Skocz do zawartości

Arduino-zestaw uzupełniający


KsD

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, chciałbym się Was poradzić. Planuję zakup zestawu do arduino oczywiście z kursu. Trzeba wspierać 🙂 A dodatkowo chciałbym dokupić jakiś zestaw z aliexpress jako uzupełniający/dodatkowy. 

Wasz zestaw planuję wybrać ten: https://botland.com.pl/pl/kursy-forbot/12642-forbot-zestaw-do-kursu-podstaw-arduino-gadzety-i-box-wersja-plus.html

A co do zestawu uzupełniającego to mam dylemat:

1. https://pl.aliexpress.com/item/NEWEST-RFID-Starter-Kit-for-Arduino-UNO-R3-Upgraded-version-Learning-Suite-With-Retail-Box/32714696336.html?spm=a2g17.search0104.3.1.56bd525fyqTl4s&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_5734911_319_317_5729411_10696_10924_453_10084_454_10083_5730511_10618_10920_10921_10304_10922_10307_10820_10301_10821_537_536_5735011_10843_10059_10884_5735111_10887_100031_321_322_10103_5735211-5735011,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=8cbd5fa0-cb94-4e8e-a157-5bb7572dbfed-0&algo_pvid=8cbd5fa0-cb94-4e8e-a157-5bb7572dbfed

2.https://pl.aliexpress.com/item/Zestaw-startowy-Uczenia-Zestaw-UNO-R3-dla-arduino-RFID-Zestaw-Startowy-UNO-Podstawowe-Startowy-Nauka-Zestaw/32879745502.html?spm=a2g17.search0103.3.10.5b5c73dffNJQei&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_1_10065_10068_5734911_319_317_5729411_10696_10924_453_10084_454_10083_5730511_10618_10920_10921_10304_10922_10307_10820_10301_10821_537_536_5735011_10843_10059_10884_5735111_10887_100031_321_322_10103_5735211-5735011_5729411%2Csearchweb201603_51%2CppcSwitch_0&algo_pvid=59dfb2c9-13f5-478f-8f04-8a019d263ed8&algo_expid=59dfb2c9-13f5-478f-8f04-8a019d263ed8-1

W tym drugim linku są do wyboru kilka kitów i chciałbym poznać Wasze zdanie. Dziękuję z góry 🙂

Edytowano przez KsD
Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem tu nie będzie można wybrać czegoś obiektywnie "najlepszego". Jeden zestaw zawiera coś, czego nie zawiera inny, ale za to jest trochę tańszy albo droższy od tego trzeciego lub czwartego. A skoro różnice w cenach są niewielkie, wybierz najbogatszy na jaki Cię stać. I tak jest to jakoś losowo dobrany zestaw, więc dostaniesz do dyspozycji moduły dla Ciebie ciekawsze i takie sobie. W obu jest UNO z kablem - niepotrzebne skoro będziesz miał płytkę z zestawu Forbota, chyba że dodatkowe Arduino posłuży do zbudowania jakiegoś urządzenia zostającego w działaniu na dłużej. Jeśli np. uznasz, że gra z kilku przycisków i matrycy LED 8x8 jest fajna, możesz ją zostawić do pokazania znajomym czy dziewczynie a w międzyczasie bawić się dalej kolejnymi dodatkami. Z resztą takie schematyczne podłączanie i wgrywanie gotowych (bo chyba od wszystkich modułów z tych zestawów są gotowce na start) programów nie przynosi wiele radości. W ciągu 5 sekund przekonujesz się "Acha, działa" i tyle - to jakbyś kupił maszynkę do mięsa i sprawdził, że faktycznie miele na kotlety. Nic  w tym ekscytującego, zapłaciłeś to działa. Dopiero wymyślanie własnych zastosowań i pisanie własnych kodów daje prawdziwą radochę. Tak więc pod tym kątem obejrzyj zestawy i może wypatrzysz coś czego chciałbyś użyć w czymś własnym. Jeżeli np. wydaje się ciekawym zrobienie zamka do jakiejś szafki (dla młodszego brata?) z dostępem przez kartę/breloczek RFID to bierz zestaw, który to zwiera. A jeśli chodzi Ci po głowie np. robot 4-nożny to i tak z jednego słabiutkiego serwa go nie zrobisz więc wszystkie te zestawy są w tym wypadku do kitu. Pomyśl co Cię kręci, bo szkoda wywalać - nawet niewielkie pieniądze - na gadżety z których pożytku mieć nie będziesz. Gdy popatrzysz na zdjęcia to mniej więcej spodziewasz się do czego są poszczególne rzeczy. Czy wyświetlacz 7-segmentowy 1-cyfrowy jest fajny? A żałośnie działający czujnik wilgotności ziemi gnijący po tygodniu? Moduł przekaźnika do odpalania lampy 500W lub silnika? Planujesz zrobienie oldskulowego zegarka na 4-cyfrowym wyświetlaczu LED? A może zamiast takiego zestawu zainwestuj w zasilacz laboratoryjny i zacznij budować swój własny warsztat? Przynajmniej nie będziesz kolejnym biedakiem wołającym o pomoc, bo mu bateryjka 9V rozładowała się w 30 minut zabawy i nie zdążył drugiego programu wgrać. Albo może obowiązkowy multimetr? Dobra lutownica? Cążki, komplet wkrętaków itp? Takie rzeczy i tak musisz mieć a jeśli wymyślisz jakąś dobrą aplikację, jakieś konkretne urządzenie do zrobienia to i nauczysz się więcej (bo nie będzie to głupie wgranie kodu z przykładu) - także planowania i optymalizacji zakupów - a potrzebne elementy kupisz za pomocą zwykle jednej paczki z jednego, może dwóch sklepów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za tak obszerny post:) Ogólnie moją przygodę z elektroniką rozpocząłem od niedawna, dotychczas z zawodu mechanika samochodowa i elektryka. Z zainteresowania to mechanika motocyklowa oraz elektryka. Elektrykę rozumiem w takim stopniu, że znam zasadę działania i co z czym się je, ale to mnie nie satysfakcjonuję. I chciałbym dogłębnie umieć zanalizować jakiś podzespół pod względem budowy. I stąd pomysł o elektronice, a dokładnie o arduino. Może to zły kierunek i lepszym rozwiązaniem jest sama elektronika bez mikrokontrolerów. Mam nadzieję, że napisałeś to sposób zrozumiały i coś doradzicie. Ogólnie chciałbym aby wiedza moja była przydatna z moim zawodem i zainteresowaniami. Bo kocham to co robię ale chce się rozwijać. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko:)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@KsD, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

