Skocz do zawartości

Raspberry pi 3 B+ przy przełączaniu przekaźników ekan gaśnie


MrRadian

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam problem z raspberry pi podłączonym do modułu przekaźników, który ma sterować silniczkami 12V.

Postaram się opisać mój problem jak najdokładniej. Otóż chciałbym za pomocą raspberry pi uruchamiać 10 silników zasilanych 12V. Do tego zakupiłem moduł https://botland.com.pl/pl/przekazniki/2966-modul-przekaznikow-8-kanalow-z-optoizolacja-styki-7a240vac-cewka-5v.html

Wiem że moduł jest 8 kanałowy, ale o dodaniu kolejnych 2 zdecydowałem się już po zakupie. Mój problem polega na tym, że przy przełączaniu przekaźnika czy to w stan wysoki czy niski, ekran staję się na chwilę czarny, dosłownie na maks 1s, dzieje się to może raz na 10-15 przełączeń, ale się dzieję. Wszystkie skrypty, bluetooth i wifi działają nadal, nic nie przerywa swojego działania. Moduł jest podłączony z wykorzystaniem optoizolacji, co ciekawe jeżeli do przekaźnika nie podłączę silnika, to problem nie występuję.

Wszystko zasilam z zasilacza 12V 100W do taśm LED, a do zasilania RPI wykorzystuję przetwonicę z 12/24V do 5V. Problem występuję też jeżeli zasilam RPI z oddzielnego zasilacza. Jak rozwiązać ten problem? Źródłem jest prawdopodobnie silnik, ponieważ bez niego problem nie występuję, ale elektronikiem nie jestem i nie jestem do końca pewny.

Do zbudowania mojego urządzenia używam takiego silnika https://botland.com.pl/pl/pompy/7206-pompa-do-cieczy-12v-110lh-7mm.html

Dokładniej jest to pompa cieczy ale nie ma to większego znaczenia. W google znalazłem podobny temat https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/84276/monitor-problem-when-turning-on-relays

Ale jak mówiłem elektronikiem nie jestem i niestety za bardzo nie rozumiem rozwiązania.

Z góry dziękuję za pomoc.
Adrian

Link do komentarza
Share on other sites

@MrRadian, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

20 minut temu, MrRadian napisał:

Wiem że moduł jest 8 kanałowy, ale o dodaniu kolejnych 2 zdecydowałem się już po zakupie.

A w jaki sposób dodałeś te dwa przekaźniki? Masz kolejny moduł czy sam dodałeś dwa "gołe" przekaźniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem, że testy robisz na tym module 8 przekaźników? Kiedyś jak budowałem pewne ustrojstwo z silnikiem to miałem problemy ze sterowaniem bo przy starcie – coś się resetowało. Może dodaj kondensator elektrolityczny pomiędzy 5V i GND. Mam nadzieję, że moduł zasilasz z 5V. W dokumentacji co prawda jest 100nF przy pinach 5V z listwy ale może dodatkowy kondensator pomoże.

chrome_pElxQL4xYT.thumb.png.e1f2877ebc9014d62193e70db9a27403.png

Jak nie zadziała, to możesz sprawdzić jak będzie, gdy będziesz sterował moduł poprzez dodatkowy klucz tranzystorowy NPN. Pin sterowania podpinasz do kolektora NPN, emiter do masy i rezystor na bazę i do pinu RPi, jak zrobić klucz znajdziesz w kursie.

chrome_9KEqVXwaKF.thumb.png.fecfb7369268df9c847e9bcd919e16c4.png

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Nie dołączyłem dodatkowych przekaźników. Problem występuję już przy tym 8 kanałowym module.

 

@Gieneq Tak testy robię na tym module. Zastanawia mnie w czym pomoże mi kondensator na 5V oraz GND kiedy problem występuję nawet wtedy kiedy RPI mam podpięte z innego zasilania?

