KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz

Od tego, jak mierzyć napięcie, przez rezystory aż do tranzystorów i przekaźników – mamy nadzieję, że ten kurs pomógł Ci wejść w świat elektroniki!

Pora na ostatni quiz, dzięki któremu sprawdzisz, ile zapamiętałeś z całego kursu. Podpowiemy też listę kolejnych kursów, dzięki którym wkroczysz na jeszcze wyższy poziom!

Jeśli dotarłeś do tego miejsca i wykonałeś po drodze wszystkie ćwiczenia praktyczne, to należą Ci się wielkie gratulacje – świetna robota! Mamy nadzieję, że nasze materiały były pomocne w rozpoczęciu Twojej przygody z elektroniką i wciągnąłeś się w to na dobre – pora na ostatnie trzy zadania, które powinieneś teraz wykonać!

Zadanie 1: Sprawdź się w quizie!

Pora na kolejny quiz – tym razem pytania będą dotyczyły całego kursu elektroniki (poziom I). Będziesz miał aż 15 minut, aby odpowiedzieć na 15 pytań jednokrotnego wyboru, dzięki którym w łatwy sposób zweryfikujesz swoją wiedzę. Jeśli wykonałeś pierwsze trzy quizy, to na pewno świetnie sobie poradzisz!

Nie stresuj się, jeśli nie uda Ci się osiągnąć 100% – nauka elektroniki to proces. Nie musisz od razu być perfekcyjny. Jeśli coś w tej chwili nie jest jeszcze dla Ciebie jasne, to podejdź do tego jak do wyzwania. Teraz po prostu wiesz, nad czym musisz skupić się trochę bardziej, a i tak śmiało możesz iść już dalej!

Quiz - najnowsze wyniki

Oto wyniki 5 osób, które niedawno wzięły udział w quizie. Teraz pora na Ciebie! Uwaga: wpisy w tej tabeli mogą pojawiać się z opóźnieniem, pełne wyniki są dostępne „na żywo” na stronie tego quizu.

# Użytkownik Data Wynik
1enigmatichorr16.07.2024, 12:5193%, w 310 sek.
2mbaran17.07.2024, 14:1373%, w 160 sek.
3juncek17.07.2024, 02:5366%, w 488 sek.
4C3bulka15.07.2024, 22:3053%, w 388 sek.
5PanKracy0917.07.2024, 21:4453%, w 545 sek.

Quiz - tabela liderów

Oto lista osób, które w ciągu ostatnich 7 dni osiągnęły najlepsze wyniki w tym quizie. W przypadku remisu liczy się czas udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania (im szybciej tym lepiej). Wyniki w tej tabeli aktualizowane są 2 razy dziennie - w każdej chwili możesz jednak podejrzeć pełną tabelę liderów.

# Użytkownik Data Wynik
1enigmatichorr16.07.2024, 12:5193%, w 310 sek.
2Wysol14.07.2024, 20:5686%, w 271 sek.
3JOZA15.07.2024, 10:1186%, w 732 sek.
4mbaran17.07.2024, 14:1373%, w 160 sek.
5Maj15.07.2024, 20:3173%, w 292 sek.
6mercoledi15.07.2024, 21:3573%, w 309 sek.
7futchak12.07.2024, 17:1773%, w 315 sek.
8jakubpl15.07.2024, 10:2373%, w 579 sek.
9juncek17.07.2024, 02:5366%, w 488 sek.
10urek14.07.2024, 21:2260%, w 660 sek.

Zadanie 2: Wybierz swój kolejny kurs

Podczas nauki z tego kursu poznałeś podstawy świata woltów, omów i amperów, który jeszcze niedawno był dla Ciebie czymś zupełnie obcym. Elektronika to niesamowicie rozległa dziedzina, więc zawsze znajdzie się coś ciekawego do nauki, jednak spokojnie – nie zostawimy Cię teraz samego. Poniżej znajdziesz propozycje 3 kursów, które zostały przygotowane z myślą o takich osobach jak Ty.

Kurs elektroniki, poziom II (główna rekomendacja)

Nazwa mówi chyba wszystko – jest to kontynuacja kursu, z którego właśnie się uczyłeś. Wiedząc, że znasz już najważniejsze podstawy, mogliśmy skupić się tutaj na budowie praktycznych projektów. Oczywiście przy okazji opisaliśmy też mnóstwo nowych elementów, w tym m.in.: fotorezystory, fototranzystory, termistory, przyciski, diody RGB, komparatory, przetwornice i wiele, wiele więcej!

