Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFET-y


Komentator

Pomocna odpowiedź

Nie widziałem tego schematu, ale chyba chodzi o to że R2 jest podłączony do minusa w celu wyłączenia mosfeta...a Ty musisz dostarczyć teraz plus na bramkę żeby zalaczyc...poprostu R2 dba o to żeby wyłączyć mosfeta...

Już patrzyłem...no i dobrze jest R2 do minusa wyłącza a do plusa włącza...

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej, wykonałam wszystkie projekty z tego kursu i wszystkie się udały, jednak w drugim z kogutem policyjnym miałam problem z podłączeniem kondensatorów, ponieważ na przykładowym obrazku nie jest dokładnie pokazane gdzie należy podłączy katodę i anodę kondensatora. Po za tym kurs jest bardzo dobry.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O losie, ileż ja się z tym namęczyłem. Zmieniałem komponenty, majtałem wszystkim, skracałem nóżki żeby lepiej trzymało a i tak nie chcialo zadzialać... Podpiąłem też wszystko tak jak na przykładzie, choć przecież moje rozwiązania też powinny działać! 😞

W pierwszym przypadku w pewnym momencie podlaczylem przewody z bazy bezposrednio do minusa przy baterii zamiast stykac te dwa dodatkowe, czyli skrocilem drogę. Nagle zaczelo dzialac... Chcialem juz pisac i pytac dlaczego z dodatkowymi przewodami nie dziala, a i to... nagle zaczelo dzialac!! Heh. Nie ogarniam!

W drugim przypadku podobnie. Wielokrotnie sie upewnialem, ze "to powinno dzialać!!". No i tutaj juz sprawa jasna - coś nie stykało. Pogmerałem i poszło. Lecz co się nawkurzałem to moje...

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaworov niestety te hobby ma to do siebie, że potrafi zająć mnóstwo czasu, a dojdzie się do tego że w ogóle działa, bo był gdzieś jakiś błąd. Przez weekend też działałem z jednym tematem i dopiero na drugi dzień udało mi się wyjść z próby doprowadzenia wszystkiego do stanu działania. Więc nie poddawaj się, takie przypadki na pewno będą i to jeszcze gorsze, ale pewnego dnia podłączysz coś i ze zdziwieniem stwierdzisz, że działa i to za pierwszym razem.

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaworov rozumiem, że odpinasz bramkę i co zostaje przy bramce? Bo jak nie ma tam nic, to będziesz miał przypadkowe wartości, możliwe że nawet tranzystor na skutek pojemności wejściowej bramki będzie dalej przewodzić.

Link do komentarza
Share on other sites

@fnx4 w sumie nie jest potrzebny. Dołączenie sygnału napięciowego przez rezystor zazwyczaj jest podyktowany ochronie wejścia przed nadmiernym prądem. Tu jest dość bezpieczna sytuacja, ale w układach gdzie coś się przełącza przepływ prądu jest już duży. Podobne zjawisko objawia się przy overclockingu procesorów - większa częstotliwość > większe straty energii.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.