Skocz do zawartości

Jeszcze jeden zegar nixie


atlantis86

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witam, i gratuluję projektu 🙂 Akurat też budowałem zegar Nixie i myślałem że chyba jako pierwszy opiszę tego typu konstrukcję na forum, ale wyprzedziłeś mnie o 2 tygodnie 😞 Mam parę pytań co do Twojego projektu: nie było prościej zrobić przewornicy na NE555? Schematów masz tego dużo w internecie, więc przynajmniej ja skorzystałem. Jakim też napięciem zasilasz lampy? Pytam się, bo u mnie przy zapłonie 180V i pracy 140V przy multipleksowaniu lampy są pomarańczowe i świecą lekko przygaszone. Oczywiście jak skończę (została mi obudowa) też tutaj opublikuję swój zegar 😉 Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@Leoneq, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

3 godziny temu, Leoneq napisał:

Oczywiście jak skończę (została mi obudowa) też tutaj opublikuję swój zegar 😉

Czekamy 😉 Masz jeszcze trochę czasu, aby załapać się na naszą akcję rabatową!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, Leoneq napisał:

Witam, i gratuluję projektu 🙂 Akurat też budowałem zegar Nixie i myślałem że chyba jako pierwszy opiszę tego typu konstrukcję na forum, ale wyprzedziłeś mnie o 2 tygodnie 😞 

A byłem przekonany (bez sprawdzania) że takich projektów będzie tu całe mnóstwo. W końcu to dość popularny temat amatorskich projektów. I szczerze mówiąc nie dziwię się, bo lampki nixie (podobnie jak cała elektronika lampowa) mają coś w sobie. 😉

3 godziny temu, Leoneq napisał:

Mam parę pytań co do Twojego projektu: nie było prościej zrobić przewornicy na NE555? Schematów masz tego dużo w internecie, więc przynajmniej ja skorzystałem.

MC34063A jest nowszym układem. Łatwiej za jego pomocą skonstruować przetwornicę z pętlą sprzężenia zwrotnego. NE555 wymaga w tym celu dodatkowych elementów. Wiem, że na temat MC34063A krążą różne opinie, ale ja nie miałem z nim nigdy problemów w tej konfiguracji.

3 godziny temu, Leoneq napisał:

Jakim też napięciem zasilasz lampy? Pytam się, bo u mnie przy zapłonie 180V i pracy 140V przy multipleksowaniu lampy są pomarańczowe i świecą lekko przygaszone. Oczywiście jak skończę (została mi obudowa) też tutaj opublikuję swój zegar 😉 Pozdrawiam

Przetwornica generuje 180V. Przy multipleksowaniu lampy faktycznie wydają się lekko przygaszone, ja lekko skompensowałem ten efekt zmniejszając wartość rezystorów w anodach. Generalnie w kolejnym projekcie takiego zegara nie będę już stosował multipleksowania, a każda lampa otrzyma swój własny układ 74141.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluje projektu. W czym projektowałeś obudowę? Zabierałeś np. 1mm na bocznej ściance pojedynczego zęba, aby dało się wcisnąć jedno w drugie? Czy może wymiary są idealnie spasowane, a to co laser zabrał wystarczyło, żeby weszły dwa elementy na siebie? Kolejna sprawa, możesz podesłać info gdzie zamawiałeś usługę cięcia i grawerki? Możesz puścić tą informację na PW, żeby nie robić tu żadnych reklam 😉 Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, dkradke napisał:

Gratuluje projektu. W czym projektowałeś obudowę?

Wykorzystałem template generowany automatycznie na tej stronie , potem modyfikowałem go w Inkscape.

3 minuty temu, dkradke napisał:

Zabierałeś np. 1mm na bocznej ściance pojedynczego zęba, aby dało się wcisnąć jedno w drugie? Czy może wymiary są idealnie spasowane, a to co laser zabrał wystarczyło, żeby weszły dwa elementy na siebie?

Wymiary nie są idealnie spasowane, to znaczy nie brałem pod uwagę grubości ścieżki wycinanej przez laser. Poszczególne elementy obudowy pasują do siebie dość ściśle, ale żeby otrzymać odpowiednią solidność skleiłem skrzynkę wikolem.

3 minuty temu, dkradke napisał:

Kolejna sprawa, możesz podesłać info gdzie zamawiałeś usługę cięcia i grawerki? Możesz puścić tą informację na PW, żeby nie robić tu żadnych reklam 😉 Pozdrawiam

To nie było wycinane komercyjnie. Korzystałem z narzędzi dostępnych w krakowskim Hackerspace. 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Leoneq napisał:

Jeszcze się chciałem zapytać, jak załatwiłeś sprawę zjawiska "cathode poisoning" (zatrucie katody). Wystarczy mignąć wszystkimi cyframi raz co godzinę?

W tej wersji (jeszcze) nie implementowałem żadnego mechanizmu. Zegar i tak nie pracuje cały czas. W moim kolejnym zegarze (tym bez multipleksowania) planuję raz na minutę dać efekt szybkiego przelecenia wyświetlacza godzin i minut przez wszystkie cyfry. Dla postronnego obserwatora będzie to wyglądało jak animacja towarzysząca zmianie godziny.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OOO 🙂 Miło zobaczyć Nixie na forbocie 🙂 Też bawię się w budowę i już popełniłem parę zegarków... można zobaczyć na  https://www.nixietime.pl/

Obecnie jestem na etapie robienia bardziej kompaktowej wersji, oraz uniwersalnego sterownika do różnych lamp. Swoje zegary opierałem o tranzystory MMBTA... Ty użyłeś widzę Transoptor'ow oraz jednego układu 74141.... pytanie... jak Ci to działa?:) czy nie ma problemu duszków? Szukam jakiegoś dobrego sterowania do tych lampek które nie będzie wymagało "miliona" elementów.

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, czarny8322 napisał:

jak Ci to działa?:) czy nie ma problemu duszków?

Był. Trzeba go było wyeliminować przez chwilowe wygaszanie jednej lampy przed zapaleniem następnej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.