Skocz do zawartości

Ploter laserowy 2.5W dwuosiowy sterowany Arduino.


Januszex

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim.

Postanowiłem zbudować grawerkę laserową z instrukcji ze strony instructables. Zakupiłem wszystkie części zgodnie z opisem. Zmontowałem wszystkie mechaniczne części oraz ramę, pozostaje więc już jedynie podłączenie elektroniki. Schemat podany przez autora wygląda następująco: 

FTCKU5DID77M9I9.LARGE.thumb.jpg.d294591b10fa61e3fea70b9855fd3e30.jpg

I tu pojawia się pierwszy problem, mianowicie sterowniki silników krokowych na schemacie są inne od sterowników użytych przez autora (oraz podanych w liście części). Te które występują na schemacie to najprawdopodobniej Easy Driver:

sterownik1.thumb.png.ea91932fa41bffe20b371644f2dee14c.png

Natomiast w liście części występuje sterownik TB6560 3A:

1321860242_sterownik2.thumb.png.790336e2da98a9b9aca1922022797309.png

Problem polega więc na tym, że nazwy wejść różnią się na obu sterownikach i nie wiem w jaki sposób podłączyć sterownik TB6560 mając informacje o podłączeniu sterownika Easy Driver (ze schematu). Przeczytałem kurs elektroniki z forum oraz przejrzałem ten dotyczący programowania Arduino lecz nie znalazłem informacji, które pozwoliłyby rozwikłać mi ten problem. Innych wątków dotyczących tego zagadnienia także nie znalazłem, a forum zostało mi polecone na uczelni (studia niezwiązane z elektroniką). Byłbym wdzięczny za wskazanie dalszej drogi.

Nie mam doświadczenia z elektroniką w związku z czym chciałbym jeszcze spytać w jaki sposób można zaopatrzyć się w przewody? W internecie znalazłem jedynie przewody męskie, żeńskie itp. Czy jeśli mam na przykład podłączyć elementy odległe o 80cm to mam połączyć kilka takich przewodów, czy też lepiej kupić na długość przewód w sklepie elektrycznym?

Dzięki za przeczytanie i pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Udało mi się odnaleźć część odpowiadających sobie połączeń.

 sterownik12.thumb.png.eead1bd741d0a6a818981a2f558ab08b.png

Wejściu DIR będzie odpowiadać CW+ / CW-

Wejściu STEP będzie odpowiadać CLK+ / CLK-

Wejściu ENABLE będzie odpowiadać EN+ /EN-

Pozostaje pytanie w jaki sposób to podłączyć? Z tego co rozumiem to podłączenie do Arduino będzie inne niż w schemacie? Mój tok rozumowania jest następujący: sygnał na wejście Easy Driver zmienia w sposób trwały np kierunek obrotu silnika, natomiast w sterowniku TB6560 kierunek obrotu zmienia się poprzez podanie sygnału na CW+ lub CW-. Czyli z jednego wejścia robią się potencjalnie dwa.

Pozostaje jeszcze nierozpoznane przeze mnie GND na dole Easy Driver...

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Januszex napisał:

Pozostaje jeszcze nierozpoznane przeze mnie GND na dole Easy Driver

błagam... przyznaj się że sobie jaja robisz. bo jeśli to prawda, to chyba kierowanie do podstaw nie ma sensu - znajdź w okolicy jakiś punkt naprawy odkurzaczy albo innego malarza pokojowego i poproś żeby ci to zrobił... nie wiem co studiujesz, ale studiuj sobie dalej a niektóre rzeczy pozostaw innym.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Autor pisze: 

Cytat

You can combine EN-, CW- and CLK- and attach them with a wire to a GND-pin on your arduino. EN+ can go to pin 8. CW+ stans for direction and CLK+ stands for step pulse.

To by oznaczało następujace podłaczenie: 

sterownik12.thumb.png.102112556dac00aa12b49171c9ee832a.png

Prosiłbym o potwierdzenie eksperta 🙂

 

Wiem co oznacza GND, chodziło o to, że nie wiem gdzie dokładnie je podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

w poniedziałek kąpała się w smole...

we wtorek w rosole...

resztę wierszyka sobie znajdź w sieci, a w międzyczasie sam sobie odpowiedz na pytanie - dlaczego gnd trzeba byłoby podłączyć w jakielolwiek inne dziurkie niż w tą, na której jest napisane "gnd"?

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, Januszex napisał:

Udało mi się odnaleźć część odpowiadających sobie połączeń.

 sterownik12.thumb.png.eead1bd741d0a6a818981a2f558ab08b.png

Wejściu DIR będzie odpowiadać CW+ / CW-

Wejściu STEP będzie odpowiadać CLK+ / CLK-

Wejściu ENABLE będzie odpowiadać EN+ /EN-

Pozostaje pytanie w jaki sposób to podłączyć? Z tego co rozumiem to podłączenie do Arduino będzie inne niż w schemacie? Mój tok rozumowania jest następujący: sygnał na wejście Easy Driver zmienia w sposób trwały np kierunek obrotu silnika, natomiast w sterowniku TB6560 kierunek obrotu zmienia się poprzez podanie sygnału na CW+ lub CW-. Czyli z jednego wejścia robią się potencjalnie dwa.

Pozostaje jeszcze nierozpoznane przeze mnie GND na dole Easy Driver...

Cześć,

Sygnały CW+ i CLK+ lączysz do pinów sterujących (digital OUT) Arduino. Sygnału EN możesz w ogóle nie używać (jeśli chcesz używać to EN+ łączysz do pinu sterującego Arduino).

Wszystkie sygnały z "-" lączysz do masy GND układu (CW-, CLK-, EN-).

na CLK+ podajesz sygnał prostokątny o odpowiednio dobranej do prędkości ruchu obrotowego częstotliwości (wypełnienie 50 %). Jeśli chcesz aby silnik obrócił się o określoną liczbę kroków odliczasz i podajesz na wejście CLK+ - po odliczeniu tej liczby kroków silnik się zatrzyma. Stan HIGH lub LOW na wejściu CW+ zmienia kierunek obrotów silnika. Wejścia EN+ możesz nie używać - można go użyć do blokowania ruchu silnika. Zobacz np. ten link:

https://www.instructables.com/id/ARDUINO-UNO-TB6560-Stepper-motor-driver/

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.