Skocz do zawartości

[Line Follower] ATtiny2313, 3 czujniki


superhero1235

Pomocna odpowiedź

Pisze tu bo mój ostatni temat został zamknięty.

wziąłem sobie do serca porady innych i poszukałem w necie różnych ciekawych informacji. Po kilku godzinach męczarni wymęczyłem taki oto schemat. I moje pytanie jest takie czy to ma w ogóle szanse ruszyć? Jeśli coś jest źle to proszę o poprawienie.

[ Dodano: 23 Paź 09 08:12 ]

do pinów sv2 będą podłączone czujniki lini

ps: bo to jest schemat line followera.

Link do komentarza
Share on other sites

Źle masz podpięte kondensatory przy silnikach. Jeżeli chcesz żeby one odprowadzały zakłócenia z silnika to musisz go podpiąć równolegle do silnika, bo tak to nie popłynie prąd(dla prądu stałego kondensator jest przerwą w obwodzie, a dla przemiennego jest oporem).

A tak pyzatym to nie zauważyłem większych błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Racja. Dzięki za spostrzeżenie.

ps :schemat robiłem wczoraj wieczorem jak już mózg miałem wyłączony więc to pewnie dlatego taki błąd.

jak jeszcze ktoś coś zauważy to niech da znać.

[ Dodano: 23 Paź 09 10:03 ]

Napisałem program i także proszę o jego sprawdzenie

ps: zrezygnowałem z 3 czujnika.

$regfile = "attiny2313.dat"

$crystal = 4000000

config portd=input

portd=&B00000000

config portb=output

portb.0=0

portb.1=0

portb.2=0

portb.3=0

portb.4=0

portb.5=0

portb.6=1

portb.7=1

do

if pind.1=0 then

portb.7=1

elseif pind.1=1 then

portb.7=0

endif

if pind.0=0 then

portb.6=1

elseif pind.0=1 then

portb.6=0

endif

loop

end

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kondensatory przy stabilizatorze odwrotnie i raczej używaj europejskich symboli.

Reset jest źle, zasilanie też. Poszukaj sobie np. w kursie C na Diodzie schematu i skopiuj reset i zasilanie.

Aha, jeszcze bez sensu podłączony jest stabilizator. Na IN podajesz napięcie zasilania, np od baterii, a na OUT masz stabilne 5V. Czyli całe zasilanie jest źle.

Jednym słowem jeszcze się doucz.

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensatory miałem odwrotnie gdyż nie wiedziałem gdzie + a gdzie -.

Schemat poprawiłem i zrezygnowałem z resetu bo to chyba nic ważnego i bez tego układ chyba też zadziała jeśli nie to mnie poprawcie. Z tego co zrozumiałem to silniki i uc maja mieć osobne zasilanie. oto schemat

PS już tak poza tym w jakiej bibliotece w eagle znajdują się silniki bo w google nie znalazłem?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

O stabilizatorze i C już Ci wspomniano ale w tym układzie sterowanie silnikami nigdy nie będzie działało poprawnie. Uz uPC jest niższe niż Vdd więc tranzystory powinny być emiterami na masę, w bazie do uPC R np. 1k a silniki w kolektorach. Chyba, że muszą iść jednymi biegunami na masę. Ale w tym układzie będą się wyłączać ale nigdy się nie włączą na max. Silniki nigdy nie dostaną Vdd.

Najefektywniej jest dać MOS-y. Jakie to silniki i jaki będą pobierały prąd ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ktoś poprawi ci schemat niczego się nie nauczysz, nie o to chodzi. Dlaczego nie obejrzysz innych schematów cudzych robotów i nie zaczniesz z nich "ściągać"?

