Skocz do zawartości

Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap


Treker

Pomocna odpowiedź

Kurs podstaw elektroniki publikowanych na blogu był jednym z pierwszych kursów Forbota. Przez ostatnie lata wiele osób mogło dzięki niemu zrozumieć elektronikę w praktyce. Seria ta miała jednak wiele wad, bo były to początki naszych kursów. Część opisów była mało zrozumiała, zdjęcia pozostawiały wiele do życzenia, a w kilku miejscach czytelnicy napotykali spore problemy z realizacją opisanych ćwiczeń.

Konieczna była więc aktualizacja tego kursu, która była przekładana w czasie od dość dawna. Nareszcie jednak udało się wdrożyć ten plan w życie. Miło mi poinformować, że "dzieje się" - cały kurs został dosłownie przepisany od zera. Doszły obszerniejsze wyjaśnienia i nowe ćwiczenia. Oprócz tego, co najważniejsze, przygotowane zostało (na ten moment) ponad 160 nowych zdjęć oraz ilustracji.

Artykuły czeka jeszcze porządna korekta językowa, ale część z nich została już opublikowana, bo gorzej niż było na pewno nie będzie 😉 Zachęcam więc do przeglądania nowych odsłon artykułów. Mile widziane wszelkie sugestie i uwagi - proszę jednak (na razie) o publikacje wszystkich uwag zbiorczo, w tym temacie. Nie chcę zrobić teraz zamieszania w komentarzach do kursu.

Na ten moment publicznie dostępne są już nowe wersje poniższych artykułów:

Kolejne teksty też są już gotowe, ale jeszcze nie zostały opublikowane - pojawią się do poniedziałku włącznie. Jest to pierwszy etap odświeżania tego kursu, którego celem było ogólne uporządkowanie tej serii. Zdaje sobie sprawę, że do każdej części można napisać uwagę typu "szkoda, że nie ma informacji o...". Doskonale o tym wiem, że do każdej części da się jeszcze sporo dopisać. Tworząc taki kurs trzeba jednak ograniczyć poruszany materiał, aby całość zbytnio się nie rozrastała.

Małe przypomnienie dla osób, które nie pamiętają starej wersji kursu. Mówimy w tej chwili o przepisaniu całej serii, która miała sporo literówek i była ozdobiona mało wyraźnymi zdjęciami z miernikiem innym niż ten, który był używany przez czytelników, przykład:

b2c17-2018-12-28_20-45-23-5288.png

Na wersję pełną zdjęć i ilustracji w takiej jakości:

kurs_elektroniki_prawo_kirchhoffa_pomiar_napiecia_4.png kurs_elektroniki_potencjometry__pomiar_napiecia_2.jpg

Różnica jest chyba wyraźna 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Licząc roboczogodziny poświęcone na odświeżenie tego kursu, to taniej będzie jak przyjadę do Ciebie na rowerze i dam taki miernik gratis 🚲 Ale tego nie zrobię, bo wiem, że jesteś dzielny i sobie poradzisz 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z radością informuję, że wszystkie artykuły są już dostępne w nowej wersji 🙂 W styczniu pojawią się jeszcze drobne usprawnienia, usunę też ewentualne literówki. Jednak w główną treść nie będę już ingerował.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwszy post więc witam.

I od razu pytam

"W naszym przypadku miernik wskazał 1,32Ω, czyli wartość ta zgadza się z naszymi obliczeniami (jest w granicach tolerancji)."

 Nie powinno być "kΩ"?

 

Edytowano przez pesimist
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli dobrze rozumiem to literówki zglaszamy w tym temacie.

Zatem w 9 lekcji kursu pierwszego na samym dole

"...możesz zacząć się interesować kontynuacją tego kursu, czyli kurem elektroniki,...

Powinno byc kursem.

Świetny kurs bardzo przejrzysty i zrozumialy dla bardziej dociekliwych polecam czytanie wszystkich komentarzy i analizowanie treści.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@P1ska słuszna uwaga, dziękujemy za zgłoszenie i gratulacje trafnego oka. Jest to ostatni akapit wiec druga pochwała za czytanie całego kursu od deski do deski.

3 godziny temu, P1ska napisał:

Świetny kurs bardzo przejrzysty i zrozumialy dla bardziej dociekliwych polecam czytanie wszystkich komentarzy i analizowanie treści.

Dziękujemy 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.