Skocz do zawartości

Sharp GP2Y0A41SK0F źle mierzy dalekie odległości


frigodaw

Pomocna odpowiedź

Cześć,

posiadam analogowy czujnik odległości Sharp GP2Y0A41SK0F o zakresie 4-30cm. Czujnik jest podłączony jest do Arduino Uno. Problem widać na rysunku. Kolor niebieski to odległość odczytana z czujnika w mm. Zielony i czerwony to mniej lub bardziej udana implementacja filtra Kalmana. Czujnik działa w miarę stabilnie dla niewielkich odległości (do 100mm). Powyżej tej wartości przeważają szumy. Na zasilaniu próbowałem dać kondensator, sprawdzałem też wpływ światła i faktury materiału na który pada wiązka ale wynik zawsze ten sam.To wina czujnika czy mój błąd systematyczny? Jakieś wskazówki co robić?

sharp.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

@frigodaw, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
13 godzin temu, frigodaw napisał:

Na zasilaniu próbowałem dać kondensator, sprawdzałem też wpływ światła i faktury materiału na który pada wiązka ale wynik zawsze ten sam.To wina czujnika czy mój błąd systematyczny? Jakieś wskazówki co robić?

Z czego masz dokładnie zasilany teraz ten układ? Jak zamontowany jest czujnik: pionowo czy poziomo? W jakich warunkach i jak często dokonujesz pomiaru? Może przy większej odległości otrzymujesz jakieś zakłamania, bo czujnik jest np. blisko stołu i czasami widzi blat jako przeszkodę. Ciężko ocenić sytuację bez szczegółów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Treker napisał:

Z czego masz dokładnie zasilany teraz ten układ? Jak zamontowany jest czujnik: pionowo czy poziomo? W jakich warunkach i jak często dokonujesz pomiaru? Może przy większej odległości otrzymujesz jakieś zakłamania, bo czujnik jest np. blisko stołu i czasami widzi blat jako przeszkodę. Ciężko ocenić sytuację bez szczegółów 😉

Zasilanie próbowałem rozwiązać na kilka sposobów:
- bezpośrednio 5V z arduino
- zasilanie 5V z arduino poprzez wyprowadzenie na płytkę stykową i umieszczenie kondensatorów (różne pojemności, do 1000uF)
- zasilanie z zasilacza 5V/2A z kondensatorem
Pomiaru dokonywałem wczoraj i przedwczoraj w dwóch różnych pomieszczeniach o różnych porach dnia. Docelowo czujnik ma być zamontowany na ramieniu robota, ale do testów zdemontowałem go i pomiaru dokonywałem "z ręki" lub gdy leżał sobie swobodnie na stole. Na początku myślałem, że wiązka przy większej odległości ulega rozproszeniu i stąd te szumy, ale przy mierzeniu odległości od dużego elementu jak ściana lub szafka wynik wciąż jest ten sam. Pomiaru zawsze dokonywałem poziomo.

Link do komentarza
Share on other sites

To może na początek spróbuj uzyskać dokładnie takie warunki jakie w dokumentacji zaleca producent (kondensator 10uF) i dostosuj ułożenie do Twojego eksperymentu. Wytyczne na ten temat znajdziesz tutaj:

 b1407-2018-12-20_12-36-31-5244.png

Później zrób eksperyment z mierzeniem odległości względem białej kartki i porównaj to z charakterystyką pokazaną dla takiego samego przypadku w dokumentacji:

b1407-2018-12-20_12-36-31-5244.png

Wtedy będzie można ewentualnie mówić o tym, że czujnik jest uszkodzony. Teraz chyba trochę niewiadomych mamy 😉 Sprawdź dla pewności czy nie ma żadnych mechanicznych uszkodzeń na soczewkach, czy przewody idące do Arduino nie są zbyt długie (mogą łapać zakłócenia z powietrza) itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.