Sprawdź kurs elektroniki, poziom II »

Wykonując ćwiczenia z tej serii, zbudujesz m.in. zapasową ładowarkę USB, mały termostat, detektor przeszkód, automatyczną lampkę i tester pilotów RTV. Dowiesz się też, jak można łączyć parami tranzystory i co zrobić, aby uzyskać wyższe napięcie niż to, którym zasilamy układ. Gwarantujemy, że nauka z tego kursu da Ci jeszcze więcej satysfakcji! Jest to nasza największa rekomendacja – właśnie ten kurs powinieneś wybrać, by jeszcze głębiej wkroczyć do świata elektroniki!

Kurs lutowania

Co to za elektronik, który nie wie, jak lutować elementy elektroniczne? Podczas dotychczasowej nauki korzystałeś z płytki stykowej, ale kiedyś nadejdzie czas, gdy będziesz chciał trwale połączyć elementy. Wtedy przyda się lutownica. Jednak to wcale nie takie proste – wiele osób, które trzymają w ręku lutownicę pierwszy raz, zupełnie sobie z tym nie radzi.

Sprawdź kurs lutowania »

Z myślą o początkujących zaprojektowaliśmy specjalne płytki PCB, które pozwalają na naukę lutowania. Co się dzieje, gdy grot lutownicy przykładasz do miejsca z małą ilością miedzi, a co, gdy jest jej dużo? Jak polutować wiele ciasno ułożonych rezystorów? Możesz sprawdzić to w praktyce!

Pamiętaj, że kurs lutowania łączy informacje z kursu podstaw elektroniki na poziomie I oraz poziomie II. Możesz już teraz zabrać się za lutowanie, ale niektóre elementy mogą być jeszcze dla Ciebie niejasne (np. wykorzystanie NE555) – stąd nasza rekomendacja, aby zacząć od II poziomu kursu elektroniki.

Kurs podstaw Arduino

Arduino to platforma, dzięki której będziesz mógł zbudować dosłownie wszystko. Bierzesz dowolne elementy (np. diody, przyciski) i podłączasz je do Arduino. Następnie piszesz program, który wgrywasz na płytkę, i gotowe! Diody reagują na przyciski, migają, mrugają, pulsują – co tylko zapragniesz. Chcesz teraz stworzyć symulator świateł drogowych? Nie musisz zmieniać połączeń, wystarczy nowy program.

Sprawdź kurs Arduino »

Nie umiesz programować? Bez obaw, niedawno nie znałeś podstaw elektroniki, ale pokazaliśmy Ci, jak zacząć. Tak samo będzie tutaj – dowiesz się, czym są zmienne, pętle i warunki, a to wszystko podczas praktycznych ćwiczeń. Jeśli potrafisz programować, potraktuj to jako powtórkę informacji. Pamiętaj też, że programowanie Arduino to znacznie fajniejsze zajęcie od programowania na PC – tutaj zamiast nudnego „Hello world” zobaczysz, że Twój układ zaczyna mrugać, pikać i ruszać się na Twoim biurku!

Zadanie 3: Oceń ten kurs

Daj nam znać, czy ten kurs Ci się podobał, czy był pomocny, czy nauczyłeś się czegoś nowego. Czy widzisz swoje postępy? Przypomnij sobie, jak było, zanim rozpocząłeś naukę. Koniecznie też pochwal się, jeśli dzięki naszym materiałom udało Ci się zrozumieć elektronikę w praktyce.

Wystaw komentarz na forum »

To dla nas bardzo, ale to bardzo ważne – naprawdę czytamy i analizujemy wszystkie komentarze, aby tworzyć jeszcze lepsze materiały edukacyjne. Poświęciliśmy setki godzin, aby opracować ten kurs. Daj nam znać, czy nasza praca miała sens – możemy liczyć na Twoją opinię? Wystarczą 2–3 zdania!

Gratulacje!

Raz jeszcze wielkie gratulacje za to, że dotarłeś do końca tego kursu – świetna robota! Mamy jednak nadzieję, że to nie koniec Twojej przygody z elektroniką i zaraz zabierzesz się za kolejny kurs (a najlepiej wszystkie trzy, które zostały tutaj polecone). Jeśli nie wiesz, który kurs wybrać, to śmiało zadaj pytanie w komentarzu. Napisz, czego chciałbyś się nauczyć – chętnie podpowiemy!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 405

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Nawigacja kursu

Aktualna wersja kursu: Damian Szymański, ilustracje: Piotr Adamczyk. Pierwsza wersja: Michał Kurzela. Schematy montażowe zostały wykonane przy częściowym wykorzystaniu oprogramowania Fritzing (oraz własnych bibliotek elementów). Zakaz kopiowania treści kursów oraz grafik bez zgody FORBOT.pl

Data ostatniego sprawdzenia lub aktualizacji tego wpisu: 20.06.2024.

cewki, diody, elektronika, kondensatory, kurs, kursElektroniki, przekaźniki, rezystory, tranzystory

Trwa ładowanie komentarzy...