Zbyt dużo na diodzie jest osób, które myślą, że w jeden dzień zrobią robota, albo ktoś za nich wszystko zrobi, a sami nie angażują się w to co chcą zrobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi bardzo zależy na czymś samodzielnym a tak w ogóle to ten robot ma służyć nauce programowania. Ja bardzo chętnie poprawie swój schemat poczytam dlaczego zrobiłem błędy bo mi się nie spieszy . Pisząc poprawić miałem namyśli nie zrobienie schematu za mnie lecz wskazanie błędów - poprawienie pisemne. Xweldog napisał to o co mi chodzi o wskazanie błędów ale w trochę niezrozumiały sposób. Nie zrozumcie tego że ja chce abyście mi powiedzieli że zamiast tego ma być coś innego czy jakoś tak, chodzi mi o jakieś naprowadzenie wskazanie w czym robię błędy a ja już sobie znajdę dlaczego je robię i je poprawie. Za wszystko dziękuję.

[ Dodano: 24 Paź 09 05:30 ]

Spróbowałem zamiast tranzystorów dać mostek h i zrobiłem schemat i mam pytanie co w nim jest nie tak?

[ Dodano: 24 Paź 09 05:32 ]

W miejsce pinów sv2 będą podłączone silniki a uc to będzie attiny2313

Link do komentarza
Share on other sites

Przeszedłeś na najpopularniejszy mostek i nie wiedziałem, czy odpowiadać nt. tranzystorów. Nie mniej, jak nie tu może przyda Ci się w przyszłości.

Przeanalizuj pierwszy przykład. Tu tak naprawdę te tranzystory niewiele robią. Odłączysz kolektor od Vdd i wtedy silnik będzie sterowany przez diodę BE wprost z uPC. Te mogą dać z Out max 20mA i jak silnik pobiera więcej to padnie uPC. By temu zapobiec trzeba dać w szereg z bazą jakiś R ( tranzystorom bipolarnym należy je dawać praktycznie zawsze ).

Ale i tak silnik nie będzie podłączany pod Vdd.

By bipolarny npn przewodził musi mieć bazę o 0,7V "wyżej" niż emiter. Popatrz, co będzie w pierwszym przykładzie ( poprawionym o R w bazie ).

1) zakładając Uz uPC 5V na emiterze musi się utrzymywać 4,3V ( praktycznie będzie jeszcze mniej gdyż obniży się o spadek na R bazy ).

2) będzie tyle nie zależnie, jak duże będzie Vdd. Czyli, w takim układzie silnik będzie zawsze zasilany nie z Vdd lecz z Uz-0,7.

3) między CE tranzystora będzie Vdd - ( Uz - 0,7V ). Dla Vdd przykładowo 9V ponad połowa U "straci się" na tranzystorze.

Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest danie emitera na masę, silnik jednym końcem do kolektora a drugim do +Vdd. Tranzystor robi wtedy za włącznik. Między jego CE raz będzie Vdd a raz "prawie" zero a wtedy między pinami silnika Vdd.

To "prawie" zależy od wyliczonego R szeregowego bazy, β tranzystora ale nigdy nie mniej, niż ok. 0,15V.

W modelach powinno się walczyć z każdym zbędnym mA. A tr. bipolarne do wysterowania wymagają prądu w bazę. Dlatego najlepiej od razu stosować MOS-y które do przełączania nie poobierają go w ogóle ( dokładnie to minimalny do przeładowania pojemności bramki ).

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki o coś takiego mi chodziło. Na pewno mi się przyda. A co do mojego ostatniego schematu to jest dobry? I mam zamiar dać tam l293dne , czy to nic nie zmieni? I jak będę pisał program to po prostu na odpowiednie nóżki daję prąd i włączają się silniczki czy jak?

[ Dodano: 25 Paź 09 02:43 ]

Czyli ten pierwszy schemat ma wyglądać mniej więcej tak?

Link do komentarza
Share on other sites

W drugim schemacie z mostkiem h wejścia enable podłącz do vcc przez rezystor, lub zeby sterowacć poprzez pwm do uc, i wszystkie 4 gnd(GND1,GND2,GND3,GND4) podłącz do masy.

I ten kondensator przy resecie wywal, i nie podłączaj wogóle resetu, albo podłącz go jak w schemacie:

http://www.kursc.forbot.pl/img/art001_schemat1.png

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.