, które mam pod ręką na hasło "Prawo Ohma":

  • Poradnik mechatronika, wydawnictwo rea: "Wzór mnemotechniczny do prawa Ohma: U = R * I", a na samo hasło Prawo Ohma podany jest wzór w wersji "R = U/I"
  • Elektronika dla każdego, wydawnictwo Helion, na hasło prawo Ohma wzór: "U = I * R"
  • Wyprawy w świat elektroniki, wydawnictwo WKŁ, podaje, że "wzór wyrażający prawo Ohma to I = U/R"

Czyli... ile publikacji tyle wersji 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze na koniec samo prawo Ohma: "natężenie prądu, płynącego przez przewodnik jest zawsze wprost proporcjonalne do różnicy potencjałów, przyłożonej do przewodnika" (Podstawy Fizyki - tom 3, D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, PWN 2012).

I dalej w:

"Element obwodu spełnia prawo Ohma, gdy jego opór nie zależy od wartości i polaryzacji przyłożonej różnicy potencjałów" 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.