4 godziny temu, KsD napisał:

Dzień dobry, chciałbym się Was poradzić. Planuję zakup zestawu do arduino oczywiście z kursu. Trzeba wspierać 🙂

Dzięki, miło słyszeć!

Jeśli chodzi o dodatkowe zestawy to ja bym radził chwilowo się wstrzymać z ich zakupem, bo zamówisz moduły, których później nigdy nie użyjesz. Nie widziałem materiałów, w których ktoś opisywałby jak ciekawie wykorzystać wszystkie te moduły z "chińskich" zestawów. Będą leżały i zbierały kurz. Do tego zamówisz "niepotrzebnie" klony Arduino. Może lepiej byłoby najpierw przejść kurs podstaw Arduino, a później samemu dobrać sobie jakieś ciekawe moduły już pod konkretny projekt?

44 minuty temu, KsD napisał:

Elektrykę rozumiem w takim stopniu, że znam zasadę działania i co z czym się je, ale to mnie nie satysfakcjonuję. I chciałbym dogłębnie umieć zanalizować jakiś podzespół pod względem budowy. I stąd pomysł o elektronice, a dokładnie o arduino. Może to zły kierunek i lepszym rozwiązaniem jest sama elektronika bez mikrokontrolerów. Mam nadzieję, że napisałeś to sposób zrozumiały i coś doradzicie. Ogólnie chciałbym aby wiedza moja była przydatna z moim zawodem i zainteresowaniami. Bo kocham to co robię ale chce się rozwijać. Dziękuję i pozdrawiam cieplutko:)

Według mnie Arduino będzie dla Ciebie bardzo fajnym kierunkiem, bo szybko uzyskasz ciekawe efekty. Bez problemu będziesz mógł podłączać jakieś serwa, silniki itd., a zawsze fajnie zbudować i zaprogramować coś co się rusza. Może po poznaniu podstaw Arduino zdecydujesz się zbudować jakiegoś małego robota? Wtedy zamiast tego zestawu modułów będziesz mógł dobrać sobie już coś konkretnie pod budowę robotów.

PS jeszcze dziś do północy trwa promocja na zestawy do kursów Forbota (w tym te do Arduino), więc może zdążysz się załapać na rabat: Rabaty na zestawy do kursów elektroniki, Arduino oraz RPi 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Dzięki za odpowiedź coś tam skrobnę coś o sobie w odpowiednim dziale. Ogólnie jestem osobą która woli rozwijać się w danym kierunku zainteresowań. Bo obawiam się żeby nie było tak, że andurino owszem da jakieś pole do inwencji twórczej ale będę odbiegał od moich zainteresowań które opisałem w poprzednim poście. Bo dochodzi do tego programowanie które już same w sobie trochę odbiega. Co o tym myślicie? Jakie jest Wasze zdanie. Bo uważam, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

Tak wiem trudny ze mnie przypadek 😞

Edytowano przez KsD
Link do komentarza
Share on other sites

To tak na szybko kilka pomysłów na Arduino w motoryzacji: czujnik alkoholu - blokujący zapłon, system czujników parkowania, system powiadomień o niewłączonych światłach i coś dla motocyklistów: lusterka zmieniające pozycję wraz z ruchem kasku, kamizelka z diodami na plecach sygnalizującymi planowany manewr. 

Niestety przy Arduino bez programowania się nie obejdzie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Śmiało próbuj z Arduino - zaleta tego jest taka, że efekty "nauki" zobaczysz bardzo szybko. Jeśli definitywnie uznasz, że to nie dla Ciebie to będziesz mógł się ewentualnie szybko wycofać (ale raczej wydaje mi się, że wkręcisz się w temat).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@KsD To ja dorzucę jeszcze coś z motocykla (zaprojektowane i częściowo wykonane przeze mnie):

wskaźnik biegu

olejarka do łańcucha

Jako ciekawostkę powiem że nie mam w ogóle prawa jazdy - okulista jak się kiedyś do niego zgłosiłem poinformował mnie dosadnie, że prowadzić to ja mogę wózek dziecięcy, i to z osobą towarzyszącą 🙂

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za Wasze wszystkie sugestie i nie pozostaję tylko dalej rozwijać się w moich dziedzinach i rozpocząć szerzej w kierunku elektroniki a docelowo arduino. tylko szkoda, że się nie wyrobiłem na promocję 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.