Na ten moment wygląda to u mnie tak:

2107257529_rpimodu_przekanikw.thumb.jpg.0d279f0ef25590228bb7baf302def8fd.jpg

Kanały sterujące podpięte do GPIO oraz 5V z RPI podpięte do VCC na module. Na ten moment wszystko zasilam z przetwornicy 5V 3A, według opisu do włączenia wszystkich kanałów wystarczy 500mA, czyli dla RPI wystarczy prądu. Zauważyłem wczoraj że włączenie wszystkich kanałów w stan gotowości, zmniejsza częstotliwość pojawiania się problemu.

Ten klucz miałbym zamontować na kanałach sterujących, czy na VCC z RPI czy na obu? Zastanawiałem się nad dołożeniem do zestawu Arduino, aaby to on sterował silnikami, a RPI zostawiłbym  część logiczną, ale problem występuję na 1 silniku, a co dopiero na 10, myślę że układ nie wytrzymałby tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tym kluczem, to dajesz jeden na każdą linię sterującą. Podobnie niektórzy zamiast tego używają układ ULN2003.

W sumie ciekawa sprawa, dlaczego producent nie dał na pinach sterujących takich kluczy, bo niektórzy zgłaszają podobne problemy. W przypadku Arduino to działa, ale tu niekoniecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq A czy winny może być np. kiepski zasilacz 12V? Zastanawia mnie to, bo kiedy przeprowadziłem eksperyment, bo chciałem zobaczyć czy + z przetwornicy i - na zasilaniu głównym dają napięcie 5V (a zapomniałem odpiąć RPI) to uzyskałem ten sam efekt jak przy przełączaniu przekaźników z silnikiem, czyli RPI działa, ale ekran gaśnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla testu może podłącz sobie zamiast 12V 5V na przekaźniki - nie mam na myśli zasilania cewek tylko styczniki. Zamiast silników jakieś inne obciążenie - rezystor, dioda LED + rezystor i sprawdź czy będzie inaczej.

Ale ten klucz to może pomóc, jak spojrzysz na schemat to na diodę w transoptorze masz podawane zasilanie 5V i pewnie tak jest to dobrane żeby działało. Ale ten sygnał dalej wędruje do pinu Raspbery na 3V3, może to być problematyczne.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Proponowałbym również jako test umieścić RPi w metalowej, uziemionej obudowie. RPi są znane ze słabego ekranowania (cena), więc jeśli przekaźniki mocno sieją, nie tylko będziesz miał problemy z HDMI, ale niedługo malinka przestanie działać.

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Rozumiem zaraz zrobię testy na jakiejś żarówce. Podejrzewam że będzie różnica, bo sam moduł działa bez problemu.

@Elvis No to ładnie, teraz muszę szukać metalowej obudowy z dostępem do GPIO, dzięki za sugestię.

A czy dołożenie diody prostowniczej na każdy kanał oraz VCC nie załatwiłoby sprawy?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@Gieneq @Elvis  Znalazłem podobny temat https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjDybKl_5zhAhWWxMQBHYeSDtMQFjAAegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fwww.raspberrypi.org%2Fforums%2Fviewtopic.php%3Ft%3D176479&usg=AOvVaw2FFrhLRBkvkW_sXXwErKkr

Ktoś ma chyba identyczny problem i wskazuję na indukcję, czyli metalowa obudowa może pomóc, jeżeli dobrze rozumiem.

 

Znalazłem winnego!!!! Do podłączenia starego monitora używam przejściówki HDMI >>VGA, która znajdowała się bardzo blisko przekaźników (na zdjęciu tego nie widać, bo nie była ona wtedy podłączona), elektromagnesy indukowały podczas przełączania prąd w tej przejściówce i to ona nie wysyłała prawidłowo obrazu do monitora. To chyba nie był nawet problem z RPI.

Dziękuję wam panowie za pomoc bo siedziałem nad tym od kilku dni.

Pozdrawiam

@Elvis @Gieneq takie szybkie pytanie obudowanie modułu metalową obudową też naprawiłoby problem?

Edytowano przez MrRadian
znaleziono rozwiązanie!